Vietnam Para Birimi-Vietnam’ın Para Birimi Nedir

Vietnam para birimi, Vietnam’ın para birimi nedir, 1 Vietnam Dongu kaç Türk Lirası’dır gibi ekonomi makaleleri için aliskanlik.com

Vietnam Para Birimi

Vietnam para birimi, kısaltılmış hali VND olan Vietnam Dongu‘dur. Vietnam Dongu, Vietnam Eyalet Bankası tarafınca üretilip dağıtımı yapılan, %2,3 değerinde enflasyona sahip bir para birimidir. Alt birimi háo (1/10) ve xu (1/100) olsa da bu iki para birimi son senelerde kullanılmamaktadır.

Dong kelimesi, Çince para anlamına gelen tóng qián’dan gelmektedir. Xu ise Fransızca kuruş anlamına gelmektedir. Ayrıca háo da Çince’den birebir alınmış 1:10 anlamına gelen bir sözcüktür.

Vietnam Dongu, Kuzey Vietnam’da 1946 yılında; Güney Vietnam’da ise 1954 yılında piyasaya girmiştir. 3 Mayıs 1978’de ise Vietnamın tekrar birleşmesiyle beraber bu iki para birimi 1 Kuzey birimi, 0,8 Güney birimine eşit olacak şekilde birleşmiştir.

Vietnam Dongu ile ilgili en çok merak edilenlerden biri de 1 Vietnam Dongu’nun kaç Türk Lirası olduğudur. Eğer siz de ” 1 Vietnam Dongu kaç TL’dir?” sorusunun cevabını merak ediyorsanız aşağıdaki para çeviriciden öğrenebilirsiniz.

[currency_bcc type=”auto” w=”0″ h=”0″ c=”D51D29″ fc=”FFFFFF” a=”1″ f=”TRY” t=”USD” g=”on” sh=”on” b=”on” fl=”on” p=”c” cs=”” s=”off” mf=”1″ df=”2″ d=”1″ su=”off” lang=”tr-TR”]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu