Çocuk Zekası Genlere Bağlı

Çocuk Zekası Genlere Bağlı Zeka genlerini araştıran bilim insanları zeka genlerinin taşındığı X kromozomunun Babada XY, Annede XX şeklinde bulunması nedeniyle, doğan çocuklarının IQ’larını annelerinden alınma ihtimalinin çok daha yüksek olduğu iddiasını ortaya atmışlardır.

Çocuk Zekası Genlere Bağlı

Babaların gen aktarımı sırasında zeka genlerini aktaramadığını gösteren araştırma bununla kalmayıp, babadan gelen gelişkin bilişsel işlev genlerinin otomatik olarak devre dışı bırakılmasını da değerlendirme kriterleri arasına almış durumda.

“Şartlı Genler” olarak nitelendirilen bir gen çeşidinin bazı gen kodlarının aktarımı sırasında sadece anneden, bazı durumlarda ise babadan gelirse işlev kazandığı düşünülüyor. Çocuk Zekası Genlere Bağlı  Bilim artık zekanın, ancak anneden gelirse işlev kazanabilen şartlı gen kodları arasında yer aldığını düşüyor.

Anne ile güçlü bir bağın kurulması, çocuğa dünyayı keşfetmesine ve problemleri çözme güvenine sahip bir güvenlik hissi verdiği düşünülmektedir. Çocuklarına bağlı, özenli anneler, çocukların sorunları çözmelerine ve potansiyellerine ulaşmalarına daha fazla yardımcı olma eğilimindedir.

Ve fakat babaların da nneler kadar büyük bir yetiştirme rolü oynamamaları için hiçbir sebep yok. Araştırmacılar, babadan aktarılabilecek diğer genlerin de çocukta; genin belirlediği özelliklerin sezgi ve duygular gibi aynı zamanda potansiyel zekanın kilidini açmanın anahtarı olduğunu, bu nedenle babaların umutsuzluğa kapılmamaları gerekiyor.

Connel Bu Konuda Neler Söylemiştir?

O’Connell zekanın yüzde 50 veya daha fazlasının genetik tarafından belirlendiğine inanan bir grup genetikçi ve psikolog arasında yer almaktadır.

“Genler bir kişinin çevresine bağlıdır: Boy için geniniz olabilir, ancak kıtlıkta doğarsanız, bu kendini ifade etmez” diyor.

“Evlat edinme araştırmalarından çocukların, çevrelerinden edindikleri özelliklerden daha çok, öz annelerine benzer özelliklere sahip olduklarını biliyoruz.”

Fare Deneylerine Bakacak Olursak;

Bir çocuğun zekasını belirleyen gen taşıyıcısının anneler olduğunu ileri süren son argüman, 20 ila 30 yıl önce yapılan ilginç bir dizi fare deneyinlerine dayanıyor. Bu tip deneylerden elde edilen bir yorum şöyledir; bir kadının genlerinin serebral kortekse veya beynin düşünen kısmına daha fazla katkıda bulunurken, bir erkeğin genlerinin, iştah, seks ve saldırganlık gibi daha ilkel işlevlerimizden bazılarını kontrol eden limbik sisteme daha fazla katkıda bulunduğu şeklindedir.

Ancak fareler genellikle insan denemeleri için öncü konular olarak kullanılırken, sonuçlar her zaman doğru bir bilimsel kanıt niteliği taşımamaktadır. Çocuk Zekası Genlere Bağlı  Dolayısıyla, zeka seviyemizin nereden geldiğini tespit etmek kolay değildir. Şu anda sadece bilmiyoruz.

Biz insanlar, her zaman biz genlerimizden çok daha fazlasıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu