İnternet Kotası Neden Çabuk Doluyor?

İnternet Kotası Neden Çabuk Doluyor? Kotalı internet kullanan kişilerin en çok aradığı soruda İnternet kotası neden çabuk doluyor olduğudur. Kotalı internet, aşılması ile hız düşüklüğüne sebep oluyor. İnternet kullanımlarında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Rehberimizde tüyolara uyarak internetinizi daha verimli halde kullanabilirsiniz.

İnternet Kotası Neden Çabuk Doluyor?

Bu kota sorunu çoğumuzun karşılaştığı berbat durumların başında gelir. İnternet Kotası Neden Çabuk Doluyor? bu sorundan nasıl kurtuluruz ay bitmeden biten internet kotasından az tüketimi anlatarak sizlere yardımcı olacakğız.

Kota Aşımı Nasıl Durdurulur?

Internet kotası aşımını durdurmak için kullandığınız alana göre kısıtlama yapmanız gerekmektedir. Yaptığınız bu önlemler sonrasında internet kotası açma derdinden kurtulabilirsiniz. Aksi takdirde adil kullanım kotasını aşılması durumunda hızınız yavaşlayacağından dolayı olumsuz deneyim yaşayabilirsiniz.

Kablosuz İnternetinizi Kontrol Edin

Bulunduğunuz ortamda kullandığınız internet modemin ayarlarına girerek kablosuz kullanım oranını inceleyebilirsiniz. İnternet Kotası Neden Çabuk Bitiyor? Eğer birden fazla kullanım oranı görüyorsanız ve bu sizden habersiz sağlanıyorsa şifrenizi öğrenip giren birileri olabilir. Kablosuz internet şifresini değişimi sağlayarak başkalarının girmesini engelleyebilirsiniz.

Bilgisayar veya Telefon Güncellemelerine Dikkat Edin!

Bilgisayarınızın işletim sistemi veya telefonunuzda yer alan uygulamaların belli zamanlarda güncellemeleri çıkmaktadır. Bu tür güncellemeler zamanla yapılması ile çok yüksek veri akışı sağlamaktadır. Veri akışlarına dikkat ederek gerekli olan güncellemeleri sağlayarak işlemlerinizi sağlayın. Özellikle telefon güncellemelerinde yüksek miktarda kota kullanılması da sağlanabiliyor. Uygulama ayarlarından kablosuz güncellemeyi kapatarak veya güncelleme için izin istenmesi ayarlanarak habersiz güncellemeleri engelleyebilirsiniz.

Telefon Oyunlarına Dikkat Edin!

Günümüzde oyun vazgeçilmez aktivitesi olmuştur. Oyunlarda online tabanlı oyun oynuyorsanız sürekli veri harcama yaptığından dolayı kotanızı etkileyen faktörlerden bir tanesi olarak yer almaktadır. Özellikle oyun içi reklamlarda bu tür durumu tetikleyen bir yöntem olarak yer almaktadır.

Sosyal Medya Gezinmelerine Dikkat Edin!

Sosyal medya çağımızın en çok vakit geçirilen yeri olmuştur. Video izlenmesi durumda en büyük kota harcayan faktörlerden biridir. Eğer YouTube veya diğer sosyal medyalar üzerinden daha fazla vakit geçiriyorsanız bunu videoları indirerek daha kolay hale getirebilirsiniz. Örnek olarak kota harcamasında daha aza indirgemek adına müzik videolarını indirme sağlayarak kotanızı koruyabilirsiniz. Daha sonra izleme yerine telefonunuzda veya bilgisayarınızda bulundurmanız size daha rahat erişim sağlayacaktır.

İnternet Kotası Neden Çabuk Doluyor
İnternet Kotası Neden Çabuk Doluyor

Veri Akışınızı Kontrol Edin!

Telefon uygulamalarında veri akışını takip edebileceğiniz yardımcı programlar bulunmaktadır. Hangi programda ne kadar veri harcadığınızı görebilirsiniz. İnternet Kotası Neden Çabuk Doluyor? Telefonunuzun ayarlar bölümünden veri akışını programlanmasını sağlayarak kısıtlama sağlayabilirsiniz.

Canlı TV İzlemeyi Sonlandırın!

Bilgisayar veya telefon üzerinden canlı TV uygulamalarının izlenilmesi kota durumunu tetikleyecektir. Anlık olarak canlı yayınlar normal videolardan daha fazla veri akışı sağlamaktadır. Bu tür aktiviteler çok yapıyorsanız bunları yarı yarıya indirmeniz de kotaya yararı olacaktır.

Virüs Kontrolü Yapın!

Kullandığınız yaz üzerinde virüs bulaşırsa otomatik olarak sizden habersiz işlem yapacağından dolayı internetinizin kotasını kullanacaktır. Bu tür olumsuz durumları engellemek için antivirüs uygulamalarından yararlanarak kontrolünüzü sağlayabilirsiniz. Kullandığınız programlar da yasa dışı uygulamalardan kaçınmayı özen göstermeniz gerekmektedir.

Kota Durumunuzu Kontrol Edin!

Günlük olarak kota durumunuzu kontrol ederek işlemlerinizi sağlayabilirsiniz. Ayın belirli zamanlarında indirmelerinde sağlayarak kota durumunu kontrol altına alabilirsiniz. İnternet Kotası Neden Çabuk Doluyor? Eğer her ay kota aşımına maruz kalabiliyorsanız internet sağlayıcınız bir üst paketine geçerek durumu değiştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu