Cilt Bakımı Nasıl Yapılır- Kuru Yağlı Karma Ciltler

Cilt bakımı nasıl yapılır, cilt tipi nasıl öğrenilir, yağlı cilt bakımı nasıl yapılır, kuru cilt bakımı nasıl yapılır, karma cilt bakımı yapılır gibi kadın makaleleri için aliskanlik.com

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Cilt bakımı nasıl yapılır bilgi vermeden önce cildimizi tanımamız gerekli. Cilt tipi insandan insana farklılık gösterir. Kiminin cildine çok iyi gelen bir krem diğerinde olumsuz bir etki bırakabilir. İnsanlarda 3 farklı cilt tipi vardır. Yağlı cilt, kuru cilt ve karma cilt tipi.

Cildimize bakım yapmadan önce hangi cilt tipine sahip olduğumuzu öğrenmemiz gerekli. Bunun için ilk olarak kendi cildimizi tanıyalım.

Cilt Tipi Nasıl Öğrenilir 

Cilt tipinizi anlamamız için birkaç püf nokta yeterlidir. İlk olarak cildinizi herhangi bir yüz temizleme jeliyle yüzümüzü yıkayalım ve sonrasında beklemeye başlayalım. Eğer cildiniz 1- 2 saat sonra komple yağlı gibi oluyorsa ve aynada parlıyorsa yağlı bir cilde sahipsiniz demektir Ancak sadece burnunuzun kenarları ve alnınız yani T bölgesi dediğimiz yerde yağlanma varsa karma cilt tipine sahipsiniz. Bunların dışında cildinizde herhangi bir değişlik olmadıysa yani cildiniz kuru ve herhangi bir yerinde yağlanma yoksa cildiniz kuru cilt tipidir demektir.

Cilt tipi anlaşıldıktan sonra artık cildinize nasıl bakmamız gerektiğine bir göz atalım.

Yağlı Cilt Bakımı

Yağlı cilt bakımı en zor olan ciltlerden biridir. Genelde yağlı cilt tipine sahip olan insanlar yüzlerini sürekli yıkarlarsa daha temiz olacağına ve yağlardan arınacağına inanırlar. Bu tamamen yanlıştır. Cildinize uygun bir yüz temizleme jeliyle günde 2 kez yıkayıp arkasından da salisilik asit içeren bir tonik kullanmamız gerekli bu sayede cildinizi temiz tutabilir ve aknelerden kurtulabilirsiniz. Ayrıca Cilt lekelerinden kurtulmak için makalemizi okuyabilirsiniz.

Karma Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Karma cilt bakımı için karışık bakım yapmalısınız. Çünkü 2 farklı ürünle yüzünüzü yıkamalısınız ve 2 farklı şekilde yüzünüzü temizlemelisiniz. Yani kuru olan bölgelerinize kuru ciltler için olan ürünleri yağlı bölgenize yağlı cilt için olan ürünleri kullanmalısınız. Eğer tek bir ürün kullanırsanız cildinizin uymayan bölgesini tahriş edebilirsiniz.

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır 

Kuru cilt bakımı çok zordur. Hele ki kış aylarında ve sert hava şartlarında kuru ciltler çatlayabilir. Kuru ciltlerin kesinlikle yağlı kremlerle hafifçe temizlenmesi gerekli. Ayrıca duş sırasında ılık su kullanmaları önerilir. Cildinizin PH dengesini doğru ayarlamalı ve kuru ciltler için uygun olan kremleri kullanmalısınız.

Cildinize iyi gelen yiyecekler sayesinde daha güzel ve bakımlı bir cilde kavuşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu