Cilde İyi Gelen Besinler-Cildi Güzelleştiren Yiyecekler

Cilde iyi gelen besinler, cildi güzelleştiren yiyecekler, cilde iyi gelen yiyecekler, cildi güzelleştiren besinler gibi sağlık makaleleri için aliskanlik.com

Cilde İyi Gelen Besinler

Cilde iyi gelen besinler ve cildi güzelleştiren yiyecekleri sizler için derledik. Cildimizi genelde dışarıdan takviyelerle nemlendirip canlı tutmaya çalışırız. Kremlerle nemlendirip, maskelerle canlı görünüm sağlamaya çalıştığımız cildimize, bazı besinlerle daha kolay bakım sağlayabiliriz. Ekstradan farklı ürünler alıp cildinize ayrı, sağlığınıza ayrı dikkat etmektense bazı besinlerle bunları aynı anda kolayca yapabilirsiniz. Cilt lekeleri için çözüm yolları makalemizi de okuyabilirsiniz.

Cilde iyi gelen yiyecekler nelerdir bir göz atalım;

Domates; antioksidan görevi gören bu besin cildinizi yaşlanma belirtilerine, yaşlılıkla oluşabilecek lekelere ve kırışıklıklara karşı korur. Güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından da korumaya yardımcı olur. Cildi güzelleştiren besinler listesinde domates ilk sıralar da yer almaktadır.

blank

Havuç; A vitamininizi bu besinden karşılayarak cilt ve göz sağlınıza katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca sivilcelere iyi gelen besinlerin başında da havuç bulunmaktadır.

blank

Balık; Omega 3 yağ bakımından zengin olan balıklar cildin nemini korumasına böylelikle cildin kurumasına engel olur. Güneşin zararlı ışınlarına karşı da korur.

blank

Fındık; İçerisindeki E vitamini sayesinde cilde parlaklık verir.

blank

Ahududu; C vitamini bol olan bu meyve cilde canlılık verir. (Çiçeklerini kaynatıp vücut ve el losyonu da elde edebilirsiniz.)

blank

Yabanmersini; antioksidan olan diğer besinlerdendir. Bu özelliği ile ileri ki yaşlarda meydana gelecek olan cilt kırışıklıklarının azalmasına yardımcı olur.

blank

Kiraz; boyun kırışıklıklarına iyi gelen bir besindir.

blank

Ceviz ve Badem; hücreleri tahribatlardan koruyarak sağlıklı hücrelerle cildinizin sağlığını korur, böylelikle sağlıklı ve canlı görünümün sağlar. Ayıca Badem içerdiği E vitamini sayesinde elastin liflerini güçlendirerek sıkı bir cilt oluşmasını sağlar.

blank

Portakal; C vitamin deposu olan bu besin deri dokusunun gelişmesini sağlar, yaşlılık ve sigara kullanımıyla oluşan kırışıklıklara karşı cildi korur.

blank

Yeşil yapraklı sebzeler; C vitamini ve demir içerirler. Vücuttaki demir eksikliği anemiye sebep olabilir bu durumda da; kanda yeterli miktarda oksijen bulunmamasına sebep olur. Oksijen eksikliği de cildin kendini yenilemesini zayıflattığı için cilt solgun görünür ve kırışıklıklar derinleşir.

blank

Yumurta; protein ve amino asit içerir böylelikle dokuların yenilenmesinde yararlıdır. A vitamini içeren yumurta cilt hücrelerinin güçlenmesini sağlar, cilt lekelerinin oluşumunu engeller.

Cildiniz ve sağlığınız için ne yediğiniz yiyecekler kadar önemli olan diğer bir etken de yediğiniz yiyeceklerin organik olup olmamasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu