Baş ağrısına ne iyi gelir?

Baş ağrısına ne iyi gelir? Bağ ağrısı, her insanın hayatında bir defa da olsa muhakkak yaşadığı bir durumdur. Baş ağrısı, başın belirli bir bölümünde meydana gelen ağrı, zonklama, insana rahatsızlık veren bir hastalıktır. Baş ağrısı, insanların günlük yaşamını zorlayan bir hastalıktır. Bazı insanlar bu durumu sık sık ve çok uzun süreli yaşabilmektedir. Bir anda veya yavaş yavaş etkisini gösterebilmektedir. Bazı insanlarda birkaç saat etkisini gösterirken bazı insanlarda birkaç gün boyunca devam edebilmektedir.
Baş ağrısı, bazen önemli hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Baş ağrısına ne iyi gelir? Önemsenmediği takdirde hayati tehlikeye yol açabilmektedir. Eğer aniden ve uzun süreli baş ağrısı yaşarsanız en kısa sürede bir hastaneye gidip muayene olmalısınız. Eğer hastaneye gidecek durumda değilseniz 112′ yi arayarak yardım isteyebilirsiniz.
Baş ağrısının çeşitleri bulunmaktadır. Baş ağrısına ne iyi gelir? Genel olarak çok küçük ve kısa süreli gözükse de yukarıda da belirttiğim üzere bir hastalığın semptomu olarak da ortaya çıkabilmektedir.
Baş ağrısı tipleri şunlardır.
– Gerilim tipi baş ağrısı (hafif ve orta şiddetli bir ağrıdır)
– Migren tipi baş ağrısı (şiddetli bir baş ağrısıdır)
– Aura (migren atağı başlamadan önce ortaya çıkmaktadır)
– Atak (migren atakları şeklinde gerçekleşmektedir)
– Postdrome (atak sonrası görülür)
– Küme tipi baş ağrısı (göz çevresinden başlayarak şiddetli geçen bir ağrıdır)
– Nevraljik tip baş ağrısı (ani elektrik çarpması gibi ifade edilen bir ağrıdır)
– Çocuklarda görülen baş ağrısı (genellikle gerilim tipi veya migren olarak ortaya çıkmaktadır)
Baş ağrısına ne iyi gelir?
Baş ağrısına ne iyi gelir?

Baş ağrısı

Baş ağrısı bazen nedensiz bir şekilde ortaya çıkarken bazen de hastalığın belirtisi olarak ortaya çıktığı için uzun süreli veya çok şiddetli ağrılar görüldüğünde doktora başvurulması önem taşımaktadır.

Baş ağrısı nasıl geçer? Baş ağrısına ne iyi gelir? internette sıklıkla aratılan sorulardandır.
Eğer baş ağrısı için doktora gözüktüyseniz doktorunuzun size vermiş olduğu ilaçları düzenli olarak kullanmalısınız. Doktorunuz  baş ağrınızın şiddetine ve önemine göre size uygun olan ilacı verecektir.

Bunun dışında migren atağı geçiriyorsanız başınıza soğuk pres uygulayabilirsiniz. 15 dakika aralarla bu işlemi uygulayabilirsiniz.
Baş ağrınız olduğunda fazla ışıktan kaçının.

Eğer gerilim tipi bir ağrı geçiriyorsanız sıcak pres uygulayabilirsiniz. Sıcak bir duş almak da size iyi hissettirebilir.
Baş ağrınız olduğunda alın bölgenize şakaklarınıza hafif masajlar yaparak baskı uygulayabilirsiniz.

Çok fazla olmamakla beraber kafein içeren içecekler tüketebilirsiniz.  Spor yapmak, açma germe hareketleri yapmak baş ağrınıza iyi gelebilir. Her ne kadar bunlar geçici ve pratik çözümler olsa da bir doktora gözükmeniz sizin için iyi olacaktır. Baş ağrısına ne iyi gelir? Doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçları düzenli kullanmanız hastalığınızın daha hızlı geçmesine ve hastalığınızızın seyrini olumlu yönde etkileyecektir.

Sağlıklı günler dilerim…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu