Anne Sütünün Miktarı ve Kalitesi Nasıl Artırılır?

Anne Sütünün Miktarı ve Kalitesi Nasıl Artırılır? Annelik serüveni hamilelik ile başlayıp doğum ile devam eden mucizevi bir süreçtir. Tabi ki her şey doğumla bitmiyor artık evde bakıma beslenmeye ihtiyacı olan bir bebek var. Emzirmek anne ile bebeği arasında duygusal ve kuvvetli bir güven bağı oluşturur.

Anne Sütünün Miktarı ve Kalitesi Nasıl Artırılır?

Anne sütü bebeğin beslenmesini , büyümesini sağladığı gibi aynı zamanda bebek için bağışıklık sistemini güçlendirir ve bebeğe tüm hastalıklardan korunması için bir kalkan oluşturur. Bebek doğduktan sonra anneler için en büyük problemlerinden biri sütün miktarının azlığıdır. Anneler bu süreçte Anne nasıl beslenmelidir, sütünün miktarını ve kalitesini neler arttırır, hangi faktörler azaltır hep birlikte bakalım.

 Anne nasıl beslenmedir?

 1. Anne sütünün miktarını etkileyen en önemli faktörlerden biri strestir. Anne Sütünün Miktarı ve Kalitesi Nasıl Artırılır? Stresli bir anne sürekli kaygı içinde olacaktır ve süt miktarı azalacaktır.
 2. Bol su tüketmek Anne sütünün miktarının artırır ve bebeğin ihtiyacı olan suda sağlanmış olur.
 3. Düzenli beslenme ve aç kalmamak süt miktarını artırmaktır. Öğünler sık olmalı ve yeterince et, siyah susam, kimyon, fesleğen, kirmizi ve turuncu sebzeler, yulaf,yoğurt, meyve, proteinli gıdalar ve yeşil yapraklı sebzeler tercih edilmeli.
 4. Anne sütünü arttiran bir diğer faktör ise uykudur. İyi uyuyan bir annenin süt miktarı artacaktır.
 5. Bol bol emzirme anne sütünü artıran bir diğer faktördür. Bebek emme eylemini gerçekleştirdikçe daha fazla süt salgılanacaktır.
 6. Bitki çayları ( Rezene, yesil çay, papatya çayı )süt miktarını artırmaktadır.
 7. Ilık duş hem anneyi rahatlatacak hemde süt miktarını artmasına yardımcı olacaktır.

 Anne sütünün kalitesini ne artırır?

1.Anne sütünün kalitesini artıran başlıca besinler et, balık, köy tavuğu, yumurta, pekmez,kuru incir, bal, tahin, hoşaf, ceviz, fındık, kuruyemiş, su, kuru meyveler ve yeşil sebze ve meyveler.

 1. İyi beslenme ve bol bol uyku anne sütünün hem miktarını hem kalitesini artıracaktır.
 2. Stres ve kaygıdan uzak durmak

 Anne sütünün kalitesini ve miktarını azaltan faktörler nelerdir ?

 1. Streste ve kaygı anne sütünün miktarını ve kalitesini azaltmaktadır.
 2. Yanlış emzirme yöntemi.
 3. Sütün sağılarak bebeğe verilmesi.
 4. Asitli içecekler.
 5. Sigara ve alkol tüketimi.
 6. Seyrek emzirme.
 7. Az uyuma.
 8. Yetersiz beslenme ve yanlış beslenme
 9. Aşırı kilo.

Anne sütü bebeğin için bahşedilmiş bir nimettir . Anne Sütünün Miktarı ve Kalitesi Nasıl Artırılır? Anne sütü bebek için gerekli olan tüm vitamin ve mineralleri bünyesinde barındırmaktadır. Not: Herhangi bir sağlık problemi olan kişilerin mutlaka doktor kontrolünde bu uygulamaları yapmaları gerekmektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu