Aralıklı Oruç Nedir, Zayıflamaya Yardımcı Olur Mu

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir ? Birçok insan fazla kilolarından kurtulmak amacıyla çeşitli diyetlere başvurmaktadır. Aralık oruç diyeti de bu diyet yöntemlerinden birisidir. Halk arasında diyet programı olarak geçse de aslında bir diyet türü değildir.

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir ?

Aralıklı oruç, kişinin gün içerisinde tüketmek üzere belirlediği besinleri, yalnızca daha önceden belirlenmiş zaman dilimleri arasında tüketmesi ile gerçekleşmektedir. Aralıklı Oruç Diyeti Nedir? Belirlenen zaman dilimi dışında hiçbir şey tüketilmediği için bu diyet yöntemine aralıklı oruç denmektedir. Aralıklı orucun sağladığı bu yeni yaşam stili, beslenmeyi düzene sokarak enerjiyi farklı yollarla harcamaya yardımcı olmaktadır.

Aralıklı Oruç Diyetini Herkes Yapabilir Mi?

Aralıklı oruç diyeti ne kadar masum gibi görünse de çeşitli hastalıklara sahip bireyler üzerinde ya da yaşam stili, bu diyete uygun olmayan kişiler üzerinde olumsuz sonuçlara sebep olabilmektedir. Bu nedenle, fazla kilolarından kurtulmak isteyen herkes, kendi başına aralıklı oruç diyeti yapmamalı, bu diyete başlamadan önce bir uzman görüşüne de başvurmalıdır.

Aralıklı Oruç Diyetini Herkes Yapabilir Mi
Aralıklı Oruç Diyetini Herkes Yapabilir Mi

Aralıklı Oruç Zayıflamaya Yardımcı Olur Mu

Aralıklı açlık bir diğer adı ile aralıklı oruç tabiki zayıflamaya yardımcı olur, düzenli yapıldığı taktirde ciddi kiloalar verebilirsiniz.

Aralıklı oruç diyeti özellikle, diyabet, tansiyon ve yeme bozukluğu hastalarına önerilmemektedir. Ayrıca, düzenli olarak spor yapan, ağır egzersiz programı uygulayan kişilerin de aralıklı oruç diyetinden uzak durmaları tavsiye edilmektedir. Beslenme düzeninin çok önemli olduğu hamilelik sürecinde de aralıklı oruç diyetinden uzak durulmalıdır.

Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Uygulanmaktadır?

Aralılı oruç diyetinde yöntem farklı olsa da mantık diğer diyetler ile aynıdır. Vücudun ihtiyaç duyduğu kadarıyla besin almak ve zararlı besinlerden uzak durmak en temel kurallardandır. Bu kurallara uygun bir şekilde düzenlenen beslenme programı 16:8 ve 5:2 yöntemine entegre edilerek aralıklı oruç diyeti başlamaktadır. Aralıklı Oruç Diyeti Nedir ? 16:8 yöntemi, uyku dahil olmak üzere kişinin 16 saat boyunca hiçbir şekilde katı gıda tüketmemesi geri kalan 8 saat boyunca ise beslenebilmesi anlamına gelmektedir. 5:2 yöntemi ise, haftanın 5 gününde standart bir şekilde beslenirken haftanın iki gününde alınabilecek en az kalori ile beslenilmesidir.

Aralıklı Oruç Diyetinin Ne Gibi Yararları Bulunmaktadır?

Aralıklı oruç, zayıflamaya yardımcı olacağı gibi sağlıklı beslenme alışkanlığı edinilmesini sağlayacak ve bu durumda diyeti uygulayan kişilerin insülin duyarlılığında artış, insüline karşı direncin azalması, diyabete karşı savunma ve kolestrol seviyesinin düşmesi gibi birçok yararı ortaya çıkacaktır.

Aralıklı Oruç Diyetinin Zararları Nelerdir?

Aralıklı oruç diyeti ne kadar zayıflamaya yardımcı olup çeşitli yararları olsa da zararları da olan bir diyet türüdür. Beslenme programına uyum sağlayamayan vücutta uzun süreli açlık sonrası halsizlik, yorgunluk, konsantrasyon kaybı ortaya çıkabilmektedir. Aralıklı Oruç Diyeti Nedir ? Aynı zamanda, doğru uygulanmadığı takdirde, hormonel bozukluk ve en önemlisi yeme bozukluğu (anoreksia) gözlenebilir.

Bu arada Alışkanlık olarak çok dikkat ettğimiz ana platformumuz güzel sözler olmaktadır, Özellikle kızlarımız, kız çocukları için değer verdiğimiz Kızıma güzel sözler sayfasına bir göz atmanız bizim için çok elzemdir.

Aralıklı oruca dönecek olursak düzenli yapıca ciddi faydalarını göreceğinize eminin lütfen bu diyetin faydalarını ve zararlarını bizimle paylaşınır. Sağlıklı günler, Aralıklı Oruç Zayıflamaya Yardımcı Olur Mu?, Aralıklı Oruç Diyetini Herkes Yapabilir Mi? gibi soruların cevaplarını bu yazıda buldunuz, genede doktorunuza başlamadan bir gözükmenizde fayda olur.

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir?
Aralıklı Oruç Diyeti Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu