Kozmetik ürün alırken nelere dikkat edilmeli?

Kozmetik ürün alırken nelere dikkat edilmeli? Bakımlı, alımlı ve güzel olmak ve uzun süre bu şekilde olmak herkesin hayalidir. Fakat zaman ilerledikçe cildin bakıma ihtiyacı daha da artmaktadır. Bunun üzerine ozon tabakasındaki hasarlar, çevre kirliliği vs olumsuz dış etkenler kozmetik ürünleri hayatımızın vazgeçilmezleri arasına sokuyor.

Kozmetik ürün alırken nelere dikkat edilmeli?

Genç veya yaşlı fark etmeksizin her cildin yaşa mevsime ve çevreye göre değişebilen bir bakıma ihtiyacı vardır,özellikle ozon tabakasının delinmesi ile beraber zaman ilerledikçe güneş ışınları cildimiz için daha zararlı bir hale gelmektedir. Kozmetik ürün alırken nelere dikkat edilmeli? Bu yüzden önceleri sadece güneşlenirken kullandığımız güneş kremlerini şimdilerde neredeyse her gün ve her mevsim kullanmak durumunda kalıyoruz.

Cildimize bakım yapmadan önce cildimize iyi tanımak gerekir.Her ürün her cilde uygun olmayabilir.

Cilt tiplerini kendi içinde dörde ayırabiliriz:

  • ‌Normal ciltler
  • ‌Kuru ciltler
  • ‌Yağlı ciltler
  • ‌Karma ciltler

Bu cilt tipleri arasında bakımı en zor olan cilt tipi karma ciltlerdir.Sıklıkla görülen bir cilt tipidir.Bu cilde sahip olanlarda bölgesel kuruluklar veya yağlanmalar olabiliyor daha çok alın bölgesi ve burun kenarlarında yağlanmalar görülmektedir. Dolayısıyla da gözenekler genişler sivilce ve siyah nokta oluşma meydana gelir. Bu nedenle yağlı ciltler için düzenli bir bakım şarttır.

Ancak bunca cilt tipi için özel bir üründe yoktur.Normalde her cilt tipi için ortak bir ürün hazırlamak da mümkündür.Sebum kontrol aktifler içeren ürünler cildin tamamında nem dengesini sağlar çünkü yaşanan rahatsızlıklar , mevsim değişiklikleri ,kullanılan ilaçlar, beslenme tipi vs. birçok etken cilt tipinizin değişmesine neden olabilir. Kozmetik ürün alırken nelere dikkat edilmeli? İşte bu yüzden ürün seçilirken tüm cilt tipleri için uygun olan cilt bakım ürünleri kullanmak daha etkili sonuçlar almanıza yardımcı olabilir.

Kozmetik ürün alırken nelere dikkat edilmeli?
Kozmetik ürün alırken nelere dikkat edilmeli?

Özellikle yüz ve göz çevresi cildin hassas bölgelerindendir.Cildin bu bölgeleri için kullanacağınız bakım ürünlerinin mümkün olduğunca gözenekleri tıkamayacak , hafif nemlendirecek ve aktiflerle desteklenmiş olmaları gerekir. Cildimiz 20’li yaşlarla beraber nem, 30’lu yaşlarla beraber yağ kaybetmeye başlar.20’li yaşlardan sonra hafif bir nemlendirici ile cildin günlük bakım ihtiyacı karşılanabilir. Ancak 30’lu yaşlara gelindiğinde hem hyaluronic acid hem de kolajen üretimi yavaşlar .

Bu dönemlerde cilt bakımına daha da dikkat edilmesi gerekir.Hyaluronic acid hücrelerin kendi yapısında bulunan cildin nem tutarak daha dolgun ve canlı görünmesini sağlayan bir aktiftir.Hyaluronic acid üretimi yavaşladığında cilt çabucak nemini kaybeder ve cildin kırışıklık görünümünde artış meydana gelebilir benzer şekilde kolajen üretiminin yavaşlaması da ciltte yaşlılık belirtilerinin oluşmasına yol açar.

Cilt için önemli olan bir başka aktif de antioksidanlardır. En bilinenler A ,C ve E vitaminleridir.

Vücuttaki antioksidan depolarının boşalması kolajen ve elastin dokunun bozulmasına neden olabilir. Tabii ki kozmetik ürünlerin cilt bakımındaki yeri tartışılamaz. Fakat bu kadar çeşit arasında seçim yapmak tüketici için zor bir konudur burada önemli olan şey kişinin kendi ihtiyacını çok net bilmesidir

ürün seçiminde önemli olan hususlar şöyledir:

Antioksidan içermeli

Cilt yaşlanmalarının en önemli sebeplerinden biri serbest radikallerdir. Bunlar bir ucu açık kararsız moleküllerdir ve cilt ilaçlanmasının önüne geçebilmek için kararlı hale getirilmelidir. En çok bilinenler ise A,C ve E vitaminleridir. Ürün seçerken bu vitaminlerden herhangi birini içeriyor olmasına dikkat edin.

Kolajen içermeli

Kolajen cildin genç ve canlı görünmesine yardımcı olan bir proteindir. Kolajen dokunun bozulması cildin yaşlanmasını da beraberinde getirir bu nedenle anti aging- anti wrinkle kremlerin kolajen içermesi önemlidi‌

UV koruyucu içermeli

UV ışınları AV A , AV B ve AV C olmak üzere üç çeşittir.

UV A ışınları cilt yaşlanmalarına neden olan ışınlardır . Kozmetik ürün alırken nelere dikkat edilmeli? UV B ışınları ise özellikle bronzlaşmaya ve güneş yanıklarına sebep olur gece gündüz yaz kış farklı miktarlarda etkilerle kendini gösterir.Bu sebeple kırışıklık karşıtı kremler kullanılırken UV koruyucu içerenleri tercih etmek gerekir.

Yaşa uygun ürünler seçilmeli

Cilt daha çok gençken sadece UV koruyucu içerenler arasında seçim yapmak yeterli olacaktır.

Eğer çok daha yoğun aktif içeren ürünler tercih edilirse bu cildi yorabilir.Aynı şekilde kırışıklık oluşumunun başladığı ve sarkmaların meydana geldiği bir cilde hafif bir nemlendirici kullanmakta yeterli kalacaktır. Bu nedenle yaş grubuna uygun ürün seçimi yapmak cildiniz için doğru bir karar olacaktır.

Tüm bunların yanında cilt bakımının düzenli bir şekilde yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

Haftada bir peeling uygulamak cildinizin ölü deriden kurtulmasını sağlar. Ayrıca akşamları cildi tahriş etmeyen yüz temizleme jelleri veya makyaj temizleme ürünleri ile temizlenmesi gerekir .Son olarak da bakım kremleri uygulamadan önce bir tonik ile (mümkünse alkolsüz) cildin temizliği tamamlanır son olarak da bakım kremleri uygulanır. Kozmetik ürün alırken nelere dikkat edilmeli? Sonuç olarak dikkat edilmesi gereken en önemli konu bilinçli bir tüketici olabilmektir. Ancak bu şekilde bu kadar ürün arasındam cildinize ve yaşınıza uygun ürünü seçmek mümkün olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu