Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide Ağrısına Ne İyi Gelmektedir?

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir? Günümüzde mide ağrısı oldukça sık karşılaşılan bir rahatsızlık olarak değerlendirilmektedir. Pek çok kişi bu rahatsızlıktan şikâyet etmektedir. Eğer bu rahatsızlık aşırı derecede şiddetli değil ise evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler sayesinde ağrının önüne geçebilirsiniz. Mide ağrısına iyi gelen yiyecekler ile birlikte mide ağrınızı geçirebilirsiniz.

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir
Mide Ağrısına Ne İyi Gelir

Mide Ağrısı Neden Olur?

Dönem dönem bu rahatsızlığı çeken kişiler mide ağrısı nedenleri olarak sebeplerini merak etmektedirler. Öncelikle bu rahatsızlık tek başına olmamakla birlikte başka bir rahatsızlığın yan etkisi olabilmektedir. Ayrıca ciddi bir rahatsızlık başlangıcı olabileceğinden en kısa zamanda bir uzman hekime başvurulması tavsiye edilmektedir. Bunun yanında başlıca mide ağrısı nedenleri sıralanacak olursa da şu şekilde sıralanabilir:

  • Gastrit: Yemek sonrasında belirgin bir şişlik hissi ve bulantı hissi oluşumu. Bu rahatsızlık tedavi edilmediği zaman daha ciddi olan ülsere yol açabilmektedir.
  • Reflü: Genel olarak mide ekşimesi, göğüs bölgesin belirgin yanma hissi ve yutkunma güçlüğü gibi şikayetlerin bulunduğu reflü mide ağrısına yol açabilmektedir. Mide Ağrısına Ne İyi Gelir? Çeşitli gıdaları tüketmek ve yedikten sonra uzanmak bu ağrıların artmasına neden olmaktadır.
  • Çeşitli İlaçların Kullanılması: Farklı rahatsızlıklar için tercih edilen ilaçlar mide ağrısına yol açabilmektedir. Özellikle midede çözünen ve emilen ilaçlardan dolayı mide mukozası zarar görmektedir. Böylelikle de mide ağrısı oluşmaktadır. Hangi ilaçlar mide ağrısına yol açıyorsa ilaçların değiştirilmesi ilgili hekime iletilmelidir.
  • Tüketilen Yiyecekler: Gün içerisinde tüketilen bazı yiyecekler midede çeşitli rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilmektedir. Mide ağrısı nedenleri kapsamında bu yiyeceklerin tüketilmesi azaltılmalı ya da mümkünse bırakılmalıdır
  • Yukarıda belirtilen mide ağrısı sebepleri haricinde alkol ve sigara kullanımı, mide kanseri, ülser hastalığı, hazımsızlık ve fıtık gibi rahatsızlıklar da mide ağrısına ve mide yanmasına neden olabilmektedir.

Mide Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Mide ağrısı belirtileri olarak halk arasında yaygın belirtiler bulunmaktadır. Bunları kısaca sıralayacak olursak: mide bulantısı, sürekli hıçkırık ya da öksürük hali, karın şişkinliği, midede ekşime ya da asit reflüsü oluşumu, sürekli gaz çıkarma isteği ve son olarak ağızda kötü koku durumları mide ağrısı belirtileri kapsamında değerlendirilmektedir. Bu belirtileri sık sık görüyorsanız mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir. Böylelikle en uygun tedavi yöntemine vakit kaybetmeden başlayabilirsiniz.

Mide Ağrısına İyi Gelen Şeyler

Mide ağrısı yaşayan kişilerin evde uygulayabileceği bazı yöntemler ve tüketebileceği yiyecekler bulunmaktadır. Bu yöntemler sayesinde mide ağrınızı kısa sürede azaltabilirsiniz. Ayrıca doktor kontrolünde uygulanan tedavi yanında bu yöntemler çok daha iyi sonuç verecektir. Mide Ağrısına Ne İyi Gelir? Uygulamak istediğiniz yöntemi doktorunuza danışıp uygulayabilirsiniz.

  1. Bol Su Tüketimi: Mide ağrısına iyi gelen şeyler olarak öncelikle bol su tüketimine önem vermeniz gerekmektedir. Az su tüketimi sindirimi olumsuz etkileyeceğinden dolayı mide ağrısına yol açacaktır.
  2. Nane: Özellikle ağız kokusuna çözüm arayan kişilerin uygulayabileceği nane; ishal ve kusma gibi rahatsızlıkların da önüne geçecektir. Bağırsak kas spazmları gibi semptomların azalmasına ve ağrıların giderilmesine yardımcı olacaktır. Bunun için nane yapraklarının pişmiş ya da ham tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
  3. Papatya Çayı Tüketimi: Mide ağrısına iyi gelen şeyler olarak papatya çayı da oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Mide kaslarınızın gevşemesine yardımcı olmasıyla spazm ve kramp gibi ağrıların azalmasını sağlamaktadır.
  4. Mide ağrısı için diğer uygulayabileceğiniz yöntemler olarak şunları sıralayabiliriz: zencefil, ısı uygulamak, alkol ve sigara tüketimini en aza indirmek, karbonat-limon-su karışımını tüketmek, karanfil, civanperçemi ve meyan kökü mide ağrısına iyi gelen şeyler arasında yer almaktadır. Mide Ağrısına Ne İyi Gelir? Uygulayabileceğiniz bu doğal yöntemlerinin yanında eğer mide ağrınızda hafifleme ya da olumlu birtakım sonuçlar yoksa en yakın sağlık kuruluşuna başvurup tıbbi destek almalısınız. Mide ağrısı daha birçok rahatsızlık veya hastalığın habercisi olabileceğinden hafife alınmayacak bir rahatsızlıktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu