Karaciğer Yağlanmasını Ne Temizler

Karaciğer yağlanmasını ne temizler, karaciğer yağlanması diyeti, karaciğer yağlanması nasıl düzelir, karaciğer yağlanması belirtileri vb.. sağlık makaleleri için aliskanlik.com

Karaciğer Yağlanması

Karaciğer yağlanması karaciğer hücrelerinde fazla yağ birikmesi sonucu oluşan hastalıktır. Karaciğerde az yağ bulunmaktadır fakat fazla yağ birikimi insan bedeninde çeşitli hastalıklara sebep olmaktadır. İnsan vücudun da en büyük ikinci organ olan karaciğer vücut için önemli bir yapıya sahiptir. Karaciğer, tüketilen besinlerin işlenmesine yardımcı olmakla beraber kandaki zararlı maddeleri süzerek kanı temizler.

Karaciğer de çok fazla yağ bulunması durumunda yara dokusu oluşturmaktadır. Yara dokuları farklı vakalarda karaciğer yetmezliğine sebep olmaktadır. Karaciğer yağlanması bazı sebeplerden dolayı insan vücudun da ortaya çıkabilir bu tükettiğimiz besinlerden ve zararlı maddelerden kaynaklı olabilir.

Karaciğer Yağlanması Nedenleri

Karaciğer yağlanması, vücutta çok fazla yağ ürettiğin de veya ürettiği yağı yeterli seviyede metobolize etmediğin de fazla olan yağ karaciğer de birikir ve karaciğer hastalığına neden olur.

Karaciğer de fazladan oluşan yağ birikimi farklı sebeplerden ortaya çıkabilir. Alkol en önemli etkenlerden biridir. Alkol tüketen bir kişi de karaciğer yağlanması görülmesi olanağı alkol tüketmeyen kişilere göre çok daha yüksektir. Alkole bağlı karaciğer yağlanması diğer türlü olan karaciğer yağlanmasına göre daha da tehlikelidir. Alkol tüketmek ve alkole bağlı karaciğer hastalığının ilk aşamalarından biridir.

Alkol tüketmeyen veya çok az alkol tüketen kişilerde karaciğer yağlanması az görülmektedir fakat görüldüğü taktirde karaciğer yağlanmasına sebep olan faktörlerin kandaki yüksek şeker, insülin direnci ve kolesterol gibi rahatsızlıkların karaciğer hastalığına neden olacağı görülmektedir. Bu etkenlerden farklı olarak karaciğer yağlanmasına neden olan fakat çok az rastlanan bazı hastalıklarda vardır bunlardan birisi hızlı kilo kaybı ve sarılık gibi enfeksiyon türleridir.

Karaciğer Yağlanması Belirtileri 

Karaciğer yağlanması yukarıda bahsedildiği gibi bir çok faktör etken olabiliyor. Türkiye genelinde alkol tüketimi yüksek olduğu için karaciğer hastalıklarına yakalanan kişi sayısı oldukça fazladır. Karaciğer yağlanması belirtileri bir çok şekilde kendini göstermektedir. Vücutta değişmeler, şişmeler veya farklı oluşumlar olabilir sırasıyla karaciğer yağlanmasının belirtileri iştah kaybı, halsizlik, kilo kaybı, erkeklerde meme büyümesi, yorgunluk, burun kanaması, sarı cilt ve gözler, karın ağrısı, karın şişmesi, bacaklarda şişme ve kafa karışıklığı başlıca karaciğer yağlanmasının belirtileri olarak kayıtlara geçmiştir.

Karaciğer Yağlanması Nasıl Anlaşılır

Doktora gidildiğin de şikayet anlatıldıktan sonra doktor hastaya ailede karaciğer hastalığı olup olmadığını, alkol tüketimini ve diğer sağlık sorunlarıyla ilgili bilgi alır. Aile de karaciğer hastalığı bulunan kişiler var ise sizde de genetiğe bağlı olarak karaciğer yağlanması görülebilir. Bir anda ortaya çıkan iştah kaybı, kilo kaybı ve yorgunluk gibi belirtilerde doktorunuzun uygun görmesi durumunda birkaç test istenebilir. Karaciğer yağlanması nasıl anlaşılır sorusunun tam cevabını ise doktorun hastada yaptığı farklı testlere ve ultrason muayenesi sonucu anlaşılabilir.

Karaciğer Yağlanması Nasıl Düzelir

Günümüzde karaciğer yağlanması nasıl düzelir sorusuna direkt olarak verilecek bir cevap ve karaciğer yağlanmasını tedavi edecek herhangi bir ilaç bulunmamaktadır. Fakat doktor tarafından alkol tüketimi var ise buna sınır koymak, düzenli beslenmek ve düzenli kilo verme gibi işlemler yapılabilir. Karaciğer yağlanması diyeti ile hasta kısa sürede toplanmaya başlayabilir. Haftanın en az 4 günün de 30 dakika egzersiz yapılması gibi öneriler de bulunulabilir. Karaciğer yağlanmasına bağlı olarak siroz hastalığı ortaya çıktıysa siroz hastalığı, karaciğer yetmezliğine sebep olabilir bu durumda karaciğer nakli gerekli olabilir.

Sağlık beslenmek ve sporun ne kadar önemli olduğu açık ara görülmektedir sağlıklı beslenen bir insanın vücudu dirençli olur spor yapan insan güne her zaman dinç başlar ve enerjik olur. Spor yapmak illa futbol oynamak veya basketbol oynamak gibi değerlendirilmemelidir. Spor yapmak için herhangi bir özel yeteneğe veya doğuştan gelen bir yeteneğe sahip olmanıza gerek yoktur her sabah 30 dakikalık bir yürüyüş bile bireyin kendini iyi hissetmesini sağlayacaktır.

Karaciğer yağlanmasını ne temizler sorusunun cevabı ise enginarda saklıdır. Enginar yemeği veya enginar haşlaması ile yapılan her türlü enginar yemeğinden sonra kişi de değişimler boy göstermeye başlayacaktır.

İşte karaciğer yağlanmasını temizleyen besinler;

  • Enginar
  • Somon Balığı
  • Badem
  • Elma
  • Havuç
  • Limon
  • Maydanoz

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu