1. Ana Sayfa
 2. Güzel Sözler
 3. Depremle İlgili Yazılar-Deprem Sözleri

Depremle İlgili Yazılar-Deprem Sözleri

Depremle ilgili yazılar, deprem sözleri, deprem yazıları, sarsıntı sözleri, depreme hazırlık sözleri, depremde söylenen sözler vb.. en güzel sözler için alışkanlık

Deprem sözleri ile depreme karşı hazırlıklı olmanın önemine vurgu yapabilirsiniz. Depremle ilgili sözler insanların moralini bozar, kimse dinlemek istemez ancak tam tersine bunu gündemimizde tutmamız, önceden tedbir almamız gerekir. Bilindiği gibi deprem, levhaların hareketleri sonucu oluşan bir doğal âfettir. Depremin çöküntü, volkanik ve tektonik gibi farklı çeşitleri vardır. Depremin şiddeti de her bölgede farklı hissedilmektedir. 23 Ekim 2011 Van depremi ve 17 Ağustos 1999 depremi unutulmayan depremlerden bazılarıdır. Depremle ilgili yazılar uzmanların uyarıları bir kulağımızdan girip öbüründen çıkmamalıdır. Her zaman evimizde bir deprem çantası hazır bulunmalıdır. İnsanların deprem konusunda bilinçlendirilmesi, binaların depreme dayanıklı inşa edilmesi, mevcut yapıların kontrol edilerek gerekli düzenlemelerin yapılması şarttır. Depreme karşı hazırlığımız sadece ilkokulda yaptırdıkları deprem tatbikatından ibaret olmamalıdır. Ev içinde gerekli önlemleri almak da üzerimize düşen bir görevdir. Dolap üzerindeki malzemelerin kaymasını engellemek amacıyla onları yapıştırıcılar veya plastik tutucular kullanarak sabitlemeliyiz. Dolapları, devrilme ihtimali olan eşyaları da duvara sabitlemek lazımdır. Depreme hazırlık sözleri ile bildireceğimiz gibi bu konuda ihmalkâr olmak büyük zararlar doğurur. Velhasılı depremde nevrimizin dönmesini istemiyorsak, deprem acılarımızı depreştirsin istemiyorsak, enkaz altında çaresizce kurtarılmayı beklemek istemiyorsak bu hususta her an teyakkuz halinde bulunmalıyız. Depremin bir de manevi anlamı vardır. Bazen insan büyük üzüntüler yaşar, çok sevdiği birinden hiç beklemediği bir darbeyle yıkılır. Bu depremin etkisinden kurtulmak oldukça zordur. Fakat insan yine de toparlanmaya çalışmalı, onlara inat kendini salmamalıdır. ‘Onların sözleriyle benim yüreğimde deprem olmaz. Depremde söylenen sözler de bunlardan biridir. Onlar ancak titreşim yapabilir!’ diyip yoluna devam etmelidir. Zira şunu bilmelidir ki, bir ağacın kökü sağlamsa eğer, o ağaç sallansa da yıkılmaz. İşte manevi depremlere karşı da böyle olmak gerekir. Hiçbir zaman ne somut ne soyut bir deprem yaşamamanızı diliyoruz. Şimdi deprem sözlerini dinliyoruz:

Depremle İlgili Yazılar

 • Yüreğimde koca koca, 10 şiddetinde depremler; aldırmaz o acıları, çay gibi hep demler. Yüreğim hüzünlere, gitmelere alıştı; seninle olmak, aşk denizine dalıştı. Mavisine aldandım, hemen denize atladım; hata yapmışım oysa, acılarımı katladım.
 • Kilo almaktan korkup, ikide bir tartılırsın; tartıda fazla çıkınca, depremle sarsılırsın. Halbuki sen yerken, düşünecektin bunları; midene indirirken, şekerleri unları.
 • Depreme dayanıksız, çürük evler yapma; malzemeyi bol tut, hile yoluna sapma. Sen asla hiçbir zaman, paraya pula tapma; bedava mal bulunca, hemen havada kapma!
 • Geçiyor benim yüreğimden, kocaman bir fay hattı; deprem oldu çünkü, o aşkımızı sattı. Yaşanmış ne varsa, bir anda silip attı; yangın çıktı kalbimde, bütün gemiler battı.
 • Depreme hazırlıklı ol, boşverip sallarsan, kim bilir kaç büyüklüğünde sallanırsın!
 • Sen gittin yüreğimde, koca bir deprem oldu, söndü bir anda ışık, kalbim hüzünle doldu. Bu depremin etkisi, geçmedi hâlâ sürüyor; adını ne zaman duysam, içimi acı bürrüyor.
 • Deprem olduktan sonra alınan tedbirin, kalp kırdıktan sonra dilenen özrün kıymeti yoktur.
 • İnsanın yaşadığı bina sağlam olmazsa en ufak deprem sarsıntısında yıkılır. Aşkın yaşadığı bina da kalptir. Eğer kalbin temeli bozuksa, o aşk en küçük sarsıntıda yerle bir olur. Nerede kaldı ki depremlere mukavemet etsin?

Deprem Sözleri

 • Eğer deprem konusunda herkes elini taşın altına koymazsa büyük bir deprem gelip taş üstünde taş bırakmayabilir!
 • Ne kadar sağlam evlerde de yaşasan, depremde öleceğin mukadder ise depremde ölürsün.
 • Yüreğimde meydana getirdiğin depremden yaralı olarak kurtuldum. O enkazın altından zor çıktım belki ama üzülme, toparlanacağım.
 • Depremin ne zaman olacağını hiç bilmiyoruz ama depremin neler yapabileceğini herkes biliyor.
 • Depremde ölmemek için önlem alırsın ama ölümden sonra başına gelecek kötü şeyler için önlem almazsın.
 • Depremden korkan insan, hazırlık yapar ihmal etmez; ama yapmazsa pişman olur, üzülüp ağlamak yetmez.
 • Depremler seni sarsabilir ama yıkmamalı!
 • Artçı sarsıntılar başlamıştı, belliydi gideceğin. Toz konduramadım sadece, kendime yediremedim.
 • Deprem tatbikatını fırsat bilip o hengâmede okuldan tüyenler burada mı?
 • Bize gereken altyapı, güçlü bir temeldir; işte bunlar depremde, fazla kayba engeldir.
Yorum Yap

Yorum Yap