Genizdeki Balgam Nasıl Çıkar-Balgama Ne İyi Gelir

Balgam söktürücü yöntemler, balgama ne iyi gelir, balgam neden oluşur, genizdeki balgam nasıl çıkar, balgam çıkarma yöntemleri, balgama iyi gelen şeyler vb.. sağlık makaleleri için aliskanlik.com

Sabahları uyandığınızda boğazınızda rahatsız edici balgam tıkanıklığı ile uyandığınızda balgam kaynaklı öksürüyorsanız evinizde bulunan ürünlerle balgam söktürücü yöntemler deneyerek genizdeki balgam nasıl çıkar kolaylıkla çözüm bulabilirsiniz.

Balgama Ne İyi Gelir

 • Ballı Limonlu Çay: Bir bardak çayın içine iki tatlı kaşığı limon ilave edin ve karışıma bir tatlı kaşığı bal ilave edin ve karıştırarak için. Limon suyunda bulunan asit mukus tabakasını sökerek atar böylece balgamdan doğal yollarla kurtulursunuz.
 • Baharatlı Yiyecekler Tüketin: Biber veya bayır turpu gibi acı gıdalar dekonjestan görevi görerek balgamın sökülmesine neden olur.
 • Sıcak Şeyler İçin: Sıcak çay, oralet gibi veya tavuk çorbası gibi sıcak çorba tüketmek boğazda biriken balgamın bir kısmını sökerek rahatlamanızı sağlayacaktır.
 • Tuzlu Suyla Gargara Yapın: Bir su bardağına ılık su doldurun ve yarım tatlı kaşığı tuz ilave ederek suda çözünmesini sağlayın. Bu sudan ağzınıza alarak kafanızı geriye doğru atın ve gargara yapın. Balgamı doğal yolla söktüğünü göreceksiniz.
 • Bir tatlı Kaşığı Elma Sirkesi İçin: Elma sirkesinin tadının güzel olmadığını biliyoruz ama balgam söktürmede faydasını göreceksiniz. Bir tatlı kaşığı elma sirkesini hızlıca yutun ve bekleyin. 10-15 saniye sonra ağzınızın tadının düzelmesi için bir miktar su içebilirsiniz.
 • Balgamınız Varsa Bol Su Tüketin

Vücudunuz çok fazla balgam üretiyorsa vücudunuzda bulunan hastalıkları vücuttan uzaklaştırmaya çalışıyor demektir. Bol su tüketerek vücudun hastalıkları dışarı atmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu durumda balgam çıkarma yöntemleri sayesinde balgamdan kurtulabilirsiniz. Vücudun sağlıksızlık halindeyken vücudun balgamla temizlenmesi bir savunma mekanizması gibi çalışmaktadır.

Balgam Neden Oluşur

Balgam neden oluşur sorusu balgamı bulunan çoğu kişi tarafından hep merak edilir. Balgamın oluşma nedenleri şunlardır;

 • Sigara İçmeyin: Sigaranın etkilerine bağlı olarak ses tellerinde kuruma meydana gelir. Vücutta bir savunma mekanizması gibi hareket ederek bu kuruluğu geçirmek için balgam üretmeye başlar. Bilim insanlarının yaptığı araştırma sonuçlarına göre sigara içmenin balgam oluşmasıyla doğrudan ilişkili olduğu görülmektedir. Sigara kullanıyor ve bırakamıyorsanız balgamınız geçinceye kadar nikotin bandı kullanmayı deneyebilirsiniz.
 • Süt Ürünlerinden Uzak Durun: Asıl balgamı oluşturan süt ve süt ürünleri değildir. Bu ürünlerin içinde bulunan yağ balgam oluşumuna etkilidir.
 • Duman ve Kimyasallardan Uzak Durun: Kimyasal temizlik ürünleri, boya ve is bibi zararlı içerikleri solumaktan uzak durun. Bunlar balgamın oluşumuna neden olmaktadır.

Balgama İyi Gelen Şeyler

Balgama iyi gelen şeyler aşağıda belirtilmiştir. Genizdeki balgama iyi gelen yöntemler;

 • Balgamın söktürülerek boğazınızın rahatlaması için mentorlü pastil kullanabilirsiniz.
 • Uyurken göğsünüze viks sürün terleyin ve sık sık atletinizi değiştirin.
 • Kaynamış su içine lavanta özü kat ve kaynayan suda oluşan buhara yüzünü maruz bırak. Lavantanın burun yoluyla teneffüs edilmesiyle balgamı söktürdüğünü göreceksiniz.

Uyarı: Geçmeyen balgamlarınız oluyor ve tüm bu balgam söktürme yöntemlerini denediyseniz ve olumlu etki görmediyseniz mutlaka doktora başvurmanız gerekir. Çünkü tıbbi müdahale edilmesi gereken bir durumla karşı karşıya kalmış olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu