çocuklarda saldırganlık nasıl önlenir

Çocuklarda saldırganlık nasıl önlenir, saldırgan çocuğa nasıl davranılmalı, anne ve babanın çocuk üzerindeki etkisi vb.. konulara cevap bulabileceğiniz soruları sizler için hazırladık.

Çocuklarda Saldırganlık Nasıl Önlenir?

Çocuklarda saldırganlık davranışı günümüzde yaygın olarak görülmektedir. Saldırgan davranışları yok etmede evde anne ve babalara, okulda ise öğretmenlere büyük görevler düşmektedir.  Çocukların saldırgan davranış sergilemesinin nedenlerini bilmek sorunu çözmede bize büyük kolaylık sağlar.  Saldırgan çocukların aile yapısı yakından incelemelidir. Evde aile bireylerinden birisi şiddet görüyorsa bu şiddet olayı çocuğun davranışlarına yansır. Anne ve babası sürekli kavga eden çocuklar okulda arkadaşlarına karşı saldırgan davranışlar sergiler. Anne ve baba evde çocuğuna iyi bir model olmalıdır.

Saldırgan davranış sergileyen çocukların davranışları kesinlikle hoş karşılanmamalıdır. Çocuğa sergilediği saldırgan davranış üzerine konuşması ve düşünmesi için fırsatlar verilmelidir. Çocuk mutlaka yanlışını anlaması, hatasını fark etmesi gerekir. Aksi takdirde aynı davranış yeniden sergilenir. Saldırgan davranış sergileyen çocuğu dövmek son derece yanlış bir uygulamadır. Dayak,  çocuğun içindeki öfke duygusu daha da körükler. Dayak saldırganlık davranışı keser ama asla bitirmez.

Anne ve Baba Saldırgan Çocuğa Nasıl Davranmalı

saldırgan çocuğa nasıl davranılır

Çocuk, sinirli ve öfkeli ise onunla tartışmayın. Böyle durumlarda anne ve baban çocuğun sakinleşmesini beklemesi gerekir. Sakin bir zamanda çocuğu karşınıza alıp davranış çocuğun davranışı üzerinde düşünmesi sağlanmalıdır. Saldırgan çocukları sakinleştirmek için çocuklar görev ve sorumluluklar verilmelidir. Çocuklar böylece olaydan uzaklaşıp sakinleşir.  Saldırgan davranış sergileyen çocuğa davranışının sonucunda ortaya çıkan durumu anlatın.  Böyle davranışlar sergilemeye devam ederse neleri kaybedeceğini anlatın. Tehdit etmek ve onu korkutmaya çalışmak doğru değildir. Çocuğun olumlu davranışlarını mutlaka ödüllendirin. Çocuklara başarabileceği görev ve sorumluluklar verin.

Çocuklara üzerindeki enerjiyi boşaltmaları için fırsatlar sunun. Çocukların oyun oynamasına izin verin. Oyunlar çocuklarda oluşan gerginliği alır. Televizyon programlarında şiddet içerikli sahnelerden çocukları uzak tutmak gerekir. Şiddet eğilimleri hoş görülmemeli ve ödüllendirilmemelidir. Çocukların ihtiyaçları zamanında karşılanmalıdır. Çocukların davranışları üzerinde baskıcı olmak çocuktaki saldırganlığı daha da arttırır.  Çocuklara duygusal tepkiler verin. Ani ve şiddetli tepkiler vermekten kaçının.  Çocukta saldırgan davranışlar kronik hale gelirse mutlaka uzman psikolog ve psikiyatri biriminden destek alın.  Çocukların isteklerini karşılamamak saldırganlık davranışını pekiştirir. Çocuklar, İsteklerini elde etmek için saldırgan davranışlar sergileyebilir.

Anne ve baba çocuğa nasıl davranmalı adlı makalemizi okuyarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap