2024 İçin En Akıllı Web Analitiği Aracı

2024 İçin En Akıllı Web Analitiği Aracı

Web analizi web sitenizin performansının kapsamlı bir analizi, düzeltilmesi ve ortadan kaldırılması gereken sorunları ve zayıflıkları bulmanıza yardımcı olabilir. 2024 İçin En Akıllı Web Analitiği Aracı Kullanılabilir birçok web analizi aracı vardır bunlardan bazıları ücretli bazıları ise ücretsizdir. Web site sahibi kendine uygun olan analitik aracını bütçesine uyacak şekilde kullanabilir.

Web Analitiği Nedir ?

Sanal dünyanın farklı kurallarının, dinamiklerinin ve davranışlarının insan ekseninde analiz edilmesini  sağlayan süreçler bütünüdür diyebiliriz.

Web siteniz, trafikten sayfa davranışına, trafik kaynaklarına ve daha fazlasına kadar değişen verilerle zengin bir bilgi içerir. Bu bilgi, özellikle web sitenizin belirli alanlarını veya tüm web sitenizi iyileştirmeye çalışır.

Ancak bu bilgileri toplamak ve analiz etmek için özel araçlara ihtiyacınız olacak ki bu da ağ analiz araçlarının devreye girdiği yerdir. 2024 İçin En Akıllı Web Analitiği Aracı Web analizi araçları, web sitenizin etkinliğini izlemek, ölçmek ve raporlamak için tasarlanmıştır.

Bazı web analizi platformları, makine öğrenimi, tahmine dayalı algoritmalar ve e-posta otomasyonu gibi güçlü otomasyon teknikleri kullanır.

2022 İçin En Akıllı Web Analitiği Aracı
2024 İçin En Akıllı Web Analitiği Aracı

Open Web Analytics

Open Web Analytics (OWA bir analitik platformundan bekleyeceğiniz tüm yaygın ölçümleri içerir.Open Web Analytics aracı yönlendiren siteleri, sayfa görüntülemelerini ve benzersiz ziyaretçileri içerir. Ancak OWA, her ziyaretçinin tıklama akışını da izleyebilir ve bir ısı haritası sağlayabilir.

Open Web Analytics aracını , ziyaretçilerinizin resmi olarak dönüşümden önce gerçekleştirdikleri yolları ve eylemleri haritalamak için kullanabilirsiniz.

OWA ayrıca e-ticaret takibi de sağlar. Bu, ücretsiz ve açık kaynaklı bir analiz platformu arayan çevrimiçi mağaza sahipleri için harika bir seçenektir.

Ayrıca, gizlilik konusunda endişeleriniz varsa, OWA’yı kullanabilir ve aynı zamanda bu analitik platformu hiçbir bilginizi üçüncü taraflarla paylaşmayacağından verileriniz üzerinde tam kontrole sahip olabilirsiniz.

Clicky

1.300.000’den fazla web sitesi, trafiğini gerçek zamanlı olarak izlemek için kullanıyor. 2024 İçin En Akıllı Web Analitiği Aracı Clicky, kullanıcı koleksiyonlarından ziyade bireysel ziyaretçiler için ısı haritaları oluşturmada rakip analiz platformlarından farklıdır.

Bu işlevsellik düzeyi, genellikle daha geniş analitik platformlarında değil, yalnızca özel ısı haritası araçlarında bulunur.

Clicky, tek bir web sitesinden 3000 sayfaya kadar görüntülemek için ücretsizdir. Birden fazla siteyi izlemek istiyorsanız veya siteniz çok sayıda sayfa görüntülemesi çekiyorsa, çeşitli ücretli planlar da vardır.

Clicky panosu sitenizi ziyaret eden herkes hakkında bilgi gösterdiğinden, tek bir ziyaretçiye odaklanma diğer önemli metrikleri kapsar. Bu, konumlarını, yönlendirme kaynaklarını, her sayfada harcadıkları zamanı ve sitenizde gerçekleştirdikleri işlemleri içerir.

Amplitude

Kullanıcı deneyimini (UX) ve kullanıcı davranışını izlemeye odaklanan bir platformudur. Bu aracı, ziyaretçilerinizi segmentlere ayırmak ve huni, gelir ve elde tutmayı analiz etmek için kullanabilirsiniz.

Özellikle ürün yöneticileri, yaygın arızaları ve geçişleri belirlemek için Amplitude kullanabilir. Pazarlamacılar, A/B testleri yapmak ve hedefli kampanyalar oluşturmak için Amplitude’ü de kullanabilir.

Plan, yaşam döngüsü analizi, sınırsız kullanıcı etkinliği süresi ve kullanıcı eylemlerine dayalı segmentasyon gibi özellikler sunar.

Hotjar

550.000’den fazla web sitesi tarafından kullanılan bir dönüşüm oranı optimizasyonu ve davranışsal analiz platformudur. Isı haritası analizi, huni analizi ve sanal oturum kaydı sağlayarak web sitesi kullanıcı deneyiminizi geliştirmeyi vaat ediyor.

Bu kaydedilen oturumlar, ziyaretçilerin sitenizde neden belirli eylemleri gerçekleştirdiğini anlamak için özellikle yararlıdır. Dijital pazarlamacılar, UX tasarımcıları ve web geliştiricileri, dönüşüm oranlarını optimize etmek ve web sitenizin genel deneyimini geliştirmek için bu bilgileri kullanabilir.

Diğer analiz platformlarından farklı olarak Hotjar, Google Analytics ile çalışmak üzere tasarlanmıştır. 2024 İçin En Akıllı Web Analitiği Aracı Örneğin, az sayıda dönüşüme sahip açılış sayfaları gibi düşük performans gösteren sayfaları belirlemek için Google Analytics’i kullanabilirsiniz.

Ardından, ziyaretçinin söz konusu oturum açma sayfasında gerçekleştirdiği eylemlerin oturum günlüklerini toplamak için Hotjar’ı kullanabilirsiniz. Hotjar, günde 2000 sayfa görüntülemeye kadar ücretsizdir.

4 En İyi Ücretli Web Analitiği Aracı

Ağ analitiği, iş başarısını artırmak için gereken verileri sağlayabilir.

Kissmetrics

Detaylı davranış analizi yapılmasını sağlayan müşteri etkileşimli otomasyon platformudur. Buna gerçek zamanlı analitik, dönüşüm izleme, müşteri yolculuğu analizi, görselleştirme ve veri segmentasyonu dahildir.

Kissmetrics özellikle e-ticaret alanı için uygundur. Çevrimiçi mağaza sahibiyseniz, satış dönüşüm huninizi optimize etmek ve ara sıra gelen ziyaretçileri sadık müşterilere dönüştürmek için Kissmetrics içgörülerini kullanabilirsiniz.

Analitik sağlamanın yanı sıra Kissmetric bir e-posta otomasyon platformudur.

Kissmetrics ayrıca yatırım getirisi (ROI) analizi sağlar. E-ticaret mağazaları için bu, en iyi müşterilerinizi belirlemenize yardımcı olabilir. Ardından, özellikle yüksek harcama yapanları hedefleyen e-posta kampanyaları oluşturabilirsiniz.

SEMrush

SEO Uzmanı odaklı bir web analiz aracıdır. Sayfa içi, sayfa dışı ve teknik SEO’yu değerlendirmek ve geliştirmek için çeşitli araçlar sağlar.

SEMrush ayrıca arama motoru sıralamalarınızı iyileştirmek için kullanabileceğiniz alakalı yüksek trafikli anahtar kelimeleri belirlemek için ihtiyacınız olan her şeyi içerir.

SEMrush incelemelerinin kendi web sitenizle sınırlı olmadığını unutmamak önemlidir. 2024 İçin En Akıllı Web Analitiği Aracı SEMrush panosu, rakipleri izlemek için kullanılabilecek araçlar içerir.

Bu araçlar, rakiplerin reklamlarında, organik ve ücretli aramalarında ve bağlantı stratejilerinde kullandıkları anahtar kelimeleri araştırmak için özellikle değerlidir. Bu, SEMrush’ı SEO ve pazarlama ajansları için güçlü bir çözüm haline getirir.

Crazy Egg

Dönüşüm oranınızı izlemenize ve analiz etmenize yardımcı olabilecek bir web sitesi optimizasyon aracıdır. Bu aracı, ziyaretçilerinizin imleçlerini takip etme ve tıkladıkları alanları kaydetme dahil olmak üzere içeriğinizle nasıl etkileşime girdiğini görmek için kullanabilirsiniz.

Bu, ziyaretçinin nelerle etkileşime girmesine izin verildiği ve nelerin yasak olduğu hakkında bilgi sağlayabilir. Daha sonra bu bilgileri, sayfalarınızı maksimum etkileşim için optimize etmek için kullanabilirsiniz.

Bu, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve yüksek dönüşüm oranları elde etmek isteyen pazarlamacılar ve web tasarımcıları için kullanışlıdır.

Matomo

Web sitesi trafiğini ve kullanıcı davranışını ölçmek için bir araçtır. 2024 İçin En Akıllı Web Analitiği Aracı Bu, kendi sunucunuzda veya WordPress kurulumunuzda barındırabileceğiniz açık kaynaklı bir çözümdür. Bu size maksimum esneklik sağlar.

Öne çıkan özellikler, hedef dönüşüm izlemeyi, etkinlik izlemeyi ve A/B testini içerir. Bu, web sitenizin ne kadar trafik çektiğinden bağımsız olarak son derece doğru veriler sağlamanıza olanak tanır.

Matomo ayrıca, başarılı satışlara yol açan belirli eylemleri ve trafik kaynaklarını belirlemenize olanak tanıyan özel e-ticaret raporlama yetenekleriyle birlikte gelir.

Yani web analitik araçları bize ;

  • Tüketiciler markanızla nasıl etkileşime giriyor?
  • Web sitenizin ziyaretçileri hangi aşamada web sitenizden ayrılıyor? Peki bundan sonra nereye gidiyorlar?
  • İnsanlar iletmek istediğiniz mesajı başkalarına nasıl iletirler?
  • Hangi kanallar hangi iletişim türüne daha açık?
  • gibi soruların cevabını bulmamıza yardımcı olurlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu