Tandır nasıl yapılır?

Tandır nasıl yapılır? Eski insan önce yemek tedarik etmeği, av avlamayı, bitki köklerini yemenin mümkün olduğunu buldu, daha sonra onu pişirmeyi keşf etti. Pişirildiğinde gıdanın daha lezzetli olduğunu ve çabuk sindirildiğini keşf ettikten sonra pişirme yollarını aradı.

  Ateş yakmayı öğrendi. Daha sonra birazda ileriledi. Ateş yakacağı yerin belli bir yer olmasını denedi. Sonra tandırlar tarzında ilk ocaklar oluştu. Hayat geliştikce tandırlara geçiş yapıldı.

   Önce tandırlarda yemek, daha sonra ekmek yapımı öğrenildi. Moderen dönemimizde çeşitli fırınlar ve pişirme ocakları olsa bile insanoğlu için tandırın yeri bir başka. Peki, tandırlar nasıl yapılır? Yapımı için hangi malzemeler gereklidir? Yapım süreci nasıl başlar, nasıl devam eder ve nasıl biter? Tüm sorularınızın cevabını bu yazıyı okuyub bitirdikten sonra bula bileceksiniz.

Tandır nasıl yapılır?

  Bir köy evinde ve ya bahçeli bir evde yaşıyorsanız ve bahçenizde bir tandırın olmasını istiyorsanız, bu yazımız tam size göre. Tandır nasıl yapılır? Tandır yapımı için size toprak, su, odun talaşı ve deniz kumu dışında hiçbir şey lazım değil.

AŞAMA 1

Büyük ve toplanmayacak naylon bir poşetin üzerine toprak ve su eklenir. Temiz bir çizme giyilerek bu çamur iyice ayaklarla karıştırılır. Karıştırma süresi belli bir aravermelerle 4 saat sürmesi önemli ve gereklidir. Her yarım saatte bir 20 dakika ara verilir.

 AŞAMA 2

  İkinci gün yine aynı toprağa su serpilerek çizmelerle bastırarak toprak ve suyun iyice karışması, çamur kıvamına gelmesi sağlanır. İkinci gün bu karıştırma süresi 1 saat  yeterlidir.

  Daha sonra bu karışıma deniz kumu eklenerek bir saat boyunca karıştırılır. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus, deniz kumunun elenmiş olması ve içerisinde büyük boyutta bir tane bile olsa taş bulunmamasıdır. Çünkü,bu taşın tandır karışımında bulunması tüm zahmetinizin zayi olması, Tandır nasıl yapılır? tandırınızın kuruduktan sonra çatlayarak bölünüb parçalanması demektir.

Deniz kumu da iyice karıştıktan sonra üzerine su eklenerek,naylon poşetle iyice örtülen çamur karışımı ertesi güne kadar dinlenmeye bırakılır.

AŞAMA 3

   Ertesi gün yine tekrardan karışıma su eklenir ve 30 dakika kadar karıştırılır. Daha sonra karışıma talaş eklenir ve 3 saat boyunca, her yarım saatte bir 20 dakika ara verilerek karıştırılır.

   Karıştırma bittikten sonra  bu karışımdan bir kilo ağırlığında parçalar koparılarak uzun rulo şeklınde elle düzenlenir. Bu ruloların yapılması mutlaka su serpilmiş naylon poşetin üzerinde yapılmalıdır. Elimizden geldiği kadar, iyice ıslatılarak yapılmalıdır. Tandır nasıl yapılır? Yapım aşamasında yanımızda bir kovada koyduğumuz sudan elimize sürerek ve ruloya serperek nemli kalmasına destek vermeliyiz.

  Orta boy tandır için 15 adet rulo yapılır. Bu ruloların 10 adeti büyük, 5 adeti diğerlerine göre daha küçük yapılır. Küçük yapılanlar tandırın ağız kısmı – yukarısı içindir.

AŞAMA 4

  İlk rulomu yapılıb hazır olduktan sonra yerde daire haline getirilerek uçları birleştirilir. Ve su yardımıyla birleştirilen uçların tamamen birleşmesi ve bu birleşimin pürüzsüz olması sağlanıyor. Diğer ikinci rulo da bu rulonun üzerine getirilerek, yine aynı şekilde daire halıne getirilir ve aynı işlem yapılır.

  15 rulonun hepsi üst-üste koyularak elimizi ıslattığımız su yardımıyla uç kısımlarının tam birleşmesi ve pürüzsüz olması sağlanır. Tüm rulolar üst-üste koyularak işlemler bittikten sonra,sonuncu aşamaya geçilir.

AŞAMA 5

   Bu aşama tandır yapımının en önemli ve en kolay bölümüdür.  Elimizi ıslattığımız su yardımıyla tandırın içini ve üstünü tamamen pürüzsüz olana kadar sıvalama yapıyoruz. Tandır 25 günlük kurumaya bırakılır. Bu 25 günün 5 gününde hergün – günde bir kere elimizi suda ıslatarak tandırın iç ve dış kısımını suyla sıvama yapıyoruz,pürüzsüz hale getiriyoruz. Son 20 günde tandır sadece kurumaya bırakılır. Güneşli bir yerde tandıra 20 gün dokunulmadan kurumaya bırakıyoruz.

AŞAMA 6

   20 günün tamamında tandırınıza talaş ve ya odun koyarak yakma işlemine başlıyorsunuz. İlk yakma işleminde tandırda hiç bir şey pişirmemeniz gerekiyor. Bu tandırın içinin tamamen kuruması için yapılan bir işlemdir.

   İçinde yaktığınız ateş yanacak ve kendisi sönene kadar sizin hiç bir müdahile etmemeniz gerekiyor.  Böylece,son aşamada tamamen tamamlanmıştır. Tandır nasıl yapılır? Bundan sonra,istediğiniz zaman tandırınızdaateş yakarak ekmek ve ya yemeklerinizi yapa bilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu