Kripto Para Birimleri Mikseri Nedir ve Nasıl Çalışır?

Kripto Para Birimleri Mikseri

Kripto Para Birimleri Mikseri Nedir?

Kripto Para Birimleri Mikseri Nedir ve Nasıl Çalışır? Kripto para birimlerinin hızla genişlemesi ve kripto altyapısının oluşturan hem kripto mikserleri hem de tumbler taklacı da denilen karıştırıcılar gibi güvenlik açıklarının geliştirilmesi, finansal güvenlikten sorumlu devlet kurumları için endişe kaynağına dönüşmektedir.

Birçok insan, potansiyel olarak tanımlanabilir kripto para birimi fonlarını büyük miktarlarda başka fonlarla karıştırarak, kripto para birimi işlemlerini gizli tutmak için kripto karıştırıcılar kullanmaktadır. Bu hizmetler genellikle hizmetler arasındaki fon transferlerini anonimleştirmek için kullanılmaktadır. Ayrıca KYC denilen güvenlik elemanı olan Müşterinizi Tanı kontrolleri gerektirmemektedir.

Kripto Para Birimleri Mikseri Nasıl Çalışır?

Sonuçta, hem para aklamak hem de kazançların gizlenmesi için kripto karıştırıcıların kullanması riski bir durumdur. Mikserler ve çevrimiçi kumar siteleri, kirli para işlemlerinin büyük çoğunluğunu işlemektedir. Bunun için en ciddi kara para aklama sorunlarına da sahiptir. Kripto Para Birimleri Mikseri Nedir ve Nasıl Çalışır?  Mesela mikserler, her yıl gelen tüm yasadışı Bitcoin BTC Kripto para biriminin yaklaşık dörtte birini tutarlı bir şekilde işlerken, borsalar ve kumar yoluyla aklanan yüzde atmış altı ila yüzde yetmiş ikilik bir oran, nispeten sabit kalmaktadır.

Kripto Para Birimleri
Kripto Para Birimleri

Kripto Para Birimleri

İki sınıf Bitcoin BTC mikseri vardır. Bunlar merkezi ve merkezi olmayan diye ayrılmaktadır. Bitcoin BTC alan ve bir ücret karşılığında farklı Bitcoin BTC Kripto para birimini geri gönderen şirketler, merkezi karıştırıcılar olarak bilinmektedir. Bitcoin BTC Kripto para birimini düşürmek için basit bir çözüm sunmaktadır.

Merkezi olmayan karıştırıcılar ise, tamamen eşgüdümlü ya da eşler arası P2P özellikli bir yaklaşım kullanarak işlemleri karıştırmak için CoinJoin gibi protokoller kullanmaktadırlar. Kripto Para Birimleri Mikseri Nasıl Çalışır?  Aslında protokol, büyük bir kullanıcı grubunun bir miktar Bitcoin BTC Kripto para birimini bir araya getirmesine ve ardından herkesin bir Bitcoin BTC Kripto para birimi alacağı şekilde yeniden dağıtmasına izin vermektedir. Yine de, kimin ne aldığını ve nereden geldiğini kimse bilememektedir.

Diğer coin kripto para karıştırıcı türleri, şaşırtma tabanlıdır ve sıfır bilgi tabanlı karıştırıcıları içermektedir. Genellikle uzak temel tabanlı karıştırıcılar olarak adlandırılan şaşırtma özellikli karıştırıcılar, bir kullanıcının işlem grafiğini gizlemenin yollarını kullanmaktadır. Öte yandan, yeterli kaynağa sahip bir rakip, işlem grafiğini çeşitli yollar kullanarak yeniden oluşturabilmektedir.

Yeni bilgiye dayalı karıştırıcıların aksine işlem grafiğini tamamen silmek için büyük ölçüde yeni bilgiye dayalı kanıtlar gibi gelişmiş şifreleme teknikleri kullanılmaktadır. Bu stratejinin en önemli dezavantajı, ölçeklenebilirliği sınırlayabilecek kapsamlı şifreleme gerektirmesidir.

Kripto Para Birimleri Karıştırma Hizmet Türleri

Kripto para birimleri karıştırma hizmetleri iki çeşittir. Bunlar, gözaltı yani saklama amaçlı olan ile saklama amaçlı olmayan coin karıştırıcılar olarak kategorize edilmektedir. Kullanıcılar, kusurlu olarak tanımlanan kripto para birimlerini güvenilir bir üçüncü tarafa gönderdiklerinde, zaman aşımından sonra temiz kripto paralara döndürdüklerinde gözaltı yani saklama karışması meydana gelmektedir. Kripto Para Birimleri Mikseri Lakin bu teknik yetersizdir. Zira kullanıcılar karıştırma işlemi esnasında paralarını kaybetmektedirler. Sonuç olarak, güvenilir karıştırma, saklama mikserleri üstünden fon çalabilmektedir.

Güvenilir karıştırma tarafının yerini almak için herkese açık olarak doğrulanabilir ve şeffaf akıllı sözleşmelerin yahut ta güvenli çok partili hesaplamaların kullanılması gerekmektedir. Ayrıca bu özel olmayan karıştırıcılarda sık görülen bir unsurdur. Göz altı olmayan karıştırma işlemi iki adımdan oluşmaktadır.

Kullanıcılar önce A adresinden mikser sözleşmesine aynı miktarda Ether ETH ya da diğer kripto para birimlerini yatırmaktadır. Daha sonra, kullanıcı tanımlı bir zaman aralığından sonra, para çekme işlemi yoluyla yatırdıkları kripto paraları oluşturulan yeni B adresine çekebilmektedirler. Kullanıcılar, para çekme işleminde kaşe yahut paraf imzalar ve zk-Snarklar gibi erişilebilir birkaç şifreleme tekniğinden birini kullanarak, verdikleri para yatırma işlemini açığa vurmadan yatırdıklarını mikser sözleşmesine onaylata bilmektedirler.

Kripto Para Karıştırıcılarının Çalışma Yöntemi

Kripto tumbler veya karıştırıcıları kavramı, bir ticaretin dijital imzalarını gizleyen bir “kara kutu” aracılığıyla yürütmektir. Kripto mikserleri, belirlenen alıcılara kripto para aktarmadan önce, özel havuzlarda belirli miktarda kripto para birimini karıştıran programlardır.

Mesela, tüm Bitcoin BTC anlaşmalarını takip eden bir Bitcoin gezgini, A kişisinin bir miksere Bitcoin BTC aktardığını ve B kişisinin bir mikserden Bitoin BTC aldığını gösterecektir. Bu şekilde Bitcoin BTC kripto para birimini kimin kime gönderdiğini kimse bilememektedir. Bu nedenle kripto karıştırma sürecinde kirli Bitcoin BTC kripto para birimi aklanmaktadır.

Kripto para birimi karıştırıcıları, kripto para birimini alarak ve daha küçük kripto birimleri seçildiğinde bir adrese göndermeden önce, yüzde bir ila üç arasında bir oranda koyulan toplam miktardan az bir kripto parayı, başka bir kripto para biriminin büyük bir yığınıyla karıştırarak çalışır. Yani kesinti gerçekleştirir. Kripto para birimi karıştırıcı firması genellikle yüzde bir ila üç arasında bir oranda kar elde eder. Bu da onların ekmek parasıdır.

Kripto para birimi karıştırma, cezai müeyyidesi olan bir davranış olduğu için kara para aklama ile karşılaştırıla bilinmektedir. Bununla birlikte, birisinin Kripto para birimi karıştırmasıyla uğraşması, bir suç işlediğini de göstermemektedir. Bunun yerine, sadece kripto para birimi işlemlerinin gizliliğini artırmak istedikleri anlamına gelmektedir.

Kripto Karıştırıcıları Yasadışı mı?

Kripto para birimi karıştırma hizmetlerini kullanmanın yasadışı olup olmadığı, yaşanılan ülkenin yargı sistemi tarafından belirlenmektedir. Ayrıca, Bitoin BTC Kripto para birimi karıştırıcıları gerekli mi? Yoksa Kripto para birimi yuvarlama işlemi meşru mu? Bu hizmetleri kullanma, kişinin iyi niyetine bağlıdır.

Brian Benczkowski Eski ABD Başsavcı Yardımcısıdır. Ona göre, kripto işlemlerini gizlemek için mikserler kullanmak suç teşkil etmektedir. Mesela, Bitoin BTC Kripto para birimi temel işlevi anonimlik yerine gizliliktir. Bu da kimliğinin her zaman açıklanmadığı anlamına gelmektedir. Ancak herhangi bir suiistimali araştırmak için işlemlerin denetlenebilir olması gerekir. O halde, Bitoin BTC Kripto para birimi karışımı yasadışı mı?

Mali Suçları Uygulama Ağı olan FinCEN tarafından, Bitoin BTC Kripto para birimi karıştırıcıları, para vericileri olarak sınıflandırıldı. Bu nedenle, Fincen sistemine kaydolmak ve faaliyet göstermek için eyalet bazında bir lisans başvurusunda bulunmak gerekmektedir. Bir Ohio vatandaşı 2021 senesinde kara para aklama komplosu iddiasıyla tutuklandı. Zira karanlık web üstünde bir Bitoin BTC Kripto para birimi karıştırma hizmeti yürütmüştü. Hizmet, kayıt dışı bir para aktarma işi olarak faaliyet göstermiş ve Fincen sisteminin zorunlu lisans gerekliliklerine rağmen lisanssız para aktarımı gerçekleştirmişti.

Bitoin BTC Kripto para birimi karıştırıcılarını izleme

Kripto para birimi tumbler ya da Bitoin BTC Kripto para birimi karıştırıcıları izlene bilir mi?

Bir Kripto para birimi veya BTC Kripto para birimini izlemek mümkün mü? Kripto karıştırma hizmetleri nedeniyle, belirli paraları takip etmek zordur. Zira tüm paralar bir araya toplanır ve daha sonra rastgele aralıklarla dağıtılır.

Kripto para birimi tumbler ise, perakendecilerin çeşitli kripto para birimlerini kullanarak özel bir blockchain oluşturarak kripto geçmişlerini yeniden yazmalarına izin vermektedir. İşlemleri, diğer hayali borsalardan oluşan karmaşık yarı rasgele bir ağ üzerinden yönlendirerek, kullanıcıların para birimlerini belirli borsalara bağlamasını zorlaştırılmaktadır. Bu nedenle, yuvarlanan bir hizmet aracılığıyla taşınırsa, kripto para birimleri izlenememektedir.

Bitcoin BTC tumbler ve Bitcoin BTC mikserleri, aktarılan Bitoin BTC Kripto para biriminin izlerinin blockchain sistemini karıştırmak için iki alternatif tekniktir. Kripto Para Birimleri Mikseri Nedir ve Nasıl Çalışır? Her ikisinin de aynı şeyi başarmasına rağmen, Bitcoin BTC tumbler üçüncü bir tarafa güvenmek isteyen insanlar tarafından tercih edilmektedir. Bitcoin mixer ise kimseye güvenmeyen insanlar tarafından kullanılmaktadır.

BitMix, tüm ödemeleri kendi sistemi üzerinden yönlendirerek, Bitoin BTC Kripto para biriminin doğal anonim özelliklerinden yararlanarak ve Kripto para biriminin izlenmesini zorlaştırarak anonim işlemler sağlayan bir Bitcoin tumbler ve mikser uygulamasıdır. Aynı zamanda, halka açık blockchain verilerini tehdit aktörlerinin bilinen adresleriyle birleştirerek, birçok araç para biriminin kullanımlarını da takip etmektedir. Bu bilgiler, kara para aklama işlemleri ile döviz swaplarının ve karıştırıcıların kullanımını belirlemek için değerlendirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu