1. Ana Sayfa
  2. Alışkanlık Özel
  3. Nasıl Başarılı Olunur-Başarının Sırrı Nedir

Nasıl Başarılı Olunur-Başarının Sırrı Nedir

Nasıl başarılı olunur, başarılı olmanın yolu, başarılı olmak için neler yapılır, başarı nasıl elde edilir, başarının sırrı nedir vb.. başarı makaleleri için aliskanlik.com

Nasıl Başarılı Olunur

Kendinize bir hedef belirlediniz. Bu hedefi gerçekleştirmeyi ve gerçekleştikten sonraki mutluluğu yaşamayı çok istediniz. Ancak daha önceki hedefleriniz gibi bu da heves olarak kenarda kaldı. Bu yazımızda nasıl başarılı olunur sorusuna cevap arayacağız.

İnsanlar kendilerine birçok hedef belirlerler. Ancak yaptıkları birtakım şeyler bu hedeflerinden soğumalarına veya onun için çabalamamalarına yol açar. KPSS’yi kazanacağım, şu mesleği istiyorum, para biriktirip araba alacağım, bu sene 10 kilo vereceğim, her gün spora gideceğim gibi birçok hedef belirleriz. Bu hedefleri sevdiğimiz ve yakın hissettiğimiz insanlara anlatırız. Daha sonrasında bu hedefler geride birer heves veya başarısızlık olarak kalır. Peki neden böyle oluyor?

Başarılı Olmanın Yolu

Niyetimizle davranışlarımız arasında oluşan boşluk bu tür heves kırılmalarına yol açabilmektedir. Örnek verelim Fransızca öğrenmeye karar verdiniz. Bunu yapabileceğinizi düşünüyorsunuz. Daha sonrasında ailenize ve arkadaşlarınıza söylüyorsunuz. Onlardan aldığınız güzel tepkiler sizi mutlu ediyor. İşte bu mutluluk bir süre sonra sizin bu hedeften uzaklaşmanıza neden oluyor. Öyle ise başarılı olmanın yolu nedir?

Beynimizin “Neccleus Accumbes” isimli bölgesi bizim ödül merkezimiz ve bu ödül merkezi birçok kez uyarıldığı zaman artık daha az uyarılmaya başlıyor. Yani artık yapmak istediğiniz hedef değil, arkadaşlarınızdan veya diğer tanıdıklarınızdan aldığınız güzel tepkiler size ödül olarak yetiyor.

Bir hedefimiz olduğunda sonunda ödül olduğu zaman o hedefi daha bir zevkle ve heyecanla gerçekleştirmeye çalışırız. Ancak biz ödülü önceden alırsak hedefimiz sönük kalır ve örnekte de olduğu gibi dil öğrenme isteğimizde azalma olur.

Başarılı Olmak İçin Neler Yapılır

Başarılı olmak için neler yapılır sorusu için bir araştırma yapılıyor. Araştırma Hukuk Fakültesinde okuyan 4 öğrenci üzerinde yapılıyor. (When Intentions Go Public Makalesi)

Öğrencilere anket yapılıyor ve “Avukat olmayı ne kadar çok istiyorsunuz” şeklinde soru soruluyor. 1. Gruptaki öğrencilerin anketlerine bakılarak onlara sorular soruluyor ve isteklerini daha net bir şekilde anlatmalarını sağlıyorlar. 2. Gruptaki öğrencilerin anketlerine bakılmadan ve istekleri sorulmadan devam ediliyor.

Daha sonrasında iki grubu da çağırıyorlar ve 45 dakikada çözülebilecek bir hukuki vaka veriliyor. Süre başladığında öğrencilerin yanına gidilip onlara durumlarının ne olduğu soruluyor. Birinci gruba yani hedeflerini belirten kişilere sorulduğunda güzel gittiğine dair açıklama ile karşılaşıyorlar. Aslında bitirmeye uzak olsalar da bitirmeye çok yakınmış gibi söylentilerde bulunuyorlar.

Hedeflerini belirtmeyen ikinci gruba sorulduğu zaman yapıyoruz ancak biraz zaman gerekebilir tarzında cevap alıyorlar. Daha sonra iki grubun da bitirme sürelerini karşılaştırıyorlar. Birinci grup otuz üçüncü dakikada daha vakayı çözmeden çıkmak istiyorlar. Diğer grup vakayı çözmeye çalışıyorlar ve bırakmadan devam ediyorlar.

Daha sonra belli oluyor ki hedeflerini anlatmayan kişiler, hedeflerini başkalarına söyleyenlerden çok daha fazla başarılı oluyorlar.

Başarının Sırrı Nedir

Bu nedenle başarı nasıl elde edilir için başkalarına hedeflerinizi anlatmaktan kaçınmalısınız. Başkalarına hedefinizi söylediğinizde gelen tepkilerle birlikte beynimiz o hedefi gerçekleştirdiğinizi zannediyor ve o işi yapmak için daha az hevese sahip oluyorsunuz.

Yani son söz olarak başarının sırrı nedir diye sorarlar ise Öte yandan siz hedefinizi başkalarına anlatmazsanız hedefinizi başkalarına anlatmayın size bir haz oluşturabilmesi için o işi tamamlamaya çaba gösterin. Bu durum sizi başarıya götürecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap