Saçta Kepek Nasıl Geçer?-Doğal ve Bitkisel Çözümler

Saçta kepek nasıl geçer? Saçlarınız da pul pul kepeklenme var ve bu sizi rahatsız mı ediyor? Kimsenin yanına yaklaşmak ya da saçlarınızı rahatça kullanamamaktan mı çekiniyorsunuz? O zaman bu makale tam sizin için.

Saçta Kepek Nasıl Geçer ?

Genelde bayanlarda çok büyük sorun olan kepek erkeklerde görülür. Evde mutfakta kullandığımızın limondan, hastalıkta kullandığımızın aspirine kadar pek çok doğal yöntem var. Bunları sizinle paylaşıp önerilerde bulunalım. Tabi ki cilt tipine göre değişiklik gösterebilir. Bunu unutmayalım. Cilt tipinizi öğrenmek için makalemizi okuyabilirsiniz.

Saçlarınızı yıkadığınız şampuandan memnun değilseniz ve daha fazla kepek yaptığını düşünüyorsanız öncelikle şampuanınızı değiştirin. Daha sonra kullandığınız şampuanın içine 2 adet aspirini toz haline getirip katın ve bununla saçlarınızı bir defa ılık suyla yıkayıp durulayın. Duruladıktan sonra normal şampuanla bir kere daha saçlarınızı yıkamayı ihmal etmeyin. Tabi ki şampuanlar gibi aspirin kattığınız şampuanı da saçınızda bir iki dakika bekletmeyi unutmayın.

Limon İle Saçlardaki Kepekten Kurtulmak

Saçlarınızda kalıp halinde büyük kepekler var ise; saç derinize iki yemek kaşığı limonla masaj yapın ve sonrasında saçlarınızı durulayın. Bu uygulamayı saçlarınızda kepek kaybolana kadar her gün tekrarlayın.

Tuz İle Saçlardaki Kepekten Kurtulmak

Yemeklerde kullandığımız olmazsa olmazımız tuz. Tuzu kuru saç diplerine dökün ve iyice yedirin. Sonra da saçlarınızı şampuanla yıkayın.

Sirke İle Kepek Nasıl Geçer

Kokusunu pek sevmediğimiz ama turşunun vazgeçilmezi sirkenin kepeğe doğal bir çözüm olduğunu söylesem. Korkmayın saçınızda kokusu kalmayacak. Öncelikle 3 yemek kaşığı sirkeyi saçlarınıza uygulayın. Daha sonra şampuanla yıkayıp durulayın. Yada 2 fincan soğuk suya 2 fincan sirke ekleyin ve saçlarınızı şampuanladıktan sonra bu karışımla durulayın.
Ayrıca limon ve sirkeyi birlikte kullanabilirsiniz. Öncelikle bir çay bardağı içine limon ve sirkeyi karıştırın, saçlarınızı ıslatarak bu karışımı saç derinize uygulayın ve 4-5 dakika bekletip şampuanla yıkayın ve iyice durulayın.

Papatya İle Kepek Nasıl Geçer

Kokusunu sevdiğimiz kırların en güzel çiçeği olarak bilinen papatya. Papatyayı sıcak su ile demledikten sonra süzün ve süzdüğünüz suyla saçlarınıza masaj yapın. Yarım saat bekletip yıkayın.

Kepeğin cilt hastalığı olduğu unutulmamalı ve doğal kürler yada kepek ilaçları ve şampuanlar geçirmiyorsa doktora (cildiye doktoruna) gitmekte ihmal edilmemelidir.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu