Genç İntiharları

İntihar Nedenleri ve Çıkardığı Sorunlar

Genç İntiharları Biyolojik, psikososyal ve kültürel bir çok etkenin rol oynadığı intiharlar engellenebilir sorunlardandır. Pandemi döneminde özellikle çocuk ve gençlerde ruhsal hastalıkların artması sonucu intiharlarinda artması bu konuyu gündeme getiriyor.

Genç İntiharları

İntiharlar 15-29 yaşları arasında yükselme göstermektedir. Genç İntiharları Aynı yükselme 65 yaş üzerinde de gözlemlenmektedir. Dünya sağlık örgütü verilerine göre 15-29 yaş arasındaki gençlerde intiharlar ölüm nedenleri arasında 2. Sırada gelmektedir. Bu döneme özgü olan stresle , baş edilebilecek bütün sorunlarla, bütün gençler karşılaşmaktadir. Ancak iyi bir aile desteği olan , arkadaş çevresinin desteğini kazanmış olan sosyal ilişkiler kurmuş olan kendine güveni daha iyi olan ve ekonomik açıdan daha rahat olan gençler bu sorunlarla daha iyi baş edebilmektedir.

İntihar Nedenleri

İntihar nedenlerine bakıldığı zaman en başta psikiyatrik hastalıklar görülmektedir. İntihara neden olan hastalıkların başında da depresyon gelir. Ruhsal hastalıklar dışında intihara neden olan başka etkenler de vardır. Aile içi çatışmalar, ailede bulunan diğer ruhsal bozukluklar ve intiharlar, ailenin dışında arkadaşlarla olan sorunlar , arkadaş reddi , okul sorunları , istismara uğramak , siber zorbalık , ekonomik sorunlar gençlerin intihar etmesine neden olan diğer risk faktörleridir.

İntihar konusundan bahsederken tamamlanmış intiharlardan bahsetmekteyiz. Oysa tamamlanmış intiharlardan daha fazla intihar girişimi görülmektedir. Genç İntiharları Tam sayısını bilmemekle birlikte her intihar girişimi mutlaka ciddiye alınmalıdır. Çünkü intihar girişimi bir yardım çağrısı olabilir ve intihar girişiminde bulunmuş kişilerin daha sonra tamamlanmış intiharlar gerçekleştirmeleri çok daha büyük olasılıktır.

İntiharı önceden anlamak uzmanlar için bile çoğunlukla zordur. intihara niyetlenen gençlerin verdiği bazı ip uçlarına dikkat ederek bu konuda önlem alabiliriz. Özellikle eğer bir gencin psikoyatrik bir hastalığı varsa depresyon başta olmak üzere mutlaka bu durumun tespit edilip uzmanlar tarafından tedavisi gerekmektedir. Bazen gençleri doktoru götürmek oldukça zordur fakat bu risk göz önüne alinarak mutlaka bir doktorla konuşmasını sağlamak gencin hayatta kalması açısından oldukça önem taşır.

Bir gencin davranışlarında son zamanlarda değişiklikler olduysa, yeme düzeni içme düzeni değiştiyse , arkadaşlarından uzaklaşmış yalnızlığı tercih etmeye başlamışsa, okul hayatındaki başarılarında değişiklikler göstermişse , sık sık kendisinin değersiz olduğundan, önemsiz olduğundan bahsediyorsa , kendisine ait olan bazı eşyaları başkalarına armağan etmeye, bir çeşit ayrılık veda konuşmaları yapmaya hatta ölümden çok sık bahsetmeye başlamışsa dikkatli olmakta fayda vardır.

Araştırmalara göre aslında intihara niyetlenen kişilerin en az bir kişiyle bu niyetlerini paylaştıkları ya da çeşitli yollarla ölümden bahsetmek gibi , mutsuzluktan bahsetmek gibi bu niyetlerini belli ettiklerini göstermektedir.

İntihar engellenebilen bir sorundur bu nedenle toplumun çeşitli kesimlerinde farklı önlemler alınması gerekmektedir. Genç İntiharları Kriz merkezlerinin oluşturulması ve bu kriz merkezine ulaşılacak telefonların mutlaka bilinmesi herkese ulaşılabilir hale getirilmesi önlemli etkenlerden bir tanesidir.

Aynı şekilde intihar metotlarının denetlenmesi ilaçlar , gazlar gibi ve basında intihar haberlerinin özendirici ve tetikleyici olarak değil aksine uyarıcı olarak verilmesi

Toplumsal uygulanabilecek kurallardır. İntihar Sözleri ve İntihar bulaşıcıdır . Özellikle gençlik dönemi insanın telkine çok müsait olduğu bir dönemdir. Bu dönemde intihar haberlerinin özendirici olarak ayrıntılı verilmesi , romantikleştirilmesi , intihar edenin cesur , kahraman gibi gösterilmesi gençlerdeki bu modellemeyi arttırır. İntihar eden kişi ile arasında kendi cinsi , kendi yaşı ve ruhsal belirtileri açısından benzerlikler söz konusu olduğunda intiharlarda artış gözlemlenebilmektedir.

İntihar haberlerinin nasıl verilmesi gerektiğine ilişkin kabullenilmiş çeşitli rehberler vardır. Bu rehberlerde intohwr haberlerinde ayrıntıların verilmemesi gerektiği, özellikle yaş , cinsiyet , yöntem gibi bilgilerin aktarılmaması gerektiği, intihar eden kişiye ilişkin fotoğraflar ,videoların ya da mektupların yayınlanılmaması gerektiği özellikle vurgulanır. Bu rehberler bu tür haberler verildiği zaman intiharı önleyici haberlerin verilmesi gerektiği , insanların bu konuda uyarılması gerektiği ve kriz anında nerelere başvurmaları gerektiklerinin de yazılması özellikle belirtirmiştir.

Genç intiharlarında önemli kurumlardan bir tanesi aile diğeri de okuldur . Genç İntiharları Ailelerin çocuklarla ilişkileri sadece ders , başarı , yapılanlar , yapılmayanlar konusunda sınırlamamaları gereklidir. Çocukların , gençlerin sorunlarını anlamak için onları dinlemeleri , nelerin hayatlarını etkilediğini , nelerin değiştiğini iyi gözlemlemeleri intiharı önleyici olabilmektedir.

Okullarda çocukların rehberlik bölümleri tarafından dikkatli takip edilmesi , risk faktörlerinin önceden belirlenmesi, yaşamında değişiklikler olan çocukların daha yakından takip edilmesi, gençlerin ruhsal sorunlarının erken saptanması, alkol , madde kullanımı gibi sorunların bir an önce ortadan kaldırılması okul içinde yapılabilecek intihara karşı önlem alma çalışmalarındandır.

Gençler için aile kadar önemli etkenlerden bir tanedi de arkadaşlıklarıdır. Bu nedenle gençlik yaş grubunun da intihatlar konusunda bilgilendirilmesi , neler yapabileceklerinim anlatılması , arkadaşlarında gördükleri problemleri nasıl çözebilecekleri ve ona nasıl ulaşabilecekleri konusunda bilgi verilmesi intihatı önlemede yardımcı olmaktadır.

İntiharlarda en büyük etkenin ruhsal bozukluklar olduğunu belirtmiştik bu nedenle tüm bu çalışma sürecinde aile ya da okul , gençle ilişkin bir ruhsal sorundan şüpheleniliyorsa mutlaka bir uzmanla görüşülmelidir. Bu durum intiharların engellenmesinde çok önemli bir adım oluşturmaktadır.

Unutmayalım ki intihar girişiminde bulunup sonra tedavi edilen bir çok insan bir daha bu tür girişimlerde bulunmamaktadır. Genç İntiharları Çünkü hayat tüm zorluklarına rağmen değerlidir ve bizi destekleyenlerle , bizi sevenlerle , bizim farkımızda olanlarla daha değerli hale gelmektedir.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu