Mezuna Kalmak Ne Demek-Avantajları ve Dezavantajları

Mezuna Kalmak Ne Demek

Mezuna kalmak, planladığınız hedefin tutturulaması durumunda ertesi seneye bırakmak manasına gelmektir.. Her sene binlerce öğrenci hedeflerine erişemedikleri için ideallerini gerçekleştirme amacıyla bir sene daha üniversite sınavına hazırlanmak durumunda kalıyor. Bunun dışında farklı nedenlerden dolayı hayal kırıklığı yaşayan ve kendisi için bir gelecek görmediği bölümde okumak istemeyen öğrenciler de bulunmaktadır. Sonuçta üniversite sizi hayatınızın bir sonraki aşamasına hazırlayan bir eğitim sürecidir, doğru bölümde okumaya başlamak için bir yılınızı feda etmek ve mezuna kalmak sizin için doğru tercih olabilir. Evde mezuna kalmanın yani bir sene daha üniversite sınavına hazırlanmanın avantajları ve dezavantajları bulunur, şimdi bunlar hakkında konuşalım. 

Mezuna Kalmanın Avantajları

Sınava hazırlık sürecinden bir defa geçtiniz ve şimdi tekrar yolun başındasınız bu yüzden düzeninizi bozmadan ve çalışma programınızdaki eksikleri kapatarak daha bilinçli ve özgüven dolu bir şekilde hazırlık sürecinize başlayabilirsiniz. Bunu gerçekleştirmek için kendinize sunduğunuz bahaneleri aklınızdan atıp, samimi bir özeleştiri yapmanız gerekecek.

Mezuna kalmanın avantajları başında koskoca bir yıla sahip olmaktan daha iyi bir avantaj olabilir mi? Hayır, böyle bir durumdayken zamandan büyük bir avantajınız muhtemelen olmayacaktır. Bu durumu tam olarak lehinize çevirmek için zamanınızı iyi planlamak zorundasınız, önceki seneden başarısız olduğunuz derslere bodoslama dalmak size faydadan çok zarar getirebilir. Yeniden üniversite sınavına hazırlığa başlamadan önce süreç ve zaman yönetimi konusunda araştırma yapmanız, zamanı en verimli şekilde değerlendirmenizi sağlayacaktır.

 Normal şartlarda okula gittiğiniz saatler artık size kaldığı için hedefinizi netleştirme ve deneyim sahibi olma adına meslek grupları hakkında araştırmalar yapabilir ve fırsat buldukça bu gruplara dahil olabilirsiniz. Çalışmalarınıza ek olarak sosyal faaliyetlere de katılmaya gayret edinmelisiniz.

Mezuna Kalmanın Dezavantajları

Üniversite sınavına bir yıl daha hazırlanmanın en büyük dezavantajlarından biri, zamanınızın büyük bir bölümünü etüt merkezlerinde geçirecek olmaktır. Buradaki çalışmalar elbette sizin başarıya ulaşmanızda rol oynayacak fakat reşit olup da lise ortamından çıkamamış olmak psikolojik olarak rahatsızlık verebilir. 

Mezuna kalmanın dezavantajları başında aynı dersleri görmüş olmak! Gördüğünüz konular ile ilgili çalışmalar yapmak sizde bir rehavet oluşturabilir. Ancak bu rehavet en büyük düşmanınız haline gelmeden önce “ben bunu biliyorum” düşüncesinden hemen kurtulun. Dersler karşı oluşan soğukluğun en büyük nedenlerinden biri bu rehavettir.

En İyi Ders Çalışma Yöntemleri için tıklayınız.

Sizinle aynı yıl mezun olan ve ilk denemesinde üniversiteye yerleşen arkadaşlarınızla kuracağınız diyaloglar sonucu mezuna kalmak istemiyorum demiş olabilirsiniz. Sosyal medya platformlarında görebileceğiniz paylaşımlar moralinizi bozabilir ancak bunu kendi içinizde bir motivasyona çevirip daha sıkı çalışabilirsiniz!

Avantajlar ve dezavantajlar görebileceğiniz gibi birbirleri ile sıkı bir bağ kurmuşlardır. Çalışma programınız ve sosyal yaşantınız arasında bir denge kurmalı ve kendinize güvenmelisiniz. Hazırlık sürecinizde duyabileceğiniz olumsuzluklara aldırmadan, geçmiş hatalarınızdan güç alarak çalışmalarınızı sürdürürseniz tahmin ettiğinizden güzel sonuçlar alabilirsiniz.

Üniversite sınavına hazırlanırken en çok tercih edilen bölümler makalemizi okuyarak da motive olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu