Meme Kanseri Tespiti

Meme Kanseri Tespit Edilmesi

Kanser en tehlikeli hastalıkların başında gelen bir hastalık türüdür. Meme Kanseri Tespiti Bu hastalığı yenebilmek için çeşitli tedaviler uygulanmaktadır. Tedaviler haricinde hastanın ihtiyacı olan bir başka durum da moraldir. Moral sayesinde birçok hastalığın atlatılması mümkündür. Kanser, kişilerin özgüvenini sarsan bir hastalık olarak bilinmektedir. Fakat özgüvenin sarsılması hastalığın ilerleme ihtimalini güçlendirmektedir. Kişi hastalığı atlatacağını düşündükçe tedavileri kabullenmesi ve tedaviye yanıt verme olasılığı da artmaktadır. Kanser hastalığı faaliyet gösterdiği organlara göre adlandırılmaktadır. Midede görülen kansere mide kanseri, bağırsakta görülen kansere bağırsak kanseri, gırtlakta görülen kansere gırtlak kanseri denmektedir. 8 kadından 1’inde görülen meme kanseri ise bu yazımızın temel konusunu oluşturuyor. Peki meme kanseri nedir, tespiti nasıl yapılır?

Meme Kanseri Tespit

Meme kanseri meme dokularındaki hücrelerde oluşan bir kanser türüdür. Meme Kanseri Tespiti Bu kanser türünün görülme olasılığı bazı insanlarda diğerlerine göre fazladır. Bu kişiler:

  • Daha önce herhangi bir memesinde kanser kitlesi olan,
  • Ailesinde meme kanseri ya da başka bir kanser çeşidi görülen,
  • Uzun bir süre boyunce doğum kontrol hapı kullanmış olan,
  • Çok geç bir yaşta menapoza girmiş olan,
  • Menapoz sonrası östrojen hormonu tedavisi görmüş olan,
  • Çok erken yaşta adet görmüş olan kişilerdir.

Meme Kanseri Tespit Edilmesi

Meme kanseri belirtilerine bakılarak kanser tespiti de yapılabilmektedir. Bu belirtiler genel olarak memede uzun süre boyunca görülen şişlik, memenin boyutunda fark edilebilir değişiklikler görülmesi, koltuk altında şişlik ya da beze oluşması, meme başında çatlaklar ve yaralar görülmesi olarak sıralanabilir. Meme kanserinin tespit edilebilmesi için öncelikle bu belirtilere dikkat edilmesi gerekir. Meme kanseri tespiti için uygulanabilecek ilk yöntem kendi kendine meme muayenesi yapma yöntemidir. Kendi kendine meme muayenesi yöntemi vücuttaki şişlikleri anlayabilmek adına önemli bit muayene şeklidir. Bu muayene şu şekilde yapılır:

Meme Kanseri
Meme Kanseri

Meme Kanseri

  • Yeterince ışık alan bir ayna karşısına geçilir. Eller belde bir pozisyon alınır ve memelerdeki renk, büyüklük, biçim farkına bakılır. Daha sonra eller başın arkasına koyularak bu işlem tekrarlanır.
  • İkinci adım ayna karşısında sağ el ile sol memeyi, sol el ile de sağ memeyi kontrol etme işlemidir. Ellerle memelerin üzerinde daire çizecek şekilde ufak temaslar yapılır. Daha sonra meme başları hafif bir şekilde sıkılır ve şişlik ya da ağrı olup olmadığına bakılır. Bu şekilde koltuk altları da kontrol edilir. Kontrol işleminden sonra şüphe duyulan bir durum varsa hemen bir meme cerrahına başvurulmalıdır.

Meme kanserinin tespiti için elle muayene yeterli değildir. Elle muayene haricinde direkt doktora gidilerek de bir teşhis konması istenebilir. Meme Kanseri Tespiti Meme kanseri erken teşhis ile önü alınabilecek bir rahatsızlıktır. Özellikle tespitin ve teşhisin erken yapılması tedavi konusunda hastayı zorlamaması açısından da önemlidir. Ayrıca tespit için mamografi de çekilebilir ve kesin bir sonuç alınabilir.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu