Monako Hakkında Bilmedikleriniz

Monako Hakkında Bilmedikleriniz 1191 yılında Kutsal Roma  İmparatoru VI. Heinrichin izniyle 1228 yılında bir Ceneviz Cumhuriyeti kolonisi olarak kurulan Monako dünyanın küçük ve  süper zengin yavrusu diyebileceğimiz bir ülkedir.

Monako Hakkında Bilmedikleriniz

Monako Avrupada Akdenize kıyısı olan bir şehir devlettir. Vatikandan sonra dünyadaki ikinci bağımsız devletdir. En önemli semtleri Monaco Ville ve Monte Carlodur. Monako Hakkında Bilmedikleriniz Ülkenin nüfusunun neredeyse pi Monte Carloda yaşıyor.

Ülkede nüfusun çoğunluğu fransızlardan oluşuyor. Bu nedenle ülke genelinde çoğunluk fransızca konuşuyor.  Ülkenin resmi dini Hristiyan dinidir ve katolik mezhebi yaygındır. Monakoda 5 adet Katolik kilisesi ve birde katedral vardır.

    Nüfusu 37.000dir.

  Bilmediğimiz Monako

Monakonun bildiğimiz kadar bilmediğimiz tarafları da var. Mesela, bu  zengin ve küçük ülkede kişi başına düşen yıllık gelir 183.150 dolar civarındadır. Monakoda yaşayan insanların 0u milyonerdir. Ülkede işsizlik oranı ,ivarıdır.

Her yıl Monakoda Formula 1 yarışları düzenleniyor.  Ülke çok küçük bir ülke olduğu için, bu yarışları izlemek için monakolular hiç bir yere gitmiyor, evlerinin balkonlarından yarışı izleye biliyorlar.

Monako dünyada suç oranı en düşük ve yaşamak için en güvenilir ülkelerden biridir. Ülkede 10 yılda sadece 1 cinayet işlenmiştir.

Monakoda vatandaşlık almak düşünüldüğü kadar da kolay değildir. Bu ülkede ne doğum yaparak, ne  de bir monakoluyla evlenerek vatandaşlık alamazsınız. Monako vatandaşı olmak kazanılması gereken bir ayrıcalıktır ki,  bunun için ülkede uzun yıllar emek vermeniz gerekmektedir.

Monako devleti  kendi vatandaşlarına konut yardımı yapmakta destek veren ülkelerden biridir. 18 yaşını doldurmuş her vatandaşına  konut talebinde buluna bilme yetkisi veriyor. Monako Hakkında Bilmedikleriniz Talep edilen konutlar 2 katlı dublex konutlar oluyor.  Bu uygulama sadece Monakonun yerli vatandaşları için geçerlidir.

    Monakoda yaşayan hiç kimse gelir vergisi ve kurumlar vergisi ödemez.

Son olarak Monako hakkında en ilginç bilgilerden birisi, Monakoda sadece 10 adet devlet okulu vardır. Ve bu okulların hepsi lüks okullardır. Aynı zamanda da bu eğitim ocakları tamamen ücretsizdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu