Depresyon Tedavisi Ne Kadar Sürer? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Depresyon Tedavisi Ne Kadar Sürer? Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Tüm bildiklerimizi sizlerle paylaştık umarım severek okur ve faydalı bulursunuz.

Depresyon Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Depresyon, kısaca bir psikolojik rahatsızlıktır. Fakat her rahatsızlığın olduğu gibi bununda bir tedavisi vardır. Tedavi süreci kişiden kişiye değişmekle birlikte, oldukça sancılı bir süreçtir.

Depresyon Tedavisi Nasıl Olur ?

Bahsettiğimiz gibi oldukça sancılı bir süreç olan bu tedavi süreci olumlu olması için hastanın kendini iyi tanıması ve bu tedavi yöntemini iyi seçmesi gerekir. Tedavi sürecinin en çok belirleyen faktör başlıca hastanın kendini tanımasıdır. Tedavide en çok kullanılan yöntem ise antidepresan ilaçları ve psikoterapilerdir. Kendime uygun depresyon tedavisini nasıl seçerim diyor iseniz onu da bir alt başlıkta belirtelim.

Depresyonun Belirtileri

Depresyon hastalığına sahip iseniz tedavi yönetminizi belirleyecek en büyük faktör bu depresyonun belirtileridir.

Depresyon’un Seviyesi

Eğer ileri düzey bir depresyon hastası iseniz alacağınız tedavi de buna göre değişecektir.

İleri Düzey Bir Depresyon Hastası Nasıl Tedavi Alır?

Hasta eğer başlangıç seviyesinde ise kısa sürede bu rahatsızlığı aşabilir fakat hasta ileri düzey ise daha farklı tedavi yöntemleri seçilmeli ve uzun soluklu olmalıdır.

Hasta eğer ileri seviye ise psikoterapilere başvurmalıdır. Psikoterapi, psikiyatristler tarafından uygulanan geniş çaplı bir tedavi yöntemidir. Eğer hasta ileri düzey depresyona sahip ise psikoterapi tedavisi ve ilaçlar ile bu rahatsızlığı aşabilir.

Günümüzde antidepresan kullanımı artmış en ufak depresif durumda bile antidepresan kullanılmaya başlamıştır. Halbuki bu yanlıştır. Antidepresan bu depresif durumu kısa süreliğine ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca antidepresan ağır vakalarda tercih edilmelidir. Kalıcı çözüm için psikiyatristler tarafından uygulanan psikoterapi şarttır. Çünkü psikiyatristler bu işin yıllarca eğitimini almış, rahatsızlığı en kolay yoldan aştırabilecek kişilerdir.

Depresyon İlaçları ve Antidepresan Kullanımı

Ağır vakalarda tercih edilen antidepresan düzenli kullanımda etkisini gösterecek etkisi ise kişiden kişiye değişmekte olup 15-30 dakika içinde etki edecektir. Unutmayınız, ilaçların kalıcı bir etkisi yoktur, hekim tedavisi şarttır.

Psikoterapi

Orta ve ileri düzey hastalar başta olmak üzere her hastaya uygulanabilecek bir tedavi yöntemidir. Tedavi süreci kişiden kişiye değişmektedir fakat kısa olarak bahsedilen süreç bile en az 12 haftadır. Haftada belli bir saat görüşme gerçekleştirilir ve hastanın durumu, tedavisi konuşulur.

En çok uygulanan 4 tedavi yöntemi ise şunlardır;

  • Bilişsel Terapi; Bu, hastaların olumsuz düşünceler yerine daha olumlu düşünceler oluşturmasına yardımcı olan bir terapi türüdür.
  • Kişilerarası Terapi: Bu terapi türünde kişi çevresine uygulamış olduğu davranışların farkına varır ve bunları değiştirmeye çalışır.
  • Psikodinamik Terapi: Bir tür uzun süreli terapidir. Kişinin depresyona yönelik duygularının altında yatan, keşfedilmemiş nedenleri ortaya çıkarır.
  • EMDR; Travmatik olayları ortaya çıkaran bir terapi türüdür. İnsan travmasına odaklanır.

Bu makalemizde depresyon tedavisi nasıl olur, ileri düzey bir depresyon hastası nasıl tedavi alır, depresyon ilaçları ve antidepresan kullanımı, psikoterapi ve tedavi yöntemlerine değindik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu