Koronavirüs ne zaman bitecek, Covid-19 vaka sayısı, corona virüsten korunma yolları, Sıcak hava koronavirüsü yok eder mi vb… koronavirüs hakkında diğer bilgiler…

2019 yılının Aralık Ayında Çin’de ortaya çıkan yeni koronavirüs neredeyse tüm dünyaya yayıldı ve bu hastalık Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre küresel bir salgın olarak adlandırıldı. Bu makale hazırlanırken Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, dünya çapında 1,2 milyonun üzerinde kesinleşmiş COVID-19 vakası var.

Covid-19 salgını büyüdükçe Ülkeler arası hatta şehirler arası ulaşımda insanlar zorlanıyor. Bazı ülkeler sokağa çıkma kararları alırken diğer Ülkeler de sokağa çıkma yasağı kararı almaya hazırlanıyor.  Şu an dünyada herkesin aklında tek bir soru var Koronavirüs Ne Zaman Bitecek?

Bu sorunun cevabını kimse bilmiyor ancak uzmanlar ve araştırmacılar daha önceki salgın hastalıklara bakarak fikir yürütüyorlar. Dünya’da şimdiye kadar Pandemi olarak adlandırılan tüm hastalıklar 12 ile 36 ay arasında sürdüğü ve bu pandemininde son bulması için en az bu kadar zaman gerektiği belirtiliyor.

2009 yılının Haziran Ayında ortaya çıkan ve Domuz Gribi diye adlandırılan H1N1 gribini Dünya Sağlık Örgütü 2009 yılının Ağustos ayında pandemi olarak adlandırdı. Aşı çalışmaları başlandı ve 2010 Ağustos ayında Domuz Gribi aşısı piyasaya sürüldü. Yani Domuz Gribi aşısının bulunma süresi yaklaşık 14 ay sürdü.

Sıcak Hava Korona Virüsü Yok Edebilir mi

Sıcak Hava Korona Virüsü Yok Edebilir mi

COVID-19 salgınının yaz mevsimi gelmesi ile son bulunacağına inanılıyor. Ancak uzmanlar pekte bu görüşte değiller. Havaların ısınması ile yüzeylerde bulunan virüslerin yok olacağı bir aşikar ancak insanlardan bulaşma eğiliminde bir azalma olmayacaktır. Ayrıca Türkiye’ye yaz gelmesi durumunda Güney Kutbu Ülkelerine kış geleceği ve salgının oralarda devam edeceği belirtiliyor.

Korona Virüs Sağlık Sistemini Nasıl Etkiler

Dünya’da hiç kimsenin bu hastalığa önceden bağışıklığı bulunmuyor. Hastalık yaşlı ve kronik rahatsızlığı olan insanlara bulaşır ve yeterli sayıda insan aynı anda hastalanırsa Dünya’da ki hiç bir Ülkenin Sağlık Sistemi bu durumu kaldıramaz. Ancak şu da bilinmeli ki virüs yayıldıkça daha fazla insan ona karşı bağışıklık kazanacak ve virüsün etkisi  zamanla azalacaktır.

Hijyenik Yaşamayı Alışkanlık Haline Getirelim

covid 19 önlemleri

Gerçek şu ki, geleceğin bilinmemesi nedeniyle yeni koronavirüs daha fazla insana bulaşmaya ve biz evlere mahkum etmeye devam edeceğe benziyor. Koronavirüs belasından kurtulmak için uzmanlar evden çıkılmaması gerektiğini ve hijyen kurallarına devam etmemiz gerektiğini belirtiyorlar.

Bulunduğunuz yerdeki sosyal mesafeyi korumaya  ellerimizi sık sık yıkamaya ve elimizi yüzümüzden uzak tutmaya çalışarak bunu alışkanlık haline getirelim. Koronavirüsten korunma yollarını okuyabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap