Coronavirüsten Korunma Yolları, maske corona virüsünü korur mu, eldiven korona virüsten korur mu, korona virüs tedbirleri vb… korona virüs hakkında bilgiler…

Dünya genelinde önemli bir salgın haline gelen koronavirüs, dünya genelinde binlerce insanın ölümüne neden olmaya devam ediyor. Koronavirüsten korunma yolları hakkında bilgi edinerek, bireysel olarak virüsten kendinizi koruduğunuz gibi çevrenizdeki insanlarında Covid-19 virüse yakalanma riskini en aza indirmeniz mümkündür.

Koronavirüsten Korunma Yolları

Kişisel Temizlik

Özellikle el temizliği olmak üzere, kişisel temizliğe önem verilmesi virüsten korunmak için kesinlikle dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

  • Ellerinizi, mümkünse kokusuz sabun ve ılık ya da sıcak suyla üzerine bastırarak bileklerinize kadar iyice ovalayarak yıkayın.
  • Bulunduğunuz ortamın temizliğine, mutlaka dikkat edin.
  • Eşya ve kıyafetlerin temizliği de, koronavirüsten korunmanın yolları arasında oldukça önemlidir.

Temastan Uzak Durun

İnsanlarla temas etmekten, kesinlikle uzak durun. Yakın mesafede bulunan birinin hapşırması ya da öksürmesi, virüsün size bulaşmasına neden olabilir.

  • Mümkün olduğunca, yakınlarınızdan dahi uzak durun.
  • Bakımını yapmanız gereken küçük çocuğunuz varsa, mutlaka ellerinizi iyice yıkadıktan sonra onunla temas kurun.
  • İnsanların size yakın mesafede hapşırmasına ve öksürmesine engel olun.
  • Başkalarının kullanmış oldukları kişisel eşyaları, kesinlikle kullanmayın.
  • Salgın tamamen geçip yetkililer net bir açıklama yapana kadar, sarılmayın ve tokalaşmayın.

İnsanların Sık Kullandığı Yerlerde Dikkatli Olun

İnsanların sıklıkla kullandıkları halka açık alanlarda daha dikkatli olmak, koronavirüsten korunma yolları arasında ciddi derecede önemlidir. Bunun dışarı çıkmak zorundaysanız, ATM, toplu taşıma araçları, duraklar, merdiven korkulukları gibi insanların sıklıkla temas ettikleri yerler için önlem alın.

Bu tip yerlere, çıplak elle dokunmayın. Mümkünse, dokunacağınız yeri dezenfekte edin. Virüsün ıslak mendilden elinize geçme ihtimaline karşı, dezenfekte işlemi yaparken ek bir önlem alın. Çıplak elle bu yerlere temas ettiğinizde, kesinlikle elinizi başta yüzünüz olmak üzere vücudunuzun başka bir yerine götürmeden önce iyice yıkayın.

Elinizi Yüzünüze Götürmeyin

Her türlü ihtimale karşı, salgın döneminde elinizi ağız, burun, kulak ve gözleriniz başta olmak üzere yüzünüze götürmemeye özen gösterin. Coronavirüs, özellikle ağız ve burun yoluyla yani solunumla ciğerlere ulaşmaktadır.

Zorunlu Olmadıkça Sokağa Çıkmayın

Coronavirüsten korunma yolları arasında mutlaka dikkat etmeniz gerekenlerden biri de, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaktır. Virüs, birkaç saat boyunca havada asılı olarak canlı kalabilmektedir. Her ne kadar kalabalık ortamlara girmeseniz bile, bu yolla virüsün bulaşma ihtimali söz konusudur.

Maske Corona Virüsten Korur mu

Maske sizi tek başınıza koruyacak bir güvenlik tedbiri olmasa bile, ek önlem olarak hem kendinizi ve hem de çevrenizdeki insanları korumak için maske kullanın. Hapşırma ve öksürmeniz durumunda, test değerleriniz pozitif ise Covid-19 virüsünü çevrenizdeki insanlara bulaşma ihtimali en aza inecektir.

Coronavirüsten korunma yolları hakkında bilgiler verdik. Covid-19 virüsü hakkında merak ettiklerinizi, yorum kısmından bizlere sorarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap