Süt Parası Sorgulama 2024-Süt Yardımı

Süt parası sorgulama 2024, süt yardımı kimlere verilir, süt yardımı başvurusu nereye yapılır vb.. yararlı bilgiler için aliskanlik.com

Süt parası sorgulama 2024 işlemi ile yeni doğum yapan annelere destek sağlanmaktadır.

Süt Parası Sorgulama 2024

E devlet sistemi üzerinden sorgulama yapmak üzere süt parası ödeneğinizi inceleyebilirsiniz.  Ödenek miktarı ve ne kadar olduğu kendi e devlet sayfanızda görünecektir.  Başvuru yapan anneler, 15 güne kadar ödemeleri alabilmektedir.  E devlet üzerinde kendi banka hesabınızı tanımlatırsanız buraya da yatırılması mümkündür. Ayrıca mobil uygulama üzerinden PTT mobili indirerek de sonuç alabilirsiniz.

 Süt Parası Miktarı

Ocak 2021 için süt parası 200 TL’dir. Bu miktar senelere ve sene içindeki döneme göre bazı durumlarda değişebilir. 2020 senesinde doğum yapan anneler için geçen sene miktarı temel alınacaktır.

Süt Yardımı Kimlere Verilir

Merak edilen konulardan biri de süt yardımı şartlarıdır.  Peki süt yardımı kimlere verilir genel sıralama yapılacak olursa:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Sigortalı bir yerde çalışmak
  • Sigortalı yerde çalışmayan kişinin eşinin sigortalı olması
  • Emekli sandığına bağlı olmamak
  • Doğan çocuğun en az 2015 senesinde kayıtlarda yer alması gerekir.
  • Süt parası almaya hakkı olan anneler 5 yaşına kadar başvurmuş olmalıdır. 5 yaşından gün alanlar bu yardımdan faydalanamaz.
  • Kimliği olan çocuklar için süt parası yardımı yapılmaktadır. Yani doğumunun akabinde çocuğa kimlik numarası olan belge çıkarılmış olmalıdır. Bu belge bir nedenle çıkarılamıyorsa kimlik yerine geçen bir evrak da alınabilir. Önce geçerlilik sorulmasında fayda vardır.
  • Eşleri 4A ve 4B kapsamındaki sigortalılar bu ödenekten faydalanabilir.
  • Çocuk doğmuş ve bir süre hayatta kalıp ölmüşse ödenek geçerli olmaz. Hayatta kalmış olan çocukların ödemesi yapılır.
  • Başvuru yapan çocuk babasıysa ödenek alamaz. Yalnızca annelere ait bir ödeme şeklidir. Ayrıca annesi olduğu kimlikte kanıtlı olmalı, üvey anneler, evlatlık alanlar başvuru yapamaz.

Süt Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır

Süt yardımı başvurusu nereye yapılır bulunduğunuz il veya ilçedeki Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek doğrudan formla başvuru yapabilirsiniz. Başka bir alternatif olarak e devlet sisteminden doğrudan süt parası başvuru için talep oluşturabilirsiniz. Buradan hem başvuru hem de sorgulama yapılabilmektedir.  Kurumun kendisinden talep olacaksa formdaki bilgilerinizi eksiksiz şekilde doldurmuş olmanız önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu