Türkiye’deki ve Dünya’daki Açık Hava Müzeleri

Türkiye’deki ve dünya’daki açık hava müzeleri, açık hava müzeleri hakkında bilgi, açık hava müzesi nedir vb.. gezi makalemizi sizler için hazırladık.

Türkiye’deki ve Dünya’daki Açık Hava Müzeleri

Açık Hava Müzeleri; insanlık tarihi boyunca çeşitli medeniyetlerin yaşadığı, dönemin mimarisini gözler önüne seren pek çok eseri bünyelerinde barındıran tarihi yerlerdir. Mezopotamya gibi medeniyetlerin beşiği olan bir bölgede bulunan Türkiye, bu aşamada dikkat çekici örneklere sahiptir. Tabii ki dünya tarihine bakıldığında da yurtdışında gezilecek açık hava müzeleri ile karşılaşabilirsiniz.

Çoğunlukla kalıntılardan oluşan ve restore edildiği takdirde son derece hoş bir mimariye sahip olan bu müzelerin bazı şehirler için sembol olduğu aşikâr. Türkiye’deki ve Dünya’daki Açık Hava Müzeleri örnekleri;

Türkiye’de Bulunan Açık Hava Müzeleri

Türkiye, tarihi ve kültürel açıdan bakıldığı zaman oldukça zengin bir altyapıya sahip olduğunu antik kentleriyle kanıtlıyor. Açık hava müzesi olarak gezebileceğiniz pek çok alternatife sahip olmamız bu yüzden kaynaklanıyor. Türkiye’deki ve dünya’daki açık hava müzeleri şunlardır.

Kökeni M.Ö. 3.000’li yıllara dayanan ve tarihin en köklü uygarlık kalıntılarına ev sahipliği yapan “Efes Antik Kenti” ziyaretçi akınına uğruyor. Büyük İskender ve generallerinin emrinde de kalmış olan bölge şu sıralar İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı. Açık hava müzesi kapsamında Tetragonos Agora, Büyük Tiyatro, Celcus Kitaplığı, Hadrian Tapınağı, Yamaçevler bulunuyor.

 • Aphrodisias Antik Kenti – Karacasu – Aydın

Aydın şehrinin Karacasu beldesinde yer alan Aphrodisias Antik Kenti, doğa ve aşk tanrıçasını sembolize ediyor. İlk oluşumunun M.Ö. 5.000’li yılları kapsadığı biliniyor. Antik kent kapsamında; Aphrodite Tapınağı, Tiyatro, Nekropol, Hamam, Stadyum, Odeon ve Psikopos Sarayı yer alıyor.

 • Perge Antik Kenti – Aksu – Antalya

Halen daha çalışmalar yapılan ve antik kentin bir kısmının keşfedilmediği alanlardan birisidir. Perge Antik Kenti ile açık hava müzesi terimini en net şekilde hissedebilirsiniz. Bir yandan devam eden kazılarda aranan Artemis Pergaia Tapınağı insanı heyecanlandırmaya yetiyor. Ayrıca 12 bin kişi kapasiteli bir antik tiyatroya sahip olması; çeşme, hamam, sur ve nekropol bulunması büyük ölçekte gezilecek yerleri çoğaltıyor. M.Ö. 1.200’lü yıllara yapacağınız yolculuk için Antalya’nın Aksu ilçesini ziyaret edebilirsiniz.

 • Hattuşa – Çorum

Anadolu denildiğinde ilk bilinen yerleşim yeri olarak karşımıza çıkan Hattuşaş Antik Kenti’ne göz atmak gerekiyor. UNESCO tarafından tescillenerek koruma altına alınmış bir açık hava müzesidir. Yaklaşık 70 yıldır kazı ve arama çalışmaları sürüyor ve arkeologlara göre en az bir yüzyıl daha aramalar sürecek. Aşağı Kent, Yukarı Kent, Kral Kalesi, Yazılıkaya ve Kadeş Antlaşması’nın yazılı olduğu taşlar görülmeye değer.

 • Assos – Ayvacık – Çanakkale

Konum olarak tepeye inşa edilmiş, Athena’ya ithaf edilen bir kent olarak ortaya çıkarıldı. Andezit taşından inşa edilmiş müthiş bir mimari örneği olarak Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde bulunuyor. Athena Tapınağı antik kentin en önemli bulgusudur. Dor olarak adlandırılan mimari standarda uygun olan tek yapı olarak Anadolu’nun en merak edilen bölgeleri arasında yer almaktadır. Üstelik Volkanik bir tepeye inşa edilmiş olması sebebiyle sahip olduğu manzaraya göz atmadan geçmeyiniz.

 • Hierapolis – Pamukkale – Denizli

Pamukkale Travertenleri ile çok yakın olan ve tarihe damga vurmuş bölgelerden birisidir. Hierapolis Antik Kenti, özellikle Hz. İsa’nın havarileri arasında bulunan St. Philips’in öldürüldüğüne inanılan yerdir. Zamanında Hiera adına inşa edilmiş olan bu kentin kutsal olarak anılması ve M.Ö. 2.yüzyıla dayanan bir geçmişi bulunması onu daha da ilgi çekici kılıyor.

Dünyadaki Açık Hava Müzeleri

Dünyada ki açık hava müzeleri şehir kaynaklı olarak ele alınabilir. Zira yerleşimin olduğu bölgelerle iç içe geçmiş bir tarihsel mimari örneği göreceğiz.

 • Roma – İtalya

İtalya’nın hemen her şehri için tarihsel doku geçerliliğini korumaktadır. Yinede genel geçer bir kabullenişe göre dünyanın en büyük açık hava müzesi olarak adlandırılır. Roma’nın mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında da Colesseum, Vatikan ve İspanyol merdivenleri yer alıyor. Bunlar haricinde sokakları ve tarihi evleri ile geçmişte yolculuk yapmak mümkün.

 • Kara Orman – Baden Württemberg- Almanya

Almanya’nın güneybatısında bulunan Kara Orman ile birlikte tarihi bir yolculuğa çıkmanız mümkün. Tabii ki burada çıkacağınız yolculuk ortalama 400 yıl kadar geriye gitmenizi sağlayacak. Kara Orman Açık Hava Müzesi ile dönemin işleyişini, mimarisini, yaşam koşullarını, insan hayatına dokunan detayları görme fırsatı yakalayacaksınız.

 • Kore Halk Köyü – Minsok – Güney Kore

Minsok Köyü olarak adlandırılan ve Güney Kore’de yer alan bu alanın tamamıyla yaşamı destekleyen bir yapısı var. Halen daha aktif olarak yaşamın sürdüğü köyün doğa ile iç içe olması insana huzur verebilir. Geçmişe dönük yapılar ve kalıntılarla Kore kültürünü de tanıma olanağı sunmaktadır. Eğer Kore dizilerini seven biriyseniz bu mekânların size bir yerden tanıdık geldiğini fark edeceksiniz.

 • Karnak – Mısır

Dünya ve dinler tarihini araştırdığımız zaman en önemli yapı taşlarından birisi olarak “Karnak” cevabını alıyoruz. Toplam 30 farklı firavun tarafından yapımına destek verilmiş ve ihtişamlı bu yapılar meydana gelmiş. Karnak açık hava müzesi farklı farklı dört bölüme sahiptir. Bunlar arasından Amu-Ra kısmını gezmeniz mümkün. Mısır’ın tarihi dokusunu piramitlerin ardından Karnak ile keşfetmeye devam edebilirsiniz.

 • Skansen Açık Hava Müzesi – Stockholm – İsveç

Skansen açık hava müzesi dünyanın ilk açık hava müzesi olarak anılmaktadır. İçerisinde de İsveç ve İskandinav kültürüne dair pek çok farklı detay görebilirsiniz. Hatta dini binalar, işletmeler, zamanın mimarisini yansıtan evler, çeşitli becerilerin sergilendiği özel alanlarla sizi kültürel bir yolculuğa çıkarabilir. Skansen açık hava müzesini gezerken 19.yüzyıla dönüp o dönemin içerisinde yaşadığınızı hissedebilirsiniz.

Ayrıca Türkiye’de görülecek en iyi 10 arkeolojik alanı makalemizi okuyarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

6 Yorum

 1. Roma açık hava müzesi bence dünyadaki en mükemmel açık hava müzesi…mükemmel görüntüsü İle kendine hayran bıraktırıyor

 2. Türkiyedeki açık hava müzeleri gezildikten sonra Dünya’daki açık hava müzelerini gezin ancak hava atasınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu