Bulgaristan’da Egitim Sistemi

Bulgaristan’da Egitim Sistemi konsunda merakı olan kişilerin aklına takılan tüm soruların cevaplarını bu eşsiz içeriğmizde bulacaksınız, Okul öncesi eğitimden, İlkokula, hatta ortaokuldan lise eğitimine kadar son olarak üniversite eğitimi dahil bilgiler yazımızın devamında.

Bulgaristan’da Okul Öncesi Eğitimi

Okul öncesi eğtimi,2012’den beri zorunlu tutulmuştur. Okul öncesi eğitimi, 5-6 yaş aralığındaki çocuklara verilmiştir. Bu eğitim anaokulu ve okullarda verilir. Bulgaristan’da Egitim Sistemi Eğitim iki yıl zorunlu kılınmıştır, burada ki amaç ilkokula hazırlamak daha iyi bir eğitim almaları, öğretmenlerle aralarındaki ilişkileri düzenlemek, kendi akıl ve el becerilerini geliştirmektir.

Dokuz saat ve Pazartesi- Cuma günleri verilmektedir. Eğitim devlet okullarında verildiği gibi özel okullarda verilmektedir. Fiyatları ise 600-900 Leva aralığında değişmektedir.

Bulgaristan'da Egitim Sistemi
Bulgaristan’da Egitim Sistemi

Bulgaristan’da İlkokul Eğitimi

İlkokul eğitim sistemi birinci ve dördüncü sınıf aralığını içerir. Genellikle yedi yaşından itibaren eğitim alınmaya başlanır ama okul öncesi öğrenimini erken bitiren çocuklar daha da erken başlayabilmektedir.

Bulgaristan’da Ortaokul Eğitimi

Ortaokul eğitimi beşinci ve sekizinci sınıfları kapsamaktadır. Bulgaristan’da ortaokul sertifikası verilmektedir, bu sertifika sekizinci sınıf sonunda verilir. Verilen bu sertifikaya göre notlara bakılır ve lise eğitimine geçilir.

Bulgaristan Lise Eğitimi

Lise eğitimi kapsamlı olacak şekilde lise ve meslek liselerini kapsamaktadır. Bazı kapsamlı okullara girebilmeleri için giriş sınavlarında ki edebiyat ve matematik notları, Ortaokul sertifikasındaki notlara bakılır.

Bulgaristan’da Üniversite Eğitimi

Bulgaristan’da ki eğitim sistemi Türkiye’de ki sistem ile benzerlik göstermektedir. Eğitim dili Bulgarca ve İngilizcedir. Bulgaristan’da Egitim Sistemi Dil eğitimi verilen hazırlık sınıflarında okumak ise mecburidir.

Bulgaristan’da ki üniversite eğitimi farklılık gösterir. Birinci seviyeden dördüncü seviyeye geçmek için 9 ay geçmelidir. Öğrenciler tüm derslere girmek zorundadır. Verilen devamsızlık hakkını geçer yüzde onun üstüne ulaşırsa öğrencilik hakkını kaybetmiş olur.

Bulgaristan’da Egitim Sistemi

Üniversitelerin not sistemi altılık not sistemi üzerinden değerlendirilir. Yani dersten kaldığınız zaman bölüm tekrarı yapılır ayrıca seçeceğiniz lisans programına göre hazırlık dersleri verilir. Bu yüzden öğrencilerin hangi bölümü okuması hakkında karar verilmelidir. Öğrenciler üniversiteye girerken lise notlarına bakılır, hangi bölümden nerede okuduğu önemli değildir fakat meslek yüksekokulu mezunları DGS sınavına girmeden öğrenimlerini tamamlayabilirler.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞLARI BULGARİSTAN’DA HANGİ EĞİTİMLERİ ALABİLİRLER?

  • Bulgarca ve İngilizce dil eğitimi
  • Hukuk eğitimi
  • Tıp eğitimi
  • Aşçılık eğitimi
  • Pilotaj eğitimi
  • Mimarlık eğitimi

Bulgaristan’da eğitim alabilmek için Bulgarca ve İngilizce iletişim kurabileceğine dair belge alınmalıdır. Bulgaristan’da Egitim Sistemi ile ilgili içeriğimizi sevdiklerinizle paylaşınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu