1. Ana Sayfa
  2. Gezi-Seyahat
  3. Amerika’nın En Büyük 10 Kilisesi

Amerika’nın En Büyük 10 Kilisesi

Amerika’nın en büyük 10 kilisesi, amerikada bulunan en eski kiliseler, amerikadaki en yüksek kiliseler, en fazla üyeye sahip kiliseler vb… büyük kiliseler hakkında bilgileri sizler için hazırladık.

Amerika’nın En Büyük 10 Kilisesi

Amerika’daki en büyük kilisenin hangisi olduğuna karar vermek zor bir hale geldi. Çok sayıda üyesi olan kiliselere “megachurches” veya “gigachurches” denir. Genellikle, bu kiliselerin bulundukları şehirler veya eyaletlerde bir kaç ek kampüsleri vardır. Bazen bu durum devletin koyduğu kurallarla çakışır. Ya vaazların merkezi bir yerden yayınlanması gerekmekte ya da aynı anda farklı yerlerde farklı vaazlar verilmesi gerekmekte.

Sadece alana göre büyüklüklerine baksak bile, bir kanıya varmak oldukça zor olacaktır. Kiliseler hakkında bazen yetersiz ve bazen de çelişkili bilgilere bulunmakta.

Ancak, söylendiği gibi, bir kilise insanlar için sadece bir bina değil. Öyleyse, Birleşik Devletler’deki kiliseleri hem üye sayılarına göre hem de etkileyici ibadet binalarına göre sıralayacağız.

 

Sahip Olduğu Üye Sayısına Göre

5.New Spring Kilisesi

New Spring Kilisesi, 20 ek kampüse sahiptir. Outreach Magazine’e göre ülkenin en hızlı büyüyen ikinci kilisesi olarak gösterillmesine neden olan online bir hizmet sunmaktadır. Ancak, kilisenin karıştığı bir skandal kiliseye katılımın azalmasına neden oldu.

2016’da kilisenin yönetimi kurucu Perry Noble’ı yönetimden çıkardı. Papaz Noble, alkol kullandığı ve “evliliğe karşı duruşu” ile ilgili konular sebebiyle dışlandı. Kilise, bu olaya hemen sosyal medya ve çeşitli uygulamalarla bu olaya tepki verdiğini iddia ediyor. Bütün bu olaylardan sonra kiliseden uzaklaştırılan Papaz Noble, yeni bir kilise açtı.

4.North Point Topluluk Kilisesi

Andy Stanley (beş kişiyle birlikte) tarafından kurulan kilise, Atlanta’nın bir banliyösü olan Alpharetta’da kiralık bir alanda yapıldı. Bir yıl içinde, kilise haftada ortalama 3.000 kişinin katıldığı 83 dönümlük bir alanda daimi olarak hizmet vermeye başladı. Personel, kapasiteyi 5.000’e yükselten ikinci bir oditoryum ekledi.

Kilise, 2001 yılında, bir başka Atlanta banliyösü olan Buckhead’de ilk yan kampüsünü açtı. 2014 itibariyle, North Point’te altı kampüsü vardı. Andy Stanley dini çevrelerce tanınmış, televizyonda çalışan ünlü haberci Charles Stanley’nin oğludur.

3.Lakewood Kilisesi

Lakewood Kilisesi, evangelist ve yazar Joel Osteen’in kilisesidir. Kilise oditoryumu 16.800 katılımcıyı aynı anda alabilir ve vaazlar kapalı devre televizyon sistemi ile daha fazla insana ulaşır. Kilise, Osteen’in babası John Osteen tarafından 1959’da kuruldu. İlk kilise eski bir yem deposuydu.

2005 yılında, Houston şehrinde eski bir spor salonu olan Compaq Center 100 milyon dolar karşılığında kiliseye dönüştürüldü Joel Osteen’e kiralandı. Osteen ayrıca televizyon yayınlarında ve çeşitli dinsel ağlarda vaazlarının tekrarlarını da gösteriyor. Houston’ı vuran 2017 kasırgasından sonra, Lakewood’daki bir papaz mültecileri fırtınadan korumayı reddetti. Daha sonra, Osteen fırtına kurbanları için kilisenin kapılarını açtı.

2.Highlands Kilisesi

Bu kilise, Alabama’nın en büyük cemaatine, 17 kampüs ve bir online yayınla ulaşıyor. Ek kampüslerinin dördü Birmingham’da, diğerleri Huntsville ve Auburn gibi uzak bölgelerde. Kilise Birmingham’da şehirdeki suçlarla mücadele etmek amacıyla yeni bir yer açmayı planlıyor. Papaz Chris Hodges, 34 kişiyle birlikte bu kiliseyi kurdu.

Kilisenin papazlarından biri eski NFL oyuncusu Mayo Sowell’dir. Sowell, Alabama’daki Auburn Üniversitesi kolejine girdi ve profesyonel futbol ligine hazırlandı. Daha sonra takımından serbest bırakıldı ve bir ara uyuşturucu satmaktan tutuklandı.

1.Hayat Kilisesi

Hayat Kilisesi, bilinen katılım ve üyelik istatistiklerine dayanarak Amerika’daki en büyük kilisedir. Eski bir kolej tenis oyuncusu olan Craig Groeschel, birkaç ortakla birlikte kiliseyi bir garajda toplayarak kurdu. Başka bir kilise ile anlaşarak hızla büyüyen 40 kişilik bir topluluk sahibi oldu. Hayat Kilisesi, Metro Kilisesi ile birleşti ve kısa süre sonra ek kampüs inşa edildi.

Kilisenin benzersiz adı, Groeschel’in normalde hangi ismin işe yarayacağını bulmak için pazar araştırması yaparak ayinlere katılamayacak kişileri getirme girişimini yansıtıyor. Kilise online hizmetler ve mobil uygulamalar da kullanır. Burası,çok oyunculu online oyun “Second Life” dahilinde her hafta vaazlar yayınlıyor.

 

Amerikanın En Yüksek Kiliseleri

5.Washington Ulusal Katedrali

Washington Ulusal Katedrali, Amerikalı politikacıları da içine alan ve büyük dini konulu olayların gerçekleştiği yerdir. Piskoposluk kilisesi ilk kez 1792’de ulusal ibadet yeri olarak düşünülmüştü. ABD Kongresi’nin ulusal bir katedral kurulmasına izin vermesi üzerine 1907 yılında inşaat başladı. Cumhurbaşkanı Theodore Roosevelt kurdele kesme töreninde bir konuşma yaptı.

O zamandan beri, birkaç Başkan katedralde törenler düzenledi. Dört ABD Başkanının cenaze törenleri burada yapıldı ve beşi için anma törenleri burada  düzenlendi. Katedraldeki inşaat, 1990’da Başkan George H.W. Bush tarafından en son taşların döşenmesine kadar yakından takip edildi. Kilise üzerindeki diğer restorasyon çalışmaları devam ediyor.

4.Coral Ridge Presbiteryen Kilisesi

Bu listedeki en yüksek kiliselerden biri olan Coral Ridge kilisesi, daha modern ve Evanjelik bir mezhebe ev sahipliği yapan mimariyi kullanıyor. Ayrıca 1970’lerde tamamlanmış olan çok daha yeni kısımları mevcut. Çelik camdan oluşan bir kulesi olan kilise, katılımcıların Papaz Dennis Kennedy’i görebilmeleri için oldukça yüksek inşaa edildi.

papaz Kennedy, dindar televizyon kanallarında ve radyoda 3 milyon izleyici için vaazlar yayınladı. Muhafazakar yapısı ve siyasete karıştığı için insanlar tarafından daha iyi bilinir. 1980’lerde seçimlerde önemli güç sahibi olan siyasi eylem grubu “Ahlaki Çoğunluğun” kurucu üyesiydi. Ünlü televizyon programcısı Billy Graham, kilisenin açılışını 1974 yılında yaptı.

3.Masum Düşünce Bazilikası

Masum Düşünce Bazilikası, Amerika’daki en yüksek kiliselerden biri olmanın dışında iki özelliğiyle bilinir. Washington DC’deki en yüksek yaşanabilir yapıdır ve Katolik Kilisesi tarafından üst düzey bir ulusal kilise olarak belirlenmiştir. Kilise, ilk kez Papa Pius IX tarafından dile getirilen masun düşüncelere ait ulusal bir tapınaktır.

Kilisenin inşaatı 90 yıldan fazla sürdü. Planlama, 1913 yılında Katolik Üniversitesi’nin projeye arazi bağışında bulunmasıyla başladı. Savaşlar ve finansman sorunları tamamlanmayı geciktirdi. Yıllar içinde yapılan birçok ekleme ile kiliseye ana şapeli çevreleyen 70 şapel ve mozaik tavanlı yeni bir kubbe yapıldı.

2.Aziz Patrick Katedrali

Aziz Patrick Katedrali, Manhattan’daki en ünlü ve görünen simge yapılardan biri olarak kabul edilir. Rockefeller Center ve Atlas heykelinin karşısında yoğun bir trafiğin olduğu 51’inci Caddede yer almaktadır. Bazıları için % 62’sinin Katolik mezhebine mensup olan şehirde bu topluluğun bir simgesi olarak görülüyor.

Katedral şağı Manhattan’da bulunan eski binanın yerini alması için tasarlandı. İnşaat tamamlandıktan bir yıl sonra açıldı. Katedral 3.000 kişiyi barındırıyor ve şehrin içinde sadece tek blokluk bir alan kaplıyor. 1914 yılında kilisede bir bomba patladı. Failler ise komünizm sempatizanlarıyıd.

1.Riverside Kilisesi

Riverside Kilisesi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sosyal değişime katkısıyla bilinmektedir. Hayırsever John D. Rockefeller ve Harry Fosdick, hangi Hıristiyanlık mezheplerine ait olursa olsun, New Yorkluları birleştirmek için bir kilise inşa etme fikrini ortaya attı. Kilise yönetimi ırkçılığa ve savaşa karşı vaaz verdi ve bugün sığınma talep eden göçmenlere de destek sunuyor.

Riverside, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yüksek ve dünyadaki en yüksek 24. kilisedir. Martin Luther King, Nelson Mandela, Arundhati Roy ve diğer liderler kilisede vaaz vermişlerdir. Amerikan Baseball Ligi’nde oynayan ilk Afrika kökenli Amerikalı Jackie Robinson’ın cenaze töreni de bu kilisede yapılmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap