Kolay Aşure Tarifi-Aşure Nasıl Yapılır

Kolay Aşure Tarifi

Gelenekselleşmiş bir tatlı olan Aşure tatlısı, özellikle Muharrem ayı içerisinde yapılmaktadır. Çok lezzetli ve çok doyurucu bir tatlı olan aşure’nin malzemeleri çok bol olsa da yapılış biçiminden oldukça kolaydır.

Aşağıdaki adımları dikkat şekilde izleyerek ve tüm malzemeleri edinerek kolay aşure tarifi hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Bu tatlıyı yaparak, ailenizdeki bireyler, komşularınız ve sevdiklerinizle beraber dostluk ve sevgiyi paylaşabilirsiniz.

Aşure malzemeleri;

3 su bardağı aşurelik buğday,

4 su bardağı toz şeker,

1 su bardağı kuru fasulye,

1 su bardağı nohut,

1 su bardağı fındık içi,

1 su bardağı kabukları soyulmuş fıstık,

1 su bardağı kuru üzüm,

1.5 su bardağı doğranmış kayısı,

Yarım su bardağı kuş üzümü,

1 su bardağı küp doğranmış elma,

Yarım su bardağı küp küp doğranmış portakal kabuğu,

1 çorba kaşığı gül suyu,

Tuz.

Kolay Aşure Nasıl Yapılır

Kolay aşure yapmak için ilk olarak yapılacak şey bir gün önceden başlamaktadır. Bir gece önceden fasulye ve nohutu aynı kapta ıslatmak ve dinlenmeye almak gerekir. Gene bir gece önce buğdayı da iyice yıkayıp sıcak suyla ıslatmak gerekir.

Ertesi sabah aşurenin tamamen hazırlanması için fasulye ve nohutun aynı düdüklü tencerede yumuşayıncaya kadar pişmesi gerekir. Buğdayı da aynı şekilde düdüklü tencere içinde haşlamak gerekir. Meyveler ise farklı bir tencerede yumuşayıncaya dek kaynatılır. Meyveler genel 10 dakika içinde yumuşayabilmektedir. Bu işlemin de ardında büyük bir tencereye tüm pişen malzemeler birlikte konulur. Eğer su yetersiz geldiyse ise biraz sıcak su eklenir.

Tüm malzemeler kaynamaya başlayınca içine fındık, fıstık, elma kabuğu, portakal kabuğu, şeker ve çok az miktarda tuz atılır. Kaynamayla beraber karıştırılma işlemi 10 dakika daha devam eder ve akabinde ocak kapatılır. Eğer aşurenizin daha koyu kıvamlı olmasını istiyorsanız 2 kaşık buğday nişastasını suda eritmeniz ve tüm malzemeler kaynadıktan sonra ilave etmeniz gerekir.

Artık aşureniz hazır durumda… Üstünü süslemek ise size kalmış. Şimdiden afiyetle yemenizi temenni ederiz!

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu