Ayşe Sıdıka Avar Kimdir?

Ayşe Sıdıka Avar Kimdir? Türk eğitim tarihinin efsane öğretmenleri arasında yerini alan Ayşe Sıdıka AVAR 1901 yılında İstanbul’un Cihangir semtinde dünyaya gelmiştir. 12 yaşında babasını daha sonra ise annesini kaybetmiştir. Kız kardeşi ile teyzesinin yanına taşınır. Çapa Kız Öğretmen okuluna başlar ve mezun olur.

Ayşe Sıdıka Avar Kimdir?

1924 yılında Beşiktaş’ta Çerkez mektebinde öğretmenliğe başlar ve aynı tarihte Mehmet Bahattin Avar ile evlenir. Bu evliliğinden bir kız çocuğu olur. Hep birlikte İzmir’e taşınırlar. Ayşe Sıdıka Avar Kimdir? İlk önce Musevi okulunda çalışır daha sonra Amerikan Kız Koleji’nde Türkçe öğretmeni olarak görev alır. Beden eğitimi olan eşi ile beraber dağcılık, yürüyüş gibi spor faaliyetlerinde gençlere yol gösterirler.

İzmir Kadınlar hapishanesindeki mahkûmlara gece dersleri verilme kararı çıktığında hiç düşünmeden bu vazifeye talip olur. Aynı zamanda da camide çocuklara el sanatları öğretmeye uğraşır. 1937 yılında eşinden ayrılır.

İzmir’de oldukça modern ve hareketli bir hayat yaşaması bazı kesimlerin onu misyonerlikle suçlamasına neden olur. Söylentileri çıkaranları dava etmek zorunda kalır. Mesele o kadar büyür ki Atatürk bile dosyasını okumak için ister. Ertesi gün yanına Avar’ı çağırır ve “Bana da senin gibi misyoner lazım. Git, memleketin içine gir, dağ köylerine uzan, orada bizden ışık bekleyen yarının annelerini bulacaksın” der. Böylece Sıdıka Avar’ın içi içine sığmaz. Onun kendinden daha büyük bir hayali vardır artık. Köy köy gezer kimi zaman at veya katır üzerinde kimi zaman yürüyerek kız çocuklarını toplar. Yatılı okumaları için bölge okullarına götürür. Genç öğretmeni gören anneler artık onun etrafını sarmaya başlarlar. “Benim kızımı da götür, Avar!” diye bağırıp, atın üzengisine yapışırlar. Öyle ki okullara götürülen kızlar için hayatın çarkı yeniden dönmeye başlar. Ayşe Sıdıka Avar Kimdir? Çünkü Ayşe Sıdıka Avar aldığı öğrencisine sadece öğretmenlik yapmaz ona annelik yapar. Sevgiye muhtaç olduklarını çok iyi bilir onlarla çeyizler hazırlar, halaylar çeker, bitlerini ayıtlar, temiz kıyafetler ve temiz yiyecekler verir. Bir yuvada bulacakları sıcaklığı tüm içtenliği ile onlara sunar. Her birini “Dağ çiçeklerim” diye sever.

Avar verilen eğitimi dikkatle takip eder. Okulda özellikle Türkçe derslerine daha önem verilir. Ayrıca Yurt Bilgisi, Sağlık Bilgisi, Matematik, Ev idaresi, Çocuk bakımı, yemek yapmak, dikiş-nakış dersleri gibi çok yönlü özel bir eğitim programı uygulanır. Okulun başarısı her yere yayılınca 1942 yılında yeni açılan Tokat Kız Enstitüsü Müdürlüğüne atanır. Daha sonra tekrar Elazığ Kız Enstitüsüne müdür olur.

Sıdıka Avar; eğitim yöntemleri, yönetim ilkeleri, çalışmaları, fedakârlıkları ve sonsuz sevgisiyle sadece Elazığ, Tunceli, Bingöl bölgelerinde saygıyla anılmaz bütün dünyanın ilgisini çekmeyi başarmış örnek bir öğretmen olur. 1950 yılında ABD tarafından okullarını incelemesi için Avar davet edilir. Yerli, yabancı haberlere konu olur.

Dönemin Elazığ valisi ile anlaşamaz ve Ankara’da eğitim vermeye devam eder. En son olarak 1967 yılında İstanbul Nişantaşı Kız Enstitüsünde öğretmenliğe veda edip emekli olur. Ayşe Sıdıka Avar Kimdir? Öğretmenlik hayatı boyunca Atatürk ilkelerini benimsemiş, görev kutsaldır düşüncesiyle her zorluğa göğüs germiştir. Eğitim aşkı ile çıktığı bu yolda tüm benliği ile sevdiği öğrencileri için anılarını “Dağ Çiçeklerim” adlı kitabında toplamıştır. Bu mükemmel eğitimci 16 Haziran 1979 yılında hayata gözlerini kapatmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu