Kaç burun deliğimiz var, dünyadaki en eski fosil balık, burun delikleri ne işe yarar, kenichthys campbelli nedir vb… burun deliği makalesini sizler için hazırladık.

Kaç Burun Deliğimiz Var?

Hemen söyleyelim 4 tane burun deliğimiz var. İki tane görebildiğiniz ve iki tane de göremediğimiz.

Bu keşif balıkların nasıl nefes aldığını incelerken ortaya çıktı. Balıklar oksijenlerini sudan alır. Çoğunun iki burun deliği vardır, havayı içeri almak için ileriye bakan bir takım ve tekrar dışarı vermek için “çıkış boruları.”

Asıl soru şu ki insanların, diğer çift burun deliği nereye gitti? Cevabı ise şu: Yunancada boru anlamına gelen choannae denilen dâhili burun delikleri haline gelip kafanın içine geri taşındılar. Bunlar boğaza bağlanır ve burnumuzdan nefes almamızı sağlar. Bunu yapmak için, nedense dişler aracılığıyla arkalarını hareket ettirmek zorundalardı.

Dünyadaki En Eski Fosil Balık

Pek mümkün görünmese de, Çin’de ve İsveç’te bilim insanları yakın zamanda bu süreci gösteren Kenichthys campbelli isimli 395 milyon yaşında fosil bir balık buldular. Balığın ön dişleri arasında burun deliğine benzer iki delik bulunuyor.

Kenichthys Campbelli kara hayvanlarının doğrudan bağlantılı atasıdır; hem suda hem de havada nefes alabilir. Bir takım burun deliği, sığ kısımlarda uzanıp beslenmesine izin verirken diğeri biraz timsah gibi suyun üstüne çıkardı. Dişler arasındaki benzer boşluklar insan embriyosunun ilk evrelerinde görülebilir. Birleşemediklerinde damak yarığına sebep olurlar. Yani çok eski bir balık, çok eski bir insan gizemini açıklar. Burun üzerine yapılan son araştırma, kazara, iki dış burun deliğimizi farklı kokular algılamak ve her birine farklı miktarda hava çekerek bir çeşit geniz seti oluşturmak İçin kullandığımızı gösterdi.

Yorum Yap

Yorum Yap