Üniversiteye Başlayacaklara Tavsiyeler

Üniversiteye Başlayacaklara Tavsiyeler Zorlu bir süreci geride bıraktınız belki ilk kez bu sınava girdiniz belki birkaç kere ve sonunda başardınız. Üniversiteye başlayacaksınız! Hepinizi canı gönülden tebrik ederim. Şimdi gelelim bundan sonra bizi nasıl bir hayat beklediğine.

Üniversiteye Başlayacaklara Tavsiyeler

Öncelikle keyfinizi kaçırmak gibi olmasın ama sizi ufaktan bir uyarayım.Karşınıza hep arkadaş canlısı insanlar çıkmayacak. Üniversiteye Başlayacaklara Tavsiyeler Özellikle pandemiden sonra insanlarda ciddi bir iletişim problemi oluştuğunu görebilirsiniz. Ama canınızı sıkmayın sağlam kalanlar da var tabi 🙂 Onlarla karşılaşmanızı ümit ederim.

Üniversitenin ilk günü herkes için yeni bir ortam olduğundan dolayı birileriyle tanışmak sandığınızdan daha kolay olacaktır. O yüzden size ilk tavsiyem;

Üniversiteye Başlayacaklara Tavsiyeler
Üniversiteye Başlayacaklara Tavsiyeler

1. Tanışmak İstediğiniz Kişinin Yanına Gidin Ve Ona Merhaba Diyin

Sizin bu özgüvenli tavrınız hem onlarda iyi bir izlenim oluşturacak hem de daha çabuk kaynaşmanızı sağlayacaktır.

2. Tanışmak İstediğiniz Veya Sizinle Tanışmak İsteyen Herkese Bir Şans Verin

Genelde üniversitenin ilk günlerinde tanışan kişiler yollarına beraber devam ederler. Fakat benim size tavsiyem herkese bir şans verip içlerinden sizin için en kafa dengi olanı seçmeniz olur. Tabi ki sonradan tanışacağınız birçok kişi de olacaktır.

3. İstemediğiniz Arkadaşlıklara Devam Etmeyin

Sadece orada tanıdığınız tek kişi olduğu için bir arkadaşlığı devam ettirmemenizi öneririm. Bu yaptığınız size zarar vermekten başka bir işe yaramaz.

Yukarıda da söylediğim gibi eğer istemediğiniz bir arkadaşlığınız varsa konuşabilirseniz sorununuzu konuşun çözülmezse başka kişilere şans verin ve istemediğiniz ortamlardan uzaklaşın. Üniversiteye Başlayacaklara Tavsiyeler Bu sizi daha iyi hissettirecektir.

4. Her İyi Görüneni Dostunuz Sanmayın

Böyle bir madde olmasaydı bile acı bir gerçek mevcut maalesef. İki yüzlü insanlar. Böyle durumda farkettiğiniz an tavrınızı koymanızı devam ediliyorsa yine o kişilerden uzaklaşmanızı kendinize bir iyilik olarak yapmanızı tavsiye ederim.

5. Her Anın Tadını Çıkartın

Kulüplere, etkinliklere, festivallere katılabildiğiniz kadar katılın. Sosyalleşin. Zaman çok hızlı geçiyor ve geri dönmüyor. Geriye dönüp baktığınızda üniversite hayatı yaşayabildim diyebilin isterim.

6. Çantanızda Ne Olmalı?

Bir not defteri veya kağıt ve bir kalem sizin için yeterli olacaktır. Bazı hocalarımız ilk günden derslere başlamayı tercih edebilir. Ya da istedikleri materyalleri söylerler ve sizden beklentilerini belli edip tanışma olarak geçirirler.

Bu materyalleri veya ders notlarını kayıt altına almak sizin için iyi olacaktır. Tabi bu işlemi telefonunuzdaki not defterinizden de halledebilirsiniz. Üniversiteye Başlayacaklara Tavsiyeler Tasarruf da yapmış olursunuz hem.

7. Sınıf Gruplarına Girin

Mevcut sınıf gruplarınız varsa onlara girmeyi veya yeni kuruluyorsa onlara da girmeyi ihmal etmemenizi tavsiye ederim. Birçok şeyden haberdar olmanızı veya yardıma ihtiyacınız olduğunda yardımlaşmak için iyi bir ortam olur.

8. Okulunuzu Önceden Gezin Ve Tanıyın

Mesela kayıt yapmak için gittiğiniz gün etrafı da dolaşın yolları gidiş gelişi kampüs içini, dışını dolaşıp fikir sahibi olmanız sizin için iyi olabilir.

9. Kalacağınız Yere Önceden Yerleşin

Okul başlamadan önce bu işleri halletmek daha rahat olmanızı sağlayacaktır.

10. Kendiniz Olun

Kendinizi kasmayın, rahat olun ve olduğunuz gibi davranın.

11. Akademik Takvimi Takip Edin

Üniversitenizin yaptığı duyuruları ve akademik takvimini takip etmeniz sizin için iyi olacaktır. Ders seçimlerini başlamadan önce yapmalı, muafiyet sınavlarınız olacaksa onları da vermenizi tavsiye ederim.

12. Arkadaşlarınıza Ve Öğretmenlerinize Soru Sormaktan Çekinmeyin

Arkadaşlarınıza soracağınız sorular başka bir arkadaşınızın da işine yarayabilir. Öğretmenleriniz de zaten size yardımcı olmak isteyeceklerdir.

Umarım istediğiniz bölümden mezun olup istediğiniz işi yaparsınız. Üniversiteye Başlayacaklara Tavsiyeler Başarılarınız daim olsun. Her şeyin çok güzel olması dileğiyle.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu