Ethereum Nedir?

Ethereum Nedir?, Ethereum Güvenilirmi? Ethereum Kimin?, Ethereum Fiyatı

Ethereum Nedir? Ethereum, 2015 yılında Vitalik Buterin tarafından tanıtılan kripto para birimi birçok altcoine nispeten çokça yenilik barındırır. Bitcoin mantığı temel alınıp teknolojik açıdan daha üstün ve kendine has bir yazılım tabanı içeren sistem olarak tasarlanmıştır. Ethereum projesi, özgün yazılım tabanında bulunan yazım dili kullanılarak işletim sistemleri geliştirilmesine ve merkeziyetsiz yazılım protokolleri oluşturulmasına imkân sağlar. Bu sayede aynı işletim sistemine dayalı ve tek bir blok zincir tabanında onay alan sözleşmeler aracılığı ile yüzlerce altcoin geliştirme fırsatı bulunur.

Ethereum Nedir?

Blokzincir teknolojisi ile üretilen Ethereum, ağa katılım sağlayan kullanıcıların sahip olduğu bilgisayarların donanımlarını kullanarak yeni coinler üretebilmesini sağlar. Ethereum Nedir? Ethereum ile yeni bir para birimi üretmek için Bitcoin’den farklı olarak bilgisayarın işlemcisi kullanılmaz, ekran kartı aracılığı ile seri olarak üretim yapılır. Ayrıca Ethereum ile Bitcoin karşılaştırıldığında, karşımıza farklı şekilde tasarlanmış algoritmalar çıkar ve bu da Ethereum için Bitcoin madenciliğinde kullanılan yöntemlerin uyumsuz olmasına neden olur.

Ethereum Sistemi

Ethereum Sistemi, verilerin ulaşılabilirliği üçüncü kişiler için ulaşılması ve depolanmasını engelleyerek farklı amaçlar doğrultusunda kullanılmasını imkânsız hale getirir. Günümüzde internet üzerinden yapılan birçok işlemde kişisel bilgilerimiz, alışveriş ve banka bilgilerimizi kullanmaktayız. İşte bu bilgilerimiz, Ethereum projesi temelinde yer alan data bankalarında saklanarak erişilemez bir güvenlik sağlar.

Ethereum Fiyatı

Ethereum fiyatı, kripto para piyasasında ikinci sırada yer alması itibariyle Bitcoin’den sonra en değerli altcoin olarak karşımıza çıkar. Günümüz itibariyle yaklaşık 35.000$ değerinde işlem görüyorken piyasa değeri yaklaşık 291.000.000.000$ kadardır.

Peki Ethereum nasıl satın alınır? Ethereum satın almak için öncelikle bir kripto para borsasına kayıtlı olup kimlik doğrulama işlemlerinizi tamamlamanız gerekir. Ardından kişisel banka hesaplarınızdan transfer ettiğiniz paraları, Ethereum uyumlu kripto para çiftlerinde uygun olarak satın alabiliriniz. Ethereum Nedir? Başka bir yöntem ise madencilik uygulaması ile kazanılan ödül donucu Ethereum sahibi olabiliriniz. Ethereum satın alarak başka kripto paralar da satın alabilir ya da dönüşüm emirlerinizle birçok altcoine sahip olabilirsiniz. Ethereum satmak isterseniz, kullandığınız borsa platformunda dilediğiniz fiyattan satış emri vererek Ethereum’larınızı nakit paraya çevirebilirsiniz. Ancak Ethereum satın aldınız ve uzun sürede muhafaza etmek istiyorsanız, en faydalı yöntem bir Ethereum cüzdanı oluşturmaktır. Ethereum cüzdanı, satın aldığınız ve biriktirdiğiniz Ethereum’ları güvenle depolayabileceğiniz bir alandır. Blokchain zinciri temelinde geliştirilen güvenlik anahtarına sahip Ethereum cüzdanında hem paralarınızı muhafaza edebilir hem de alma/satma işlemleri yapabilirsiniz.

Ethereum Yorum

Ethereum ilk olarak 2013 yılında piyasaya sürülmüştür. Dünya çapında Bitcoin’den sonra en çok işlem gören bir coin olsa da Bitcoin’le aralarında çok önemli farklar bulunmaktadır. Ethereum teknolojisi sayesinde blok süresi 14-15 saniye olarak ölçülürken, Bitcoin için blok süresi yaklaşık 10 dakika sürebilmektedir. Ayrıca Ethereum akıllı sözleşmeleri, Bitcoin’de mevcut olmayan bir özellik olarak kullanıcılarına taahhüt teminatı sağlar.

Ethereum geleceği

Uzmanların Ethereum geleceği için yaptığı analiz ve yorumlarda, uzun vadede çok önemli bir altcoin olduğuna vurgu yapmaktadırlar. Bazı yorumculara göre Bitcoin için büyük bir rakip özelliği taşıyan Ethereum, 2020 yılında ortalama 350$ iken, 2021 yılında 3000$lık direnç seviyelerini zorlamış ve günümüzde piyasaya paralel olarak aynı fiyatlarda değer görmektedir. Uzmanların Ethereum geleceği için 2025 yılına kadar 10.000$a ulaşan bir değere sahip olacağı öngörülmektedir.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu