Saçta kepek oluşumunun sebepleri ve doğal çözümleri nelerdir?

Saçta kepek oluşumunun sebepleri ve doğal çözümleri nelerdir? İnsanlığın bilinen ilk zamanlarından beri hemen hemen herkesin en büyük sorunlarının başında kepek oluşumu olduğu 2018 de çin de bulunan bir fosil sayesinde keşfedilmiştir.

Saçta kepek oluşumu

Bebekliğin ilk çağlarından itibaren vücutta malessezia denilen bir mantarın oluşumuyla birlikte, cilt üzerindeki yağ ve proteinlerle beslenmeye başlar. Bu mantarın sac yüzeyinde bulunmasının en önemli sebebi, saç köklerimizde bulunmasının sebebi ise yağlı sebum maddesinin bol miktarda bulunmasıdır.

Saçta kepek oluşumunun sebepleri ve doğal çözümleri nelerdir?

Malessezia mantarları doğal yapısı sayesinde ürettiği lipaz enzimi ile sebumdakı yağları parçalar. Fakat normalde düzgün yapıdaki yağ asitlerini tüketip fazladan karbon bağları sebebiyle doymamış yağ asitlerini atık olarak bırakırlar. İnsanların büyük çoğunluğunda oluşan bu yağ atıkları vücudun savunma mekanizmasını harekete geçirir.

Saçta kepek oluşumunun sebepleri ve doğal çözümleri nelerdir?
Saçta kepek oluşumunun sebepleri ve doğal çözümleri nelerdir?

Normal şartlarda derimizin en üst katmanı olan epidermiste bulunan sert ve ölü hücrelerin yaklaşık bir ay gibi bir süreçte alttan yeni gelen hücrelerle ciltten uzaklaşır. Saçta kepek oluşumunun sebepleri ve doğal çözümleri nelerdir? Ancak mantarların devreye girmesiyle bu süreç bir haftaya kadar iner ve gözle görülebilecek şekilde döküntüler  oluşabilir.

Ayrıca bizim çok etkili bir önerimizde 1 günde kepekten kurtulma sayfamızda farklı deneyimleri sizlerle paylaştık. Şimdi kepek oluşumunun sebepleri neler bi bakalım.

Kepek oluşumunun sebepleri

 • Sac bakımının yeterli olmaması
 • Kuru cilt
 • Havanın soğuk olması
 • Zayıf bağışıklık sistemi
 • Saçta meydana gelen egzamanın olması
 • Sacların az veya çok yıkanması
 • Katkı maddesi içeren, saçın doğal yapısını bozan jöle ,sac spreyi veya şekillendirici kullanmak
 • Stres

Kepek nasıl önlenir

 • Saç bakımına dikkat etmek
 • Saçları yıkarken hırpalamadan masaj yapıyormuş gibi yıkamak,
 • Saçları sürekli bağlamayıp güneş görmesini ve hava almasını sağlamak
 • Çinko ve b vitamini bulunan gıdalardan tüketeme
 • Sacların taranması ve düzenli bakımı

Kepeği engelleyen bitkisel çözümler

aspirin

aspirin içerisinde salısılık asit bulundurması sebebiyle kepeğin ortadan kaldırılmasına yardımcı en önemli maddelerden biridir.

Uygulanışı su şekilde olmaktadır: iki aspirini kırıp küçük parçalar haline getirdikten sonra kullanacağınız kadar şampuanı herhangi bir kabın içerisine alın. Karışımı sacınıza uyguladıktan sonra 1-2 dk. beklemesini sağlayın ve ardından bol suyla durulayın

Çay ağacı yağı

Akne, mantar önleyici ilaçların içerisinde bulunan cay ağacı yağı bulunmaktadır.

Bu sebeple kullanacağınız şampuanın içerisine bir kaç damla bu yağdan eklediğiniz takdirde kepekten kurtulmuş olacaksınız.

Kabartma tozu

En önemli ve etkin doğal temizlik maddesi olarak ta kullanılan kabartma tozu sac kepeklerini önlemede de çok etkin bir maddedir.

Saclarınızı ıslattıktan sonra elinize bir miktar kabartma tozunu aldıktan sonra sacları güzelce ovup bir kaç dk. Bekletip daha sonra durulayın. ilk önce saclarınızı biraz kurutacak fakat daha sonra ilerleyen bir kaç hafta içerisinde sac normal yağlar üreterek eski sağlığına kavuşacaktır.

Elma sirkesi

Saçta kepek oluşumunun sebepleri ve doğal çözümleri nelerdir? Sprey şişesine 5 kasık su 5 kaşık sirke koyup karıştırdıktan sonra saclara püskürtün ve bir havluyla sarararak yarım saat bekletin ve durulayın ardından normal yıkayın. Haftada 2 defa yapılmasını tavsiye ediyoruz

Aloe vera

Bir miktar aloea verayı ezerek  saca masaj yapmalısınız .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu