Öfke Sorununuzu 6 Maddede Yok Edin

Öfke Sorununuzu 6 Maddede Yok Edin Öfke, duygularımızla ortaya çıkan bir tepki biçimidir. İnsanın kendini koruması için oraya çıkan bir savunma biçimidir. Fakat öfke, kişinin kendisi de dahil çevresindeki insanlara zarar verdiği görülmektedir. Peki ya öfke anında öfkemizi nasıl kontrol edebiliriz?

Öfke Sorununuzu 6 Maddede Yok Edin

    1. Öfkelendiğinizi anladığınız an derin nefesler almaya odaklanın =

Ani bir şekilde öfke nöbeti yaşıyorsanız o an kendinize zaman verip, bir iki dakika derin nefes alıp verin. Kendinize ” sakin ol”, ” sorun yok” gibi cümlelerde bulunun. Öfkeniz dinene kadar nefes egzersizini bırakmayın.

    2. Öfkenizi doğru şekilde dışa vurun =

Öfkemizi her ne kadar içimize atmak daha kolay gelse de, bunu doğru bir şekilde yapabilmek de önemlidir. Derin nefesler eşliğinde sakinliğinizi koruyup, açık bir ifadeyle karşınızdaki kişiye sorununuzu anlatın. Öfke Sorununuzu 6 Maddede Yok Edin Öfkenize neden olan sebepleri bir kenara koyup, karşınızdaki kişiyi kırmadan aktarmalısınız.

 3. Öfkenizi spor ile yok edin =

Spor, mutlu olmamızı sağlayan, seretonin hormonun salgıladığı için, öfkemizi azaltmaya neden olur. Öfkenizin yavaş yavaş geldiğini hissettiğiniz an kendiniz yola atıp yürüyüş yapın bu öfkenizi dindirecektir.

  4. Öfkenizin sebebine değil çözümüne odaklanın=

Sinirinizi bozacak şeylere odaklanmak yerine, sakinleştirecek şeylere odaklanmak öfkenizi yok edecektir. Yemek saatine yetişemeyen eşinizden şikayetciyseniz, yemek saatini birazdaha geriye alın.

  5.Kelimelerinizde ” Sen” yerine ” Ben​​​​​​” kelimesi kullanın =

Öfkenizi katlayarak durumlarda karşınızdakini eleştirip, suçlamak daha fazla gerilime sebep olacaktır. Karşınızdakini suçlayıp ” sen” ile başlayan kelimeler yerine ” ben” ile başlayan cümleler kurup kendinizi if1ade etmelisiniz.

   6.Gözlerini kapatıp anı değiştirmeye çalışın =

O anın etkisiyle gözlerinizi kapatıp öfke anın öncesindeki olayı güzel bir şekilde devam ettirin. Örneğin eşinizle yemeğe geç kaldığı için tatrıştınız. Hemen gözlerinizini kapatıp eşinizin eve geldiği andan itibaren geç kalamamış gibi, olayları hayal edin.

Eğer ciddi düzeyde bir öfke sorununuz varsa,​​​​ Öfke Sorununuzu 6 Maddede Yok Edin kas gevşeme, rahatlama egzersizleri denemelisiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu