3D Tasarım ve Ürün Fotoğrafçılığı

3D Tasarım ve Ürün Fotoğrafçılığı

3D Tasarım ve Ürün Fotoğrafçılığı Arasında Nasıl Karar Verebilirsiniz? Bir e-ticaret sitesi açtığınızda gözünüze ilk çarpan şey nedir? Aklınıza “ürün resimleri” geliyorsa, tebrikler, çevrimiçi alışveriş yapan diğer kullanıcıların İnternet’teki alışveriş deneyimlerinden tam olarak ne beklediğini biliyorsunuz.

3D Tasarım ve Ürün Fotoğrafçılığı Arasında Nasıl Karar Verebilirsiniz?

Dijital alışveriş yapanlar (18-24 ve 35-44 yaş arası) , bir e-ticaret sitesindeki her ürün için en az ortalama 8 resim bekliyor. Ortalama bir tüketici, bir web sitesinin %20’sini okuyor, ancak her resmi görüntülüyor. Tüketicilerin büyük bir çoğunluğu kaliteli ürün resimlerine büyük önem gösteriyor. 3D Tasarım ve Ürün Fotoğrafçılığı Yani bu da bir e-ticaret sitesinde ürün görsellerini hayati bir konuma getiriyor.

E-Ticaret siteleri tüketicilerin dokunamayacakları, hissedemeyecekleri veya şahsen deneyemeyecekleri bir ürünü satın alma konusunda daha emin hissetmelerine yardımcı olacak ek bilgilere ihtiyaç duyduğu yerlerdir. Ürün fotoğrafları da tüketicilere bu ek bilgileri sağlar. Bu nedenle oldukça önemlidir.

Peki bir marka, potansiyel müşterileri çekmek için çevrimiçi olarak sergilenen yeterli çekici ürün görsellerine sahip olduğundan nasıl emin olabilir? İşte burada 3D render ve ürün fotoğrafçılığı devreye giriyor.

Geleneksel Ürün Fotoğrafçılığı Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, geleneksel ürün fotoğrafçılığı, pazarlama ve markalaşma için ürün görsellerinin oluşturulduğu ana yöntem olmuştur. Dergi reklamlarında, dev reklam panolarında, el ilanlarında ve daha fazlasında geleneksel olarak gördüğünüz önemli görsellerin çoğu, muhtemelen geleneksel ürün fotoğrafçılığı yoluyla elde edilir.

Tipik olarak, bir ürün fotoğraf çekimi sırasında ürünler sahnelenir (sahneler, modeller veya yeşil ekranlarla) ve bir fotoğrafçı onların fotoğraflarını çeker. Bu fotoğraflar arasından ürünü en iyi gösteren ve en estetik görünen fotoğraflar seçilir. Seçilen fotoğraflar daha sonra görüntülerin “açılması” ve baskı veya dijital kullanım için yeterince iyi görünmesi için düzenlemeye tabi tutulur.

3D Render Nedir?

Geleneksel ürün fotoğrafçılığına kıyasla, 3D oluşturma, dijital sanatçıların bilgisayar tarafından oluşturulan, gerçekçi görseller oluşturmasına olanak tanıyan yeni bir teknolojidir. 3D Tasarım ve Ürün Fotoğrafçılığı Basit bir ifadeyle, görüntü, gerçek hayattaki ürünü taklit etmek için bir bilgisayar programı içinde sıfırdan oluşturulur.

Bir markanın web sitesinde 3D görüntüleri kullanabilmesi için bir 3D tasarımcıyla anlaşması ve gerekli briefi tasarımcıya vermesi gerekir. Bu şekilde istenen 3D görüntülere ulaşmak mümkün olacaktır. Elde edilen görüntüler geleneksel fotoğrafçılıkla ilde edilen görüntülere göre daha gerçekçidir.

3D Render veya Ürün Fotoğrafçılığı Arasında Nasıl Karar Verilir?

Peki bir marka hangi rotaya gideceğine nasıl karar verir? Kısa cevap – duruma göre değişir. Seçim yaparken dikkat edebileceğiniz bazı hususlar şu şekildedir:

Ürününüzü bağımsız olarak sergilemek zor mu? İşlevselliğini sergilemek için belirli bir ayar veya etkinlik gerektiriyor mu? Eğer öyleyse, ürün fotoğrafçılığının 3D işlemeye göre bir üstünlüğü vardır.

Daha küçük bütçeler, kısa teslim süreleri ve karmaşık ürün özetleri söz konusu olduğunda, 3D render, dar bir zaman çerçevesinde ayrıntılı bir fotoğraf çekimi hazırlamaya kıyasla daha uygun maliyetli bir seçenek olabilir.

Hazır ürünler, yeterli tedarik süreleri ve modellerin sergilenmesi gereken ürünler söz konusu olduğunda, ürün fotoğrafçılığı bazı markalar için hala tercih edilen seçenek olacaktır.

Alternatif olarak ise, her iki dünyanın da en iyisi için bunları birleştirmeyi düşünebilirsiniz. 3D Tasarım ve Ürün Fotoğrafçılığı Bu şekilde markanız için en iyi tasarıma ulaşmanız da mümkün olabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu