Gluten nedir?-Faydaları ve Zararları Nelerdi?

Gluten nedir? Gluten, tahıl grubu denilen buğday, arpa ve çavdarda bulunan bitkisel bir proteindir. Gıda endüstrisinde ürünün kıvam almasını, arzu edilen esneklikte ve yumuşaklıkta olmasını sağlamak için sıkça kullanılan gluten bağlayıcılık görevi de görür.

Gluten nedir?

Ekmek, makarna, bulgur, irmik ve pek çok hamur işi tarifinde gluten bulunmakla beraber bu ürünlerin elde edildiği tesislerde üretilen pek çok yan üründe de çapraz bulaş sebebi ile glutene rastlanır. Gluten nedir? Gluten ek olarak kullanılan soslarda, hazır gıdalarda, kozmetik ürünlerinde, tutkal ve diş macunları da bağlayıcılık niteliği sayesinde sıkça kullanılır.

Glutenin Faydaları Nelerdir?

İçeriği sebebi ile bağırsaktaki faydalı bakterilerin çoğalmasını sağlayan kıymetli bir gıdadır. Tahıllar az işlem gördüklerinde bünyelerindeki gluteni korurlar. Bu sebeple ‘tam tahıl’ olarak kullanılmaları halinde oldukça fayda sağlarlar. Obezite, insülin direnci gibi durumlarda faydalı etkileri nedeniyle kalp damar hastalıkları, inme riski, diyabet gibi pek çok çalışmada olumlu etki gösterir. Hayatımızda büyük rol oynayan tahılları mümkün olduğunca en saf halleri ile tüketmek en doğrusudur.

Gluten nedir?
Gluten nedir?

Glutenin Zararları Nelerdir?

Bazı bireylerde gluten maalesef fayda yerine zarar getirmektedir. Bunun altında genetik bazı sebepler bulunur. Bu bireylerde gluten proteini midede bulunan asit ile parçalanamaz ve doğrudan ince bağırsağa ulaşır. Bu durum zaman içerisinde bağırsak duvarında hasara yol açar.

Çölyak hastalığı, ince bağırsakta meydana gelen bu hasar nedeniyle bağırsaktaki emilim yüzeyini azaltır ve sindirim bozukluğuna yol açar. Çölyak hastası olan bireylerde yeterli ölçüde gıda alınmasına rağmen emilim yetersiz olduğundan kemik erimesi, kabızlık, kansızlık, diş çürükleri, ağız yaraları, halsizlik, yorgunluk, depresyon, büyüme geriliği, boy kısalığı, adet bozuklukları gibi birçok soruna yol açıp hayatı zorlaştırır.

Otoimmün hastalıklar dediğimiz tiroid hastalığını, cilt hastalıklarını, romatizmal hastalıkları ve ince bağırsak kanserini tetikleyebilir. Glutenin çölyak hastası olmayan bireylerde de gluten proteinine karşı duyarlılık veya buğday alerjisi nedeniyle kullanımı oldukça risklidir. Gluten nedir? Bu durumlarda glutensiz beslenmek zaruridir. Günümüzde pek çok ürünün glutensiz üretilmesi ile artık bu şekilde yaşamak oldukça basit bir hale gelmiştir. İçerik etiketleri bu konuda muhakkak olunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu