Cilt Bakımında Bilinmesi Gerekenler

CİLT BAKIMINDA BİLİNMESİ GEREKENLER NELER

Cilt Bakımında Bilinmesi Gerekenler en önemli durumlardan birisi de sivilcelerle ilgili konudur. Cildin herhangi bir bölgesinde çıkan sivilce asla sıkılmamalıdır. Sivilce sıkıldığı an içerisinden çıkan iltihap yüzdeki başka noktalara değmekte ve o bölgelerde de sivilcelenmeye sebep olmaktadır. Ayrıca sivilceleri sıkmak ciltte leke oluşumunu da beraberinde getirmektedir.
• Makyaj ile uyumak cilde çok büyük zararlar vermektedir. Gece boyunca yüzde kalan makyaj ciltteki gözenekleri tıkamakta ve cildin nefes almasını engelleyerek sivilce oluşumuna sebep olmaktadır. Ayrıca göz makyajını silmeden uyumak kirpiklerin kırılmasının, dökülmesinin ve güçssizleşmesinin en önemli sebebidir.
• Cilt için oldukça önemli olan şeylerden birisi de su içmektir. Temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için günde en az 8 bardak su içmek gereklidir.

cilt bakımında neler yapılır

• Makyaj fırçaları düzenli olarak temizlenmeli ve o şekilde kullanılmalıdır. Cilt bakımında bilinmesi gereken Makyaj fırçalarının üzerinde kalan ürün artıkları bekledikçe bakteri oluşumuna sebep olur. Bakterili fırça ile makyaj yapmak ise korkunç bir durumdur. Bu nedenle makyaj fırçalarının temizlenmesi önemlidir.
• Cilde uygulanması gereken maskeleri ve peelingleri düzenli olarak uygulamak gereklidir. Yüze uygulanacak olan maske ya da peeeling 2 günde bir kez uygulanmalı iken vücuda uygulanacak olan peelingin haftada bir kez uygulanması yeterlidir.
• Peeling yapmadan önce cildin temiz olduğundan emin olunması gerekir. Cilt bakımında bilinmesi gerekenler Cilt iyice temizlendikten ve arındırıldıktan sonra peeling yüze uygulanır. Uygulama sırasında göz çevresi peelingten uzak tutulmalıdır. Aksi taktirde gözde kimyasal reaksiyonlara sebep olabilir. Ayrıca peelingin iyice yedirilmesi için yüz fırçaları da kulanılabilir. Peeling haftada 1 ya da 2 defa uygulanabilir.
• Yüzün herhangi bir noktasında sivilce ya da yara varsa peeling yapılmamalıdır. Bu şekilde peeling yapılması cildin enfeksiyon kapmasına neden olur.
• Yüzün temizlenmesi aşamasında bir adet cilt temizleyici ve tonik kullanılmalıdır. Cilt temizleyici ile yüz yıkanıp temizlendikten ve tonik ile canlandırıldıktan sonra cilde buhar banyosu yapılması gayet iyi gelecektir. Küvete akıtılan sıcak suyun buharından faydalanılabilir. Yüz 3 dakika buharda tutulduktan sonra gözenekler iyice açılacak ve sivilce oluşumu azalacaktır.
• Güneş kremi kullanmak oldukça önemlidir. Tüm cilt tipleri güneş kremi kullanmalıdır. Yağlı ciltler için olan güneş kremi, kuru ciltler için olan güneş kremi ve karma ciltler için olan güneş kremi eczanelerde ya da kozmetik satan yerlerde bulunmaktadır. Güneş kremi sürmeden önce nemlendirici sürmeye gerek yoktur. Güneş kremi cildi güneşin zararlı ışınlarından korurken aynı zamanda cildin erken yaşlanmasını da önlemektedir.
• Düzenli uyku sağlıklı bir cilt için önemli olan etkenlerden bir tanesidir.
• Taze meyve yemek ve bol bol C vitamini almak cilt için önemlidir.
• Sigara içilen kapalı alanlarda uzun bir süre beklemek cilde zarar verir. Cilt bakımında bilinmesi gerekenler Sigara gözenekleri tıkar ve sivilcelenmeye sebep olur.
• Dengeli ve düzenli beslenerek cilt bakımına katkıda bulunmuş olursunuz.

Cilt Bakımında Bilinmesi Gerekenler
Cilt Bakımında Bilinmesi Gerekenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu