Yemekten Dil Yanmasına Ne İyi Gelir

Yemekten Dil Yanmasına Ne İyi Gelir

Bilimsel araştırmalara göre hem yanak içerisinde hem de boğazda tat alma tomurcukları bulunuyor. Ancak dilimiz sıcak bir yemeğin ardından yandığında tat alam tomurcukları işe yaramaz. Dilin eski haline gelmesi için kişinin cerrahi operasyon geçirmesine gerek olmadığı gibi 10 basit yöntemle yemekten dil yanmasına ne iyi gelir sorusuna cevap bulabilir.

Sıcak yemekleri seviyoruz ve bundan dolayı yanmış bir dili tedavi etmenin yolarını sizinle paylaşmaya karar verdik.

1-Tuzlu Losyon

Soğuk su ve tuz karışımı ile ağzınızı çalkalamak dil yanığına iyi gelecektir. Tuzlu suyun yara ve yanıklara antiseptik etkisi bulunmaktadır.

2-Dilinizi Süte Batırın

Süt sadece dil yanığı ağrısı değil her türlü yanığın ağrısını hafifletmektedir. Dildeki yanık hissi ve sızlama geçene kadar dili süt içerisinde bekletin. Aralıklarla yanık sızlaması hissettiğinizde bu işlemi tekrarlayabilirsiniz. Ağrıyı çekmekle beraber yara üzerinde güvenli bir katman oluşturduğu da bilinmektedir.

3-Yanık Bölgeye Bal Sürmek

Bal dildeki yanık için yatıştırıcı bir etki gösterebilir. Dil yanığı oluştuysa ve bala alerjiniz yoksa dile bal sürmek acıyı büyük oranda hafifletecektir. Acının tamamen son bulması için balı uzun süre yutmamalısınız.

4-Naneli Sakız

Naneli sakız içerisindeki mentolden dolayı dilde soğuk bir etki yaratmaktadır. Ancak naneli sakıza büyük oranda duyarlı bir diliniz varsa bu iyi bir seçenek olmayabilir.

5-Aloe Vera Bitkisi

Aleo Veranın birinci derece ve ikinci derece yanıklar üzerinde iyileştirme etkisi olduğunu bilmeyen yoktur. Dil yanığı sonucunda hem ağrıyı hem de oluşan tahribatı aloe vera büyük oranda azaltacaktır.

6-Şeker ya da Çikolata Yalamak

Toz şekerin yaraları iyileştirmek için üretilen merhemlerde kullanıldığı bilinmektedir. Ağrınızı hafifletmek için yanan bölgeye küp şeker koyabilirsiniz. Bunun yanı sıra biraz dondurma ve çikolata yalamak da iyi gelecektir.

7-Dilin Üzerine Buz Serpmek

Dil yanığında akla ilk gelen çözüm buz yalamak ya da buz press yapmakken bunun yanlış olduğunu bilmekte fayda var. Buz ile dili direkt temas ettirmek yerine buz parçaları dile serpmek ağrıyı alacağı gibi yarayı yatıştıracaktır.

8-Dili Yoğurda Ya Da Laktik Asit İçeren Başka Bir Ürene Batırmak

Laktobakteriler vücudun neresinde olursa olsun yatıştırma konusunda öncelikli olarak tercih edilmektedir. Dilinizi yoğurda, kefire ya da bu bakteriyi içeren herhangi bir ürüne batırmak iyi gelecektir. Yoğurdun soğuk olması etkisini arttıracaktır. Ayrıca ilk etapta bir laktobakteriden yardım almak enfeksiyon olma riskini de azaltacaktır.

9-Ağızdan Nefes Almak

Dil yandıktan sonra ağzı kapalı tutmak yanığın durumunu kötü hale getirebilir. Bu yüzden ağzınızı açık tutmak ve hatta dili dışarı çıkartıp ağızdan nefes almak ağrıyı azaltacaktır.

10- Ağzınız Açık Çiçek Koklayın

Ağzınız Açık konumdayken bir çiçeğin kokusunu içinize çekin bu hem ağrınızı azaltacak hem de dikkatinizi başka yöne çekecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu