Korona virüs’ten korunmanın yolları, corona virüs önlemleri, korona virüs için alınan tedbirler, korona virüs ile nasıl baş edilir vb… korona virüs hakkında bilgiler…

Korona virüs salgınından korunmak için bir dizi önlemler almalıyız. Alacağınız önlemler sizi virüsten korumasa da başka kişilere bulaşmasını önleyebilir ve kendinizi panik hissetmez mutlu ve sağlıklı zaman geçirebilirsiniz.

Koruna Virüsten Korunmanın 12 Yolu

♦Elleri Yıkamak

Corona Virüsten korunmanın en etkili ve en kısa yolu el yıkamaktır.  Ellerinizi bol su ile en az 20 saniye yıkamanız durumda virüslerden korunabilirsiniz.

♦Dezenfektan Kullanmak

Sabun ve suya erişemiyorsanız ellerinizi en az yüzde 60 alkol içeren el dezenfektanıile dezenfekte etmelisiniz. Dezenfektanın ellerinizin ve parmaklarınızın tüm yüzeylerine iyice yedirin ve kuruyana kadar bu işlem yaklaşık 20 saniye uygulayın

♦Cildinizi Nemlendirin

Ellerinizi çok kez yıkamak veya dezenfektan kullanmak cildinize zarar verecektir.Ellerinizi nemlendirici kullanmanız gerekmektedir.  Elleri aşırı yıkama ciltte kuruluğa, tahrişe ve çatlaklara neden olacaktır. Bu tür durumlar cilt enfeksiyonlarına neden olabilir.

♦Takı Eşyalarınızı Temizleyin

Elleri yıkamak kadar önemli olan bir başka olayda takı eşyalarınızın temizlediğinizden emin olmanızdır.Yüzük veya alyans gibi günlük takılar düşündüğünüzden daha kirli olabilir. Kir, yağ ve mikroorganizmalar yüzüklerde rahatlıkla yaşayabilir. Takı temizleme solüsyonu ile eşyalarınızı iyice durulayın veya uyandıktan sonra ya da gece yatmadan önce her sabah silin.

♦Kapı Kollarını ve Telefonunuzu Temiz Tutun

Pek çok etkinliğin iptal edilmesiyle insanlar evde çok daha fazla zaman harcamaya başladı. Bu durum telefon ile daha fazla zaman geçirmemize neden olacaktır. Telefonu kullandıktan sonra telefonu ıslak mendil yardımı ile iyice silmeyi unutmamalıyız. Kapı kolları, TV uzaktan kumandası ve dizüstü bilgisayarı gibi çok kullandığımız aletleri dezenfekte etmeliyiz.

♦Yüzünüze Dokunmayın

Ellerinizin mikrop yuvası olduğunu unutmayın ve ağzınıza, burnunuza kirli parmaklarla dokunmaktan kaçının. Saçınızı düzeltmek için ellerinizi sürekli yüzünüze ve saçınıza vurmaktan vazgeçin. Kontakt lens kullanıyorsanız, gözlerinize dokunmadan önce ellerinizi iyice temizleyin.

♦Temizliğe Özen Gösterin

Hapşırır, öksürür veya burnunuzu sümkürttükten hemen sonra peçeteyi atın. Bu eylem sadece kişisel mikroplarınızı uzak tutmakla kalmaz, etrafınızdaki diğer insanları da virüs tehlikesinden uzak tutarsınız. Aynı zamanda burnunuzu yeni mikroplardan da uzak tutmuş olursunuz.

♦Sigarayı Bırakın

Korona hastalığının bir solunum yolu hastalığı olduğunu unutmayın. Sigara içen kişilerin korona hastalığına yakalanma riski daha yüksektir. Eğer günlük sigara içiyorsanız, bırakmayı denemek veya bırakma konusunda yardım almak için en uygun zaman bu olduğunu unutmayın.

♦Stresi Azaltın

Stres; bağışıklık, sindirim, üreme sistemlerine kadar her şeyi etkileyebilir. Stresten uzak durmak bir nevi hastalıktan uzak durmak gibidir. Stresinizin ne olduğunu bulun ve mümkün olduğunca en aza indirmeye çalışın.

♦Yeterince Uyuyun

Sağlıklı uykunun vücut için çok değerli olduğunu unutmayın. Sağlıklı bir uyku, yetişkinler için yaklaşık yedi ila sekiz buçuk saat olduğunu bilin ve erken uyuyup erkenden kalkın.

♦Mesafeyi Koruyun

Öksüren veya hapşıran kişilerle aranızda en az metre mesafe bırakın . Toplu taşıma araçlarını kullanıyorsanız, kapıların yanında durmayın. İnsanlarla konulurken en az 1 metre mesafeli durun.

♦İnsanlara Dokunmayın

İnsanlarla etkileşim halinde olurken onlara dokunmayın uzaktan selamlaşmayı alışkanlık haline getirin. Öpüşmek, sarılmak ve el sıkışmaktan kaçının. Bunu bir kısıtlama olarak düşünmek yerine, bunu arkadaşlarınızı ve ailenizi güvende tutmanızı sağlamanın bir yolu olarak düşünün. Unutmayın içten bir gülümseme bir el sıkışmasına mükemmel bir alternatiftir.

Yorum Yap

Yorum Yap