Nasıl Hızlı ve Sağlıklı Kilo Alınır?

Nasıl Hızlı ve Sağlıklı Kilo Alınır? Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan obezite problemi artmasıyla daha çok tartışmalara yol açtığı için kilo alma konusu çok fazla tartışılmıyor. Kilo almak bilinenin aksine çok daha zor ve önemli bir konudur. Fiziksel görünümünü yanı sıra sağlık açısından önemli olan bu konu ciddi hastalıklara sebep olabiliyor. Bunlardan bazıları kemik kırılmaları, kalp krizi, eklem problemleri, sperm kalitesinin düşmesi gibi sosyal hayatımızı etkileyen yorgunluk, halsizlik, depresyon, uykusuzluk gibi bir çok sağlık sorunu unsuru oluşturmakta.

Nasıl Hızlı ve Sağlıklı Kilo Alınır?

Bilmeniz gereken en temel bilgi vücudunuzun yaktığından daha az kalori alırsanız kilo verirsiniz, eşit alırsanız kilonuzu korursunuz ve yaktığınızdan daha yüksek kalori alırsanız kilo alımı gerçekleşir. Nasıl Hızlı ve Sağlıklı Kilo Alınır? Almanız gereken kalori miktarını yaşınıza, cinsiyetinize, boyunuza, kilonuza ve metabolizma hızınıza bağlı olduğunu bilerek günlük almanız gereken kalori ihtiyacını hesaplayabilirsiniz. Sağlıklı ve kolay kilo alma yollarını sizler için derledik.

Nasıl Hızlı ve Sağlıklı Kilo Alınır?
Nasıl Hızlı ve Sağlıklı Kilo Alınır?

Kilo Alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler Nelerdir?

Kolay kilo almak isteyenler için en önemlisi hacmi küçük besin değeri yüksek yiyecek tercih etmek. Yediğiniz yiyeceğin hacmi ne kadar küçük olursa midenizde o kadar az yer kaplar ve daha çok besin tüketerek almanız gereken kaloriyi daha rahat alırsınız.

Karbonhidratlı yiyecekler tüketmeniz çok önemli çünkü karbonhidratlı yiyeceklerin sindirimi daha kolay olduğundan daha çabuk açlık hissi oluşturacaktır. Bu yüzden günün erken saatleri karbonhidrat ile beslenip gün içinde daha çok besin tüketebilirsiniz. Yatmadan önce proteinli gıdalar tüketerek hem kas gelişimi sağlayıp hem de sindirim için uzun vakit oluşturabilirsiniz.

kilo almak
kilo almak

Öğünlerinizi Atlamayın!

Ara öğünler ile birlikte günlük 5-6 öğününüz olmalı. Böylelikle bir anda almanız gereken kaloriyi bölerek alacağınız için hem yediklerinizi hazmedebilir hem sağlıklı kilo alımı gerçekleşir. Ara öğünler muhakkak atlanmadan hacmi küçük besin değeri yüksek yiyecekler ile zenginleştirilmeli. Nasıl Hızlı ve Sağlıklı Kilo Alınır? Bu besinlerin en başında kuruyemişler var. Kuruyemişler sağlık açısından önemli ve besin değerleri yüksektir. Örneğin bir avuç fındık yaklaşık 150 kalori ve bu bir porsiyon makarnaya eş değerdir.

Kötü Alışkanlıkları Bırakın!

Sigara, alkol gibi alışkanlıkları bırakan insanlar genellikle hatırlamamak, isteğini bastırmak için elinin altında atıştırmalık olsun isterler ve onun niyetine yerler. Sağlıklı kilo alımı için alışkanlıklarınızın yararınıza olması şart.

Zeytinyağı Kullanın!

Zeytinyağı sizin için en büyük kurtarıcılardan biri. Sadece 1 kaşığında 120 kalori bulunan zeytinyağı hem bağırsakları temizliyor hem de istediğiniz her yemeğe katarak çok basit bedavadan sağlıklı vücuda kalori almanızı sağlıyor.

Tahin Pekmez Tüketin!

Tahin pekmez kan şekerinizi dengelerken yüksek besin değeri sayesinde kolay kalori alımı sağlıyor ve aynı zamanda sabah aç karnına 1 kaşık pekmez gün içinde iştahınızı açıyor.

Spor Kilo Alımında Yardımcınız

Kilo alırken yağ olarak değil sağlıklı, kas kütlenizi koruyarak almak önemli. Kas kütlenizin artmasında spor yapmanız önemli. Nasıl Hızlı ve Sağlıklı Kilo Alınır? Güzel ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için spor ile desteklerseniz kiloyu yağ olarak bölgesel değil, kas olarak fit şekilde orantılı almış olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu