2024’te Dijital Pazarlama

2024’te Dijital Pazarlama Dijital dünyanın ne kadar hızlı ve sıklıkla değiştiği düşünüldüğünde, dijital pazarlama trendlerine ayak uydurmak zor olabilir. Her yeni algoritma değişikliği ile SEO taktikleriniz eskiyebilir. Bazen, tamamen yeni sosyal medya ağları tanıtılır. Bu yenilik, kullanıcıların ve işletmelerin etkileşim biçimini değiştirir.

2024’te Dijital Pazarlama

Bu sürekli değişen ortama göre önünüzde ne olduğunu düşünmek çok önemlidir. 2024’te Dijital Pazarlama Snapchat, Instagram veya Facebook Messenger gibi yepyeni bir platform birkaç yılda bir ortaya çıkar. Dijital pazarlama ise yirmi yıl önce radarımızda bir an bile yoktu. Bunun ışığında, gelecekte nereye gitmemiz gerektiğini belirlemek, şu anda ne yapmamız gerektiğini belirlemede en iyi yaklaşımdır.

Geleceği mutlak bir doğrulukla tahmin etmek imkansız olsa bile, dört gözle beklemek ve en iyi kararlarımızı vermek için fazlasıyla bilgiye sahibiz. İşte 2024’te dijital pazarlamayı etkileyen yükselen ve küresel trendler:

  1. İnfluencerlarla İlişkiler

Daha büyük ağlara sahip kişiler daha erişilebilirdir ve iyi bir reklam, işletmeniz için harikalar yaratabilir. Örneğin birisi markanız hakkında tweet attığında bunun etkileri olacaktır. Sonuçta bu tweette markanızın adı geçiyor olacaktır.

B2B pazarlamacılar, yıllar içinde influencer pazarlamanın popülaritesindeki artışı fark ettiler. 2024’te Dijital Pazarlama Tanıdıkları ve güvendikleri biri bir ürün veya hizmet önerirse, insanlar onu denemeye daha isteklidir. Influencer pazarlama, bu fikri alır ve büyük bir çevrimiçi takipçisi olan bir kişiyle bir işletmeyi ortaklaştırarak mevcut dijital çağ için günceller.

  1. Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik

Orijinal ve markaya özel bu tür içerikler, markaların aksine müşteriler tarafından üretilir. İşletmelerin kullanıcı tarafından oluşturulan içerikten nasıl yararlanabileceğine ilişkin örnekler arasında kutudan çıkarma videoları, kozmetik incelemeler, markalı hashtag’ler ve fotoğraf etiketleri sayılabilir.

Kullanıcı tarafından oluşturulan materyal herkes tarafından üretilebilir, bu nedenle bunu pazarlama planınıza dahil etmek markanızın güvenilirliğini artırabilir. Şu anda pazarlama yaklaşımınızda özgünlüğü vurgulamanın önemini gösteren bir rapora göre, tüketicilerin marka tarafından oluşturulan malzemelerden ziyade kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe güvenmeye daha meyilli olduğunu söylüyor.

  1. Gelişmiş UI/UX Deneyimi

Genellikle kullanıcı deneyimi olarak bilinen UX, modaya uygun bir terimden daha fazlasıdır. Bir kişinin bir sistemi kullanma deneyiminden bahseder. Olumlu bir kullanıcı deneyimi, SEO’ya fayda sağlar. Bu, eski SEO tekniklerinin artık etkili olmadığı anlamına gelir. Web siteniz olumlu bir kullanıcı deneyimi sunuyorsa SEO’ya uygundur.

Bir ürün veya marka ile olumlu bir deneyime sahip olan bir kullanıcı, ona sadık kalacak ve onu tekrar kullanacaktır. Web siteniz veya uygulamanız muhtemelen en önemli pazarlama kaynağınızdır ve güçlü bir UX, kullanıcıları alıcılara dönüştürmeye ikna eder.

  1. Etkileşimli İçerik

Son 10 yılda interneti kullandıysanız, muhtemelen farkında bile olmadan etkileşimli materyallerle karşılaşmışsınızdır. Statik içerik ve pasif tüketim dönemi sona erdi; günümüzün izleyicileri dikkat gerektiren materyalleri tercih ediyor.

B2B pazarlamanın anahtarı etkileşimdir. Bununla birlikte, insanlar işletmelerle etkileşime girmekten bıkmış durumdalar. Bu nedenle, B2B pazarlamacıları, insanların olayları daha net anlamalarına yardımcı olmak için insan eğitimi içeren değerlendirmelere, testlere ve sohbet robotlarına güveniyor.

İnsanlar artık duygularını ifade etmeye daha hevesli. Bu gizli veri toplama tekniğini kullanmanın en kolay yolu, anketlerdir.

  1. Yapay Zekanın Rolü

COVID-19 salgınının patlak vermesi, şirketlerin her zamanki gibi çalışmaya devam etmenin yeterli olmayacağının farkına varmalarını sağladı. Bu nedenle işletmeler, gelişmek, hayatta kalmak veya finansal zararı azaltmak için yapay zekaya ve analitiklere giderek daha fazla başvurdu.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde yapay zekanın çeşitli işletmeler üzerinde önemli bir etkiye sahip olması bekleniyor. Pazarlama uzmanları, hedef demografilerini daha etkili bir şekilde anlamak için artık veri modelleri, algoritmalar ve makine öğrenimi gibi yapay zeka tekniklerini kullanıyor.

Pazarlamacılar bu bilgileri kullanarak maliyetlerden tasarruf edebilir, içeriklerini hedefleyebilir ve özelleştirebilir ve tüketici deneyimini geliştirebilir. 2024’te Dijital Pazarlama Yapay zekanın sunduğu yeni potansiyelden yararlanmak için reklamcıların buna çok dikkat etmesi gerekiyor. Bunu yaparak 2024’te reklamcılığı ilerletebilecekler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu