Dot DOT Kripto Para Birimi Teknolojisi

Dot DOT Kripto Para

Dot DOT Kripto Para Birimi Teknolojisi

Dot DOT Kripto Para Birimi Teknolojisi Bitcoin BTC kripto para birimi ödeme sistemleri bir tarafta, Ethereum ETH gibi geliştirici blockchain teknolojileri diğer yanda durmakta iken, Polkadot da artık piyasada yerini almış gözükmektedir. 2020 senesinden bu yana ise ilk on Kripto para birimi arasında yer alan çok zincirli ağ sistemine sahip bulunmaktadır.

Adı Ethereum katili olarak çıkmıştır. Bir yanda lider inovasyon platformu, diğer yerden yandan blockchain sisteminin internet bağlantısı olarak adlandırılmaktadır. Polkadot yatırımcısının dahi haberi olmadığı Dot DOT kripto para biriminin sahip olduğu rakamları, bazı gerçekleri de ortaya koymaktadır. Öz sermayesi 1.2 milyar doların üzerinde olan varlığın 20 milyon dolar da piyasa değeri bulunmaktadır.

Polkadot blockchain için neden gelecek anlamı taşımaktadır?

Polkadot, heterojen özellikli ve çoklu zincir çeviri mimarisine sahip bir blockchain sistemidir. Birlikte çalışmaya izin veren, hem ölçeklenebilir hem de katman bir blok zinciri için bir yeniliktir. Kripto dünyasına yeni başlayanlar için kafa karıştırıcı olabilmektedir. Kafa karıştıran özelliği ise benzersizliğidir. Ethereum ETH ve Bitcoin BTC kripto para birimlerinin aksine akıllı sözleşme özelliği yoktur.

Dot DOT kriptonun hem özü hem de merkezi röle zinciridir. Dot DOT Kripto Para Birimi Teknolojisi Sistem, aynı anda yüze kadar blockchain teknolojisini destekleyen bir altyapı sağlamaktadır. Sistemi, hem güvenlik hem yönetim hem de çapraz zincirler arası iletişim teknolojisidir. Polkadot platformuna bağlanan tüm blockchain sistemler, parachain olarak tanınan aracı ile birbirleriyle iletişim kurabilmektedir.

Zira iletişim, hem uygulamaları hem de kitlesel benimsemeyi sınırladığı için kripto para birimleri üstünde çözülmemiş büyük bir sorun teşkil etmektedir. Ancak Dot DOT kripto para biriminin hem birlikte çalışabilirliğe hem de parachain sisteminin herhangi bir veriyi ya da varlığı kolaylıkla aktarmasına olanak tanımaktadır.

Blockchain Teknolojisi için Gereklilik Arzetme

Blockchain Teknolojisi, Polkadot sisteminden önce özellikle çok karmaşık bir yapıdaydı. Şayet, ETH blok zinciri dışına bir kripto varlık göndermek istendiğinde, her ağ için köprü olmak amacı ile bir dApp ihtiyacı olmaktaydı. Blockchain sisteminde yer alan akıllı sözleşmeleri şayet olmasaydı, sistem içinden çıkılmaz bir hal alırdı.

Moonbeam GLMR ve Efinity EFI gibi Blockchain teknolojileri, artık Dot DOT kriptosunun ölçeklenebilirliğinden ve birlikte çalışabilirliğinden yararlanmaktadır. Dot DOT Kripto Para Birimi Teknolojisi Bu teknolojiler ise hala bağımsız kullanımlarını korumaktadırlar. Polkadot ana ağında yüzde on üç ve test ağında yüzde yirmi yedi parachain bulunmaktadır. NFT sisteminden DeFi hizmetlerine kadar bir çok özellik sisteminde bulunmaktadır. Parachain varlıkların NFT müzayedelerinde ödeme olarak yer aldığı projeler de görülmektedir.

Uzun Vadede Hedefteki Geniş Görüşlülük

Ethereum ETH sistemi, hem kesinti hem kontrol hem de üçüncü tarafların müdahalesi olmadan çalışabilen ve merkezi olmayan uygulamaların etkinleştirmesini istemektedir. Polkadot sistemi ise, toplu kabulün yanı sıra kullanılabilirliği kolaylaştırmak amacıyla önceden uyumsuz olan Blockchain teknolojilerini bağlamak istemektedir.

İki kripto varlığın da amaçları farklıdır. Ve biri diğerinin yerini alamayacağı da açık bir şekilde durmaktadır. Zira biri geliştirici özellikli bir platform iken, diğeri çok zincirli bir çevirmendir. Polkadot sisteminin amacı olan ana blockchain teknolojilerini birbirlerine bağlamanın başarılı olması, Ethereum ETH sistemine de yarar sağlayabilecektir.

Ekosistemindeki Projeler

Polkadot ekosisteminde önemli projeler de yer almaktadır. Ethereum ETH sistemi, ilk olmanın avantajı ile edindiği Pazar büyüklüğü sayesinde, bir süre daha piyasaya hakim olacak gibi durmaktadır. Dapp sistemlerin Pazar üstünde günlük hacmi yüz milyon doların üzerindedir. Ve bunların her dördünden üçü, Ethereum’ ETH sistemindedir. Ortaya çıkmak için Ethereum ETH varlığından daha büyük bir pazar sunmak gerekmektedir.

Polkadot sisteminin zaten Ethereum ETH sistemi ile uyumlu akıllı sözleşme özellikli parachain varlıkları bulunmaktadır. DOT sistemi ana ağında Moonbeam GLMR kriptosu, KSM test ağı içinde ise Moonriver MOVR kripto para birimi bulunmaktadır. Diğer otuz sekiz parachain ile beraber Polkadot ekosisteminde yer almaktadırlar.

Ayrıca yaklaşan bir parachain olan T3RN ile birlikte de çalışabilmektedir. Tersine çevrilebilen akıllı sözleşmeleri etkinleştirmek için bir ağ geçidi de sunmaktadır. Dot DOT Kripto Para Birimi Teknolojisi T3RN sistemini bütünleştiren tüm blockchain sistemlerini Polkadot sisteminde birlikte çalışabilir hale gelmektedir. Tersine çevrilebilir işlemler de mümkün hale getirilmektedir.

Piyasa Değeri

Ethereum ETH kriptosu sürekli olarak artan ve üç yüz atmış yedi milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaşmaktadır. Varlığın en az yüzde doksan beşlik değeri ise Ethereum ETH varlığından gelmektedir. Yükseliş eğilimi şayet devam ederse, uzun vadede on bin doların üzerinde bir ETH fiyatı beklemek uzmanlar tarafından mantıksız görülmemektedir.

Dot DOT kriptosunun şimdiye kadar elde ettiği en yüksek piyasa değeri elli iki milyar dolardır. Parachain ihaleleri hala devam etmektedir. Polkadot yapacağı atılıma inananların sayısı da azımsanmayacak kadardır. ETH piyasa değeri ile aşık atmak için daha alacağı çok yol bulunmaktadır.

Polkadot Blockchain Sisteminin İnterneti mi Olacak?

Birçok ağ bugüne değin blockchain sisteminde bir meta halini almıştır. Çoğu benzer özellik sağlayan binlerce kripto varlık sisteminden sadece birkaç yüzü kullanılabilir durumdadır. Polkadot topluluğu ise hem açık artırmalar hem de staking yoluyla rakipleri arasında en iyi konumda yer almaktadır. Her yeni parachain ağı mevcut noktaları daha az değerli hale getirmektedir. Dot DOT Kripto Para Birimi Teknolojisi Sistemi, Röle zincirine yalnızca en umut verici projelerin katılabileceği bir yarışma olarak görülmektedir. Polkadot ise yalnızca noktaları birleştirmekle kalmamaktadır. Ethereum ETH kriptosunun tutamadığı sözleri de tutma amacındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu