Glutensiz Yiyecekler

Glutensiz beslenmede tüketilmesi gereken besinler nelerdir?

Glutensiz Yiyecekler Glutensiz beslenmede bol miktarda sebze, meyve, baklagiller, kuruyemiş ve tohum yemek tavsiye edilir. Deniz Duman, et ve balık gibi besinlerin işlenmediği sürece bu diyete uygun olduğunu vurguluyor. Yemek hazırlarken glutensiz yağlar ve glutensiz unlar kullanabilirsiniz. Diyetinize dahil etmeniz gereken besinler aşağıda listelenmiştir:

Glutensiz Yiyecekler

  • Taze sebze ve meyveler
  • Taze et, tavuk, balık ve yumurta
  • Süt, peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri
  • Fasulye ve mercimek gibi bakliyatlar
  • Pirinç unu, patates unu, mısır unu, tapyoka unu ve kinoa unu gibi glutensiz unlar
  • Zeytinyağı, hindistancevizi yağı ve avokado yağı gibi glutensiz yağlar
  • Fındık ve tohumlar (fındık, badem, antep fıstığı)
Glutensiz Yiyecekler
Glutensiz Yiyecekler

Glutensiz Diyette Kaçınmanız Gereken Besinler Nelerdir?

Gluten içeren pek çok besin var. Bu besinlerin listesi aşağıda verilmiştir.

Glutensiz Diyette Yenemeyecek Ürünler

Birçok üründe glüten içeren besinler bulunur. Glutensiz Yiyecekler Bu nedenle yemek pişirirken ve yerken dikkatli olmak önemlidir. Daha önce aklınıza gelmeyen birçok üründe glüten bulabilirsiniz. Bu nedenle, hangi yiyeceklerin glüten içerdiğini bilmeniz çok önemlidir. Aşağıdaki liste, glüten içeren gıdaları belirlemenize yardımcı olacaktır:

Ekmek, hamur, kek, bisküvi, kraker ve pastacılık ürünleri: Gluten her çeşit unda bulunur. Bu nedenle ekmek, hamur, bisküvi ve kraker gibi buğday unu içeren tüm ürünlerden uzak durmalısınız.

Soslar ve salata sosları: Glutensiz diyet sırasında buğday unu içeren tüm soslardan ve salata soslarından kaçınılmalıdır. Örneğin soya sosu buğday unu içerir ve bu nedenle glüten içerir.

Atıştırmalıklar: Atıştırmalıkların çoğu, buğday unu gibi glüten içeren bileşenler içerir. Örneğin karamel veya çikolata kaplı patlamış mısır genellikle buğday unundan yapılır ve bu nedenle glüten içerir.

Yulaf: Yulaf genellikle glütensiz bir gıda olarak kabul edilir. Bununla birlikte, bazı araştırmalar, yulafın bazen işleme sırasında glütenle kirlenebileceğini bulmuştur. Glutensiz Yiyecekler Bu nedenle, paketin üzerinde glüten veya yulaf içermediği onaylanmadıkça, glütensiz diyet sırasında yulaf yemekten kaçınmalısınız.

Et Muadilleri: Birçok et ikamesi, buğday unu veya soya sosu gibi glüten içeren bileşenler içerir. Örneğin, bazı vejetaryen burger türleri buğday unundan yapılır ve glüten içerir.

Bira: Bira genellikle glüten içeren tahıllardan yapılır. Glutensiz Yiyecekler Ancak bazı bira türleri glüten içermez ve bu diyet programı için güvenlidir.

İlgli Yazı : Gluten nedir?-Faydaları ve Zararları Nelerdi?

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu