Korona Virüs Yüzeylerde Ne Kadar Kalabilir?

Korona virüs yüzeylerde ne kadar kalabilir, corona virüs yaşama süresi, korona virüs elbiselerde ne kadar canlı kalabilir, korona virüsü nasıl bulaşır vb.. korona virüs hakkında bilgiler.

Korona Virüs Yüzeylerde Ne Kadar Kalabilir?

Çin’de ortaya çıkan ve tüm Dünya’yı kasıp kavuran Korona Virüsünün cansız yüzeylerde ne kadar süre yaşayabildiği araştırılıyor. Son yapılan araştırmalara göre Korona Virüs’ü  havada 3 saate kadar, bakır üzerinde 4 saate kadar, kartonda 24 saate kadar ve plastik ve paslanmaz çelik üzerinde 2 ila 3 güne kadar yaşayabileceği gözlemlendi. Ancak virüslerin 30 santigrat dereceden daha yüksek sıcaklıklarda yaşayamadığı da gözlemlendi.

Korona Virüsü İçin Dezenfektan

Korona Virüsünden korunmak için dezenfektan çok faydalıdır. Yapılan deneyler sonucu % 62-71 etanol,% 0.5 hidrojen peroksit veya % 0.1 sodyum hipoklorit bulunan bir kaba bırakılan virüsler en fazla 1 dakika yaşamaktadır.

Korona Virüsü Nasıl Bulaşır

Korona Virüsü bulunan bir yüzeye veya nesneye dokunan kişi, elini daha sonra kendi ağzına, burnuna veya gözlerine dokundurursa virüsü kendine bulaştırır. Ancak Virüsün en fazla bulaşma yöntemi ağızdandır ve bu yüzden çevrenizde öksüren veya hapşıran insanlardan yakın temastan kaçınmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu