Sıfırdan Diplomasız Yazılımcı Olmak

Sıfırdan Diplomasız Yazılımcı Olmak günümüz dünyasının en gözde mesleklerinden biri haline geldi. Eskiden insan gücü ile yapılan işler yerini artık yapay zekalara ve makinelere bıraktıkça yazılımcılara olan ihtiyaçta arttı. Bu sebeptendir ki büyük bir yazılımcı açığı oluştu.

Sıfırdan Diplomasız Yazılımcı Olmak

Geçmişte yapılan birçok iş insan gücü ve hayvan gücü ile yapılıyordu. Zamanla sanayi devriminin de gelmesiyle beraber orta ölçekte makineler işlerin bir kısmını devraldılar. Sıfırdan Diplomasız Yazılımcı Olmak İlerleyen yıllarda günümüze yaklaştıkça da artık yapay zekalı robotlar, otonom araçlar ve tırlar gibi pek çok yeni ürün hayatlarımıza girdi.

Yazılımcı olmak için zaman kolluyorsanız bu en doğru zaman olabilir. Çünkü yukarıda saydığımız makineleri ve araçları ayağa kaldırıp canlandırabilmek için yazılımcılara ihtiyaç duyulmaktadır. Artık yazılımcılar zor bulunan insanlar olmaya başlandılar.

Ülkelerde yazılımcı yetiştiren okullar yavaş ve uzun süre eğitim vermesinden ötürü yazılımcıların piyasaya istihdamı da zorlaşmaktadır. Bu sebepten ötürü de bootcamp adında 4-6 ay arasında yazılım yetiştirme kampları oluşturuldu.

Sıfırdan Diplomasız Yazılımcı Olmakd
dSıfırdan Diplomasız Yazılımcı Olmak

Üniversite Okumadan Yazılımcı Olmak

Yazılımcı olmak için günümüzde üniversite okumanıza gerek yok. Kısa cevap evet üniversite okumadan yazılımcı olabilirsiniz. Lakin izlemeniz gereken adımlar ve uymanız gereken bazı kurallar bulunmaktadır.

Yazılım öğrenmeye başlayan adaylar genellikle YouTube ve Udemy gibi kanallara yönelerek buralardan eğitimler almaya çalışırlar. Lakin daha önce yapmaları gereken şey uzmanlaşmak istedikleri alanı seçmek olacaktır.

Çünkü yazılım geliştirme çok geniş bir alandır. Örneğin frontend developer mı olmak istiyorsunuz yoksa backend developer mı olmak istiyorsunuz bunun kararını vermeniz gerekiyor. Aksi halde kafanız çok karışır ve öğrenmenizde daha uzun zaman alacaktır.

Diğer bir konu ise disiplinli çalışmaktır. Eğer sizde sıfırdan diplomasız yazılımcı olmak istiyorsanız kendi kendinize öğrenmek zorunda kalabilirsiniz. Seçtiğiniz doğru eğitim kanalları ile disiplinli şekilde her gün belli saat aralıklarında yazılım öğrenme sürecinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Alaylı Yazılımcı Olarak İş Bulmak

Yazılımcı olmak için her ne kadar çok çalışsanız ve doğru eğitimleri de almış olsanız diğer adımları da doğru şekilde izlemeniz gerekmektedir. Sıfırdan Diplomasız Yazılımcı Olmak Almış olduğunuz eğitimin ardından iş başvuruların bulunmaya başladıktan sonra doğru sosyal mecraları kullanırsanız iş bulmanız da bir o kadar kolay olacaktır.

  1. Linked In: Linked in genellikle teknoloji işi ile uğraşan insanların kullandığı bir sosyal medya platformudur. Sosyal medya platformu olmakla kalmıyor aynı zamanda buradan dünyanın her yerindeki işlere de başvuru yapabilirsiniz. Unutmamanız gereken nokta burada teknoloji işleri ağırlıklıdır.

Yazılımcı olmak için giriştiğiniz bu süreçte bu sosyal medya kanalından yararlanmanız size büyük fayda sağlayacaktır. Yazılım konusunda kendisini geliştirmiş birçok insan ile burada tanışabilir ve fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

Alaylı Yazılımcılar İçin İngilizce Öğrenme Süreci

Sıfırdan diplomasız yazılımcı olmak için çıktığınız bu yolda size büyük bir engel gibi görünen İngilizce aslında hiç de düşündüğünüz gibi değil.

Genellikle yazılım öğrenmeye başlayan insanlara İngilizce olmadan yazılım öğrenemezsin gibi söylemlerde bulunurlar. Lakin öğrenmeye başladığınızda İngilizcenin bu kadar da büyük yer tutmadığını göreceksiniz.

İngilizcenin yazılım için en büyük önemi belge okuma kolaylığı sağlıyor olmasıdır. Lakin artık translate uygulamaları çok gelişmiş durumda. Sıfırdan Diplomasız Yazılımcı Olmak İstediğiniz zaman büyük bir web sitesinin tamamını İngilizceden Türkçeye çevirebilirsiniz. Bu sebepten ötürü eğer size İngilizce olmadan yazılımcı olamazsın denilirse umudunuzu kırmayın ve çalışmalarınıza son gaz devam edin.

Bu süreçte diğer tüm öğrenme süreçleri gibi belli bir zaman almaktadır. Eğer pes etmeden süreci sonuna kadar götürebilirseniz sizde artık bir yazılım olabilirsiniz. Yazılım nedir? öğrenmek isterseniz göz atın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu