Annelik İzni (Doğum İzni) Kaç Gündür?

 Annelik İzni (Doğum İzni) Kaç Gündür? Doğum yaptıktan sonra iş yerinizden alabileceğiniz izin türüne annelik izni denilmektedir. Bu izinde annenin çocuğu ile ilgilenebilmesi, emzirebilmesi sağlanır. Çalışan anneler aynı zamanda çocuk sahibi olmak isteyebilir. Bunun sonucu olarak ise hamileliğin son evrelerinde ve çocuk doğduğunda çalışamazlar. Fakat çalışamadıkları bu süre içinde illa maaş alamayacaklar diye bir şey yok.

Annelik İzni (Doğum İzni) Kaç Gündür?

Çocuk bakımı ve çocukla birlikte olmak anne için bir ihtiyaçtır. Bebek belli bir yaşa gelene kadar annesiz kalamaz ve bunu da devlet yasalar ile düzenlemiştir. Annelik İzni (Doğum İzni) Kaç Gündür?  Çalışan annelerin veya anne olmayı planlayan kadınların sorduğu “Annelik İzni Kaç Gündür?“, “Annelik İzni Nedir?, “Annelik İzni Başvurusu” gibi konuları bu yazıda sizlere açıklıyoruz.

 Annelik İzni (Doğum İzni) Kaç Gündür?
Annelik İzni (Doğum İzni) Kaç Gündür?

Yasanın belirttiği şekilde SSK’lı kadınlar ve devlet dairesinde çalışan kadınlar 16 hafta bir doğum iznine sahip olabiliyorlar. Bunun 8 haftası doğumdan önce ve 8 haftası doğumdan sonra olmak üzere Sosyal Güvenlik Kurumu ve devlet dairesinde çalışan anneler toplamda 16 hafta bir izin alabiliyor.

ANNELİK İZNİ SÜRE HESAPLAMA YÖNTEMİ
Kadın elemanların doğum süresi 40 hafta üzerinden hesaplanmaktadır. Yani doğumdan önce 8 (sekiz) hafta ve doğumdan sonra da  8 (sekiz) hafta çalıştırılmamaları kesindir. Doktorlar ise bu konuda doğumdan önceki 3 haftaya kadar çalışabileceklerini söylemektedir. Bu konuda doktor görüşleri değişse de yasaya göre toplamda 16 (onaltı) hafta bir süre bulunuyor.

ÖZEL SEKTÖRDE HAMİLELİK İZNİ
Aynı şekilde kanunda belirtildiği üzere hamile kadınlarda doğumdan önce 8, doğumdan sonra da 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta izin verilir. Bu durumu işverenin onaylaması gerekmez yasada geçen bir şey olduğundan dolayı kadının isteği ile oluşur. Bu izin tamamen ücretsizdir ve kadın tam olarak 4 ay boyunca ücret almaya devam eder. Bazı iş yerleri sırf bu sebeple hamile kadın işe almamaktadır fakat hamile olduğunuz zaman zaten çalışıyor iseniz işten çıkarılma gibi bir durum söz konusu olamaz.

ÇOĞUL GEBELİKTE (İKİZ, ÜÇÜZ) DURUMLAR NASIL OLUYOR?
Gerçekleşmesi düşük bir şansa sahip olsa da gerçekleşen çoğul gebelik durumlarında 8 hafta olan süre 10 haftaya kadar çıkıyor. Annelik İzni (Doğum İzni) Kaç Gündür?  Fakat bu yalnızca doğum öncesi olan süreye eklenen bir şeydir. Yani ikiz bebek bekliyorsanız ve doktor raporunda bu belirtilmişse yasaya göre 10 hafta doğumdan önce, 8 hafta da doğumdan sonra olarak tam 18 hafta tatil yapabileceksiniz.

İlgili Yazı: Anne Sözleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu