Özbekistan Para Birimi-Özbekistan’ın Para Birimi Nedir

Özbekistan para birimi, Özbekistan’ın para birimi nedir, 1 Özbekistan Somu kaç Türk Lirası’dır gibi ekonomi makaleleri için aliskanlik.com

Özbekistan Para Birimi

Özbekistan para birimi, kısaltılmış hali UZL olan Özbekistan Somu‘dur. 100 tiyine bölünmüştür. Özbekistan Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından basılıp, dağıtımı yapılır. Özbekistan para birimi %8,5 enflasyon oranına sahiptir.

Som kelimesi, birçok Türk dilinde “saf” anlamına gelmektedir. Birbirine yakın 15 dilde paraları ve değerli cisimleri tarif etmede kullanılmaktadır. Sovyetler Birliği’ndeki diğer ülkeler gibi Özbekistan da bağımsızlıktan sonra Rus Rublesi kullanmaya devam etti. Fakat 1993 senesinin kasım ayında Özbek hükümeti ruble ile somu değiştirdi ve somu ülkenin resmi para birimi ilan etti.

Som, iki kere basıldı. İlkinde madeni paralar basılmadı. Zaten yüksek olan enflasyondan dolayı artık Özbekistan’da madeni paralar neredeyse değersizdir. Öyle ki en büyük banknot 100.000 Som değerindedir. Bu sebeple Özbek vatandaşları market alışverişi gibi ufak harcamalarda bile yanlarında yüklü miktarda para taşımak zorunda kalmaktadır.

Son 5 yılın verilerine bakıldığında Özbekistan Somu, TL karşısında %40’a yakın değer kaybı yaşamıştır. Bu durum ABD Doları karşısında ise daha kötüdür. Çünkü 1 ABD Doları 5 basamaklı sayılarla som karşısında değerini bulmaktadır.

Özbekistan Somu ile ilgili en çok merak edilenlerden biri de 1 Özbekistan Somu’nun kaç Türk Lirası olduğudur. Eğer siz de ” 1 Özbekistan Somu kaç TL’dir?” sorusunun cevabını merak ediyorsanız aşağıdaki para çeviriciden öğrenebilirsiniz.

[currency_bcc type=”auto” w=”0″ h=”0″ c=”D51D29″ fc=”FFFFFF” a=”1″ f=”TRY” t=”USD” g=”on” sh=”on” b=”on” fl=”on” p=”c” cs=”” s=”off” mf=”1″ df=”2″ d=”1″ su=”off” lang=”tr-TR”]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu